Bebek Monitörü Korsanlığına Karşı Ailenizi Güvende Tutmanın Yolları

Okuma Süresi:2 Dakika, 1 Saniye

Akıllı teknoloji, akıllı kilitler ve kapı zillerinden ev güvenlik kameralarına kadar evlerimizi güvende tutmak için sayısız imkan sağlıyor. Ancak bilgi işlem gücüne ve internet bağlantısına sahip küçük teknolojik aletler bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelebilir. Alacağınız önlemler ile bebek monitörünün bir yabancının emirlerini yerine getirmek yerine işini yaptığından, bir güvenlik ve gizlilik riski oluşturmadığından emin olabilirsiniz.

Bilgisayar korsanları bebek monitörlerini nasıl ele geçiriyor?

Bazıları bunu sadece şaka için yapıyor. Bazılarının aklında gözetlemeye yönelik düşünceler ya da monitör yoluyla kulak misafiri olarak kişisel bilgileri çalmaya veya hırsızlık için evin boş olduğunu doğrulamaya çalışmak olabilir. Sebep ne olursa olsun, bir bebek monitörünü ele geçirmenin iki temel yolu var.

Radyo frekansını kullanan monitörler, gizli dinleyicinin sinyal menzili içinde olmasını ve kullandığı frekansı bilmesini gerektirir. Bu türdeki önde gelen ürünlerin çoğunun şifreli iletişim kullanması, bu modellerin daha güvenli olmasını sağlar.

Wi-Fi kullanan monitörler, evdeki modeme ve halka açık internete bağlandıklarından bilgisayar korsanlığına daha fazla maruz kalır. Wi-Fi kullanan monitörler, ebeveynlerin nerede olurlarsa olsunlar bir mobil uygulama aracılığıyla video akışını görüntülemelerini sağlayan bir işleve sahiptir. Bu durum, ebeveynlerin dışardayken rahat etmesini sağlar ancak ele geçirebileceği güvenli olmayan kameralar arayan bilgisayar korsanlarına da fırsat doğurur. Bir saldırganın ev modemini ele geçirmesi sonucunda bu işlevi sunmayan cihazlar bile teorik olarak saldırıya uğrayabilir. Bunu yapmanın en basit yolu, parolayı tahmin etmek veya “kaba kuvvet” kullanmaktır, ancak daha karmaşık saldırılar ürün yazılımı güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışabilir.

Neler olabilir?

Her iki durumda da olası sonuçlar, ebeveynlerin alarma geçmesi için yeterli. Bilgisayar korsanları, bebeğinizi gizlice dinlemek veya cihazın hoparlörü varsa bu hoparlörü kullanarak bebeğinizle iletişime geçmek için bebek monitörüne erişim sağlayabilir. Bazı durumlarda ele geçirilen kameralardan alınan yayınlar, başkalarının izlemesi için yeraltı sitelerinde bile dağıtılabilir.

Ailenizi nasıl güvende tutarsınız?

ESET uzmanları kullanıcıların ürün seçiminde ve sonrasında dikkat etmeleri gereken hususları şu şekilde özetledi;

Seçeneklerinizi iyi araştırın. Güvenliğe önem veren, hakkında iyi değerlendirmeleri olan saygın bir üreticinin ürünlerini tercih edin.
Cihazın yazılımına (veya ürün yazılımına) yönelik tüm güncellemeleri yükleyin.
Mümkünse, bir uygulama aracılığıyla uzaktan iletişime izin vermeyen bir model seçin. Bu gibi bir uygulamaya sahipse, özellikle kullanımda değilken uzaktan erişimi kapatın.
Güçlü ve benzersiz bir parola ayarlayın. Mümkünse iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
Olağandışı bir IP’den veya garip zamanlarda erişen kişiler gibi şüpheli etkinlikleri kontrol etmek için izleme günlüklerini düzenli olarak inceleyin.
Kablosuz modeminizi güçlü, benzersiz bir parolayla koruyun. Ayrıca, bağlantı noktası iletme veya UPnP’nin yanı sıra uzaktan erişimi de devre dışı bırakın.
Modemin herhangi bir ürün yazılımı yaması ile güncel tutulduğundan emin olun.

Siber Suçluların Cihazlarınıza ve Verilerinize Zarar Vermesini Önleyin

Okuma Süresi:2 Dakika, 57 Saniye

ESET, kullanıcılarını dijital yolculuklarında korumak için ürün portföyünü yeniledi. Bu yenilikler içinde geliştirilmiş gizlilik, iyileştirilmiş modem/router koruması, kaba kuvvet saldırılarını engellemek ve her zaman açık “Tüm Tarayıcıları Koru” modu gibi çok sayıda yeni ve geliştirilmiş özellik bulunuyor. ESET’in bireysel müşterilerine sunduğu ürün grubu, fidye yazılımlarına karşı korumayı daha da arttırmak için Intel® Core™ işlemcilerinde bulunan Intel’in donanım odaklı fidye yazılımı algılama teknolojisi olan Intel® Tehdit Algılama Teknolojisi ile entegre edildi.

