Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML), Toyota’nın yarış pistinden otoyola olan yolculuğuna hız kazandırıyor

Okuma Süresi:3 Dakika, 20 Saniye

Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) ile elde edilen veri, Toyota GAZOO Racing’e yarış kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda Toyoto’ya binek araba geliştirme alanında da önemli bir güç kazandırıyor.

Tutkulu motor sporları hayranları için, yarış pistinde yaşadıkları heyecan arabalara dair yaşadıkları deneyimin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Onlar, hızlandırılmış bir inovasyonun peşinden giderken, mühendislik dünyasının bir yarıştan diğerine nasıl hızla ilerlediğini yakından takip ediyorlar. Destekledikleri takımlar, yüksek adrenalin seviyelerine sahip araçlar geliştirerek Ar-Ge’nin sınırlarını zorluyor. Bu sadece takımların yarış stratejilerini değil, aynı zamanda sürücülüğün geleceğini de şekillendiriyor.

Amazon Web Services (AWS) Otomotiv Endüstrisi Kıdemli Uygulama Müdürü Richard Felton, yarış takımlarının araç mühendisliği konusunda birbirlerine karşı üstünlük elde etme mücadelelerinin bir asırdan uzun bir süredir devam ettiğini ifade ediyor. Takımların daha aerodinamik tasarımlar, daha güçlü motorlar ve daha duyarlı süspansiyonlar geliştirmek için çalıştıklarını belirtiyor. Ancak günümüzde rekabet farklı bir alanda yaşanıyor: Yarış arabalarına dair verilerden daha fazla değer elde edebilmek. Bu, hem kazanan takımları hem de yarışlara sponsor olan markaların elde etmek istediği değerleri belirliyor. Yarış takımlarının geliştirdikleri Yapay Zeka (AI) modelleri, artık potansiyel olarak motor sporları alanında en değerli mirası teşkil ediyor.

Veriyi inovasyona dönüştürme yarışı

24 saatlik, ikonik LeMans yarışının son beş turunu kazanan ve 2023 FIA World Endurance Championship’in (FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası) yeni şampiyonu olan Toyota GAZOO Racing Europe’un Yapay Zeka Strateji Lideri Dr. Marc Hilbert, “Ne zaman test sürüşü veya yarış yapsak, muazzam düzeyde veri elde ediyoruz. Yarışların geleceğinin yapay zekada yatmasının nedeni de toplanan verinin hacminin bu seviyede olması,” diyor.

Dünya Dayanıklılık Şampiyonası, Makine Öğrenimi (ML) modellerinin ve kullanabilecekleri veri çeşitlerinin hızlı bir şekilde gelişmesini destekleme anlamında eşsiz bir fırsat sunuyor. Toyota GAZOO Racing takımıKasım ayında Bahreyn’degerçekleştirilen yarışta araçlarının ilk iki sırayı elde etmesiyle şampiyonluğunu ilan etti. Takım, yarışlardan elde ettiği büyük miktardaki veri üzerinde çalışmak için Amazon SageMaker ML platformunu kullanıyor. Araçların performansından hava durumuna kadar farklı alanlarda toplanan bu veriler, motor sporlarında karşı karşıya kalınabilecek olağanüstü durumlarda araçların performansını optimize etme konusunda en iyi seçenekleri ortaya çıkarıyor.

Dr. Hilbert, topladıkları verilerle ilgili olarak, “Topladığımız, yalnızca ısı göstergeleri gibi belirli bir zaman aralığı içinde sürekli olarak ölçülen veya gözlemlenen veriler değil. Aynı zamanda sürücü ve pit arasındaki iletişimin ses verilerini, televizyon üzerinden aracın içerisindeki video sinyallerinden elde ettiğimiz görüntüleri de topluyoruz. Bunun, motor sporlarında önemli bir inovasyon dalgasına yol açacağını düşünüyorum,” dedi.

Toyota GAZOO Racing, bu tür inovasyonları elde edebilmek için Amazon EC2’nin ölçeklenebilir hesaplama altyapısından faydalanıyor ve bu servisin kullanım alanı yalnızca yarış takımıyla da sınırlı kalmıyor. Dr. Hilbert, “Pistte kullandığımız her şeyi sürüş simülatörümüze bağlamak için AWS’in bulut teknolojisini kullanıyoruz. Bu sayede yarışa çıkmadan önce yeni kurulumları test edebiliyor, bu simülasyonlar aracılığıyla nasıl işlediklerini ve sürücülerimizin bu kurulumlarla ilgili nasıl hissettiklerini gözlemleyebiliyoruz. Yarış arabalarımızdan binek arabalarımıza kadar olan araç geliştirme çalışmalarımızın her adımında bulut teknolojisinden faydalanıyoruz,” şeklinde konuştu.

Yarış ruhunu otoyola taşıyor

Toyota’nın motor sporlarına yaklaşımının temelinde, yarış pisti ve otoyol arasındaki ayrımı ortadan kaldırmak yatıyor. AWS’in bulut hizmetleri sayesinde 24 saatlik Le Mans yarışının kazanılmasına yardımcı olan Makine Öğrenimi (ML) modelleri, Toyota’nın bir sonraki nesil binek araçlarını geliştiren mühendisler tarafından da kullanılabiliyor. Dr. Hilbert, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Köln’deki Toyota GAZOO Racing genel merkezimizde bir simülasyonu hayata geçirdikten kısa bir süre sonra, Japonya’daki çalışma arkadaşlarımız da sonuçları inceleyebiliyor ve bu simülasyondan elde edilen parametreleri ürettikleri binek araçlara uygulamak için kullanabiliyor.”

AWS bulut hizmetinin mümkün kıldığı veri ve yapay zeka iş birliği, Toyota’nın üç önemli alanda inovasyon yapmasını sağlıyor. İlk olarak, otonom sürüş teknolojisi ve ürettiği veri, yarış arabalarının trafikte performansını nasıl artıracağını geliştirmeye yardımcı oluyor. Ardından, yapay zeka aerodinamikleri, yakıt ve lastik kullanımını optimize ederek hem yarış hem de yol sürüşünü daha sürdürülebilir hale getiriyor. Son olarak, yarış arabası geliştirmekte kullanılan simülasyonlar, araç satın almak isteyen müşterilere Toyota’nın geliştirdiği sürüş deneyimini yaşatarak onları bu deneyime dahil ediyor.

Dr. Hilbert, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yapay zeka, sürücülüğü ve yarışları daha erişilebilir ve daha eğlenceli hale getirebilir. İnsanlar, Toyota’nın araçlarını kullandıklarında, bu araçlardaki makine öğrenimi verilerinin yarışlardan elde edildiğini bilecek ve yarışlardaki ruhu otoyol deneyimine taşıyabilecekler!”

The Ritz-Carlton, Istanbul’dan Pati Dostu Adımlar

Okuma Süresi:40 Saniye

Lüksün modern yorumu The Ritz-Carlton, Istanbul evcil hayvan dostu otel olarak ilk adımlarını atıyor. Konuklarını evcil hayvanlarıyla birlikte ağırlamaya başlayan otel, 15 kilo altı patili dostların konaklaması için özel olarak tasarlanan odalarıyla fark yaratıyor.

Şehrin en prestijli adresi The Ritz-Carlton, Istanbul, yeniliklerine bir yenisini ekliyor. Kapılarını köpek dostlarıyla konaklayan misafirlerine açan The Ritz-Carlton, Istanbul, tüm aile için güvenli ve seçkin bir ağırlama sunuyor.

Otel, 15 kilo altındaki köpek dostlarının konaklayabileceği odalarını hizmete açıyor. Evcil hayvanların tüm ihtiyaçları düşünülerek özel olarak tasarlanan odalarda; yataklar, havlular ve evcil hayvan oyuncaklarına kadar tüm detaylar sağlanıyor. Köpek dostları için odalarda bulunan lezzetli ve sağlıklı mamaların yanı sıra otelin farklı bölümlerinde köpeklerin yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabileceği alanlar bulunuyor. 360 derece manzaraya sahip otelin teras alanı The Roof’ta ise misafirler evcil hayvanlarıyla eşsiz İstanbul siluetinin keyfini çıkarabiliyor.

2023 Güvenilir Ürün Zirvesi’nde ödül alanların tam listesi

Okuma Süresi:2 Dakika, 5 Saniye

Seyidoğlu Tahin Helvası Kolay Dilimlenebilir Ambalajı: Ambalaj Kategorisinde

FONKA Filizlendirilmiş Çıtır Atıştırmalıklar: Fonksiyonel Atıştırmalık Kategorisinde

Juss Portakal Suyu: Meyve Suyu Kategorisinde

Megbaby-Yıkanabilir çocuk bezi: Hayatı Kolaylaştıran Kategorisinde

Fatih Belediyesi -Fit Fatih: Belediye-Hizmet Kategorisinde

Ahsaf Ceviz: Kuruyemiş Kategorisinde

Sunar D Vitaminli Ayçiçek Yağı: Bitkisel