Siber saldırıların sayısı arttıkça güvenlik ihtiyacı gelişmeye devam ediyor ve tüketiciler gitgide daha geniş kapsamlı bir dijital güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar. ESET tüketicilerin dijital güvenlikten ödün vermeden teknolojik gelişmelerden faydalanmalarına ve hayatlarını daha iyi hale getiren tüm çevrimiçi faaliyetleri güvenli bir şekilde yerine getirmelerine devam etmeleri için yeni ürünleriyle gereken güveni sağlıyor.

Dijital güvenliğinizden ödün vermeyin

ESET, 30 yılı aşkın bir süredir müşterilerinin uç nokta ve sistemlerini hem bilinen hem de daha önce hiç görülmemiş tehditlere karşı koruyan birden fazla tescilli teknoloji katmanına devamlı olarak yatırımlar yapıyor. Temel güvenlik yazılımı ESET NOD32 Antivirus, gelişmiş güvenlik yazılımı ESET Internet Security ve premium güvenlik yazılımı ESET Smart Security Premium’un yenilenmiş sürümleri kullanıcı cihazlarına yönelik korumayı yükseltiyor. Yeni sürümler kullanıcılara gönül rahatlığı sağlarken aynı zamanda dijital yolculuklarında nerede olurlarsa olsunlar 7/24 güvende olmalarını sağlıyor. ESET Internet Security ve ESET Smart Security Premium, daha deneyimli kullanıcılara korumaları ayrıntılı olarak özelleştirmeleri için ek seçenekler sunuyor. Güvenlik yazılımlarının tümü, zararlı yazılım algılamasını iyileştiren gelişmiş makine öğrenme teknolojisinin yanı sıra ödüllü antivirüs ve casus yazılımlardan koruma özelliklerine de sahip.

ESET HOME ve ESET Mobile Security’de de yeni özelikler var

Bireysel tüketiciler için yönetim platformu olan ESET HOME, daha iyi bir korunma sağlamak amacıyla hesaba giriş yapmak için iki faktörlü kimlik doğrulamasını gerekli kılıyor. Ana ekrana genel korunma durumu aracını ekleyip kullanıcının korunma durumuna ilişkin daha iyi bir bakış sunuyor. ESET Mobile Security’nin en son güncellenmiş sürümü ile tüketiciler, gizliliği geliştiren yeni eklenmiş özelliklerle birlikte ana panonun yeni tasarımından yararlanabiliyorlar. SMS ve Bildirim koruması özelliği mesaj kullanıcıya ulaştıktan hemen sonra, daha internet sitesi açılmadan önce kötü amaçlı bağlantılara karşı koruyor. ESET Mobile Security, Android cihazlara yönelik en yaygın siber saldırılara karşı koruma sağlıyor. Bu çözüm, mobil cihazları ve verileri ele geçiren kötü amaçlı yazılımlara karşı kullanıcıları güvende tutuyor.

Dünya ile aynı anda Türkiye pazarında

ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erkan Tuğral, büyüyen dijital saldırılarla mücadele eden ESET NOD32 Antivirus, ESET Internet Security ve ESET Smart Security Premium bireysel güvenlik yazılımlarının yeni versiyonlarını tüm dünyayla birlikte aynı anda Türkiye pazarına sunduklarını söyledi. Erkan Tuğral sözlerine şöyle devam etti: “Ne yazık ki tüketiciler çevrimiçi ortamda daha fazla zaman geçirdikçe ve daha çok sayıda bağlı cihaza sahip oldukça kötü amaçlı aktörler için gitgide daha değerli hale geliyorlar. Bu durumla mücadele etmelerine yardımcı olmak için ESET olarak kullanıcılarımıza, dijital yolculuklarında nerede olursa olsunlar tüm cihazlarında kendilerini güvende tutacak eksiksiz bir dijital güvenlik çözümü sunuyoruz.

Dijital işlemlerinizi endişe duymadan yapın

ESET Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban ESET’in önleme teknolojisinin alanının en yoğun çok katmanlı ve etkili teknolojisi olduğunu söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: “Bireysel ürünlerimize getirdiğimiz yenilikler, teknolojiden iyi anlayan tüketicilerin yanı sıra teknolojiye yönelik daha kısıtlı bilgisi olan tüketicilerin de cihaz ve verilerini korumalarına yardımcı olacak. Böylece kullanıcılar, endişe duymadan çevrimiçi bankacılık işlemleri veya alışverişlerini yapabilecek, parolalarını güvende tutabilecek, verilerini şifreli bir şekilde saklayabilecek, kameralarını koruyabilecek, bağlı cihazlarının güvenliğini kontrol edebilecek, kayıp dizüstü bilgisayarlarının yerini bulup bunları koruma altına alabilecekler. Dahası ev yöneticisi konumundaki deneyimli kullanıcılarımız tüm aile bireylerini güvende tutmalarına yardımcı olacak kişisel ve özelleştirilmiş aylık güvenlik raporuna ulaşabilecekler, tüm aile bireylerine ait cihazların güvenlik durumlarını anlık olarak kontrol altında tutabilecekler.”

Exit mobile version
%%footer%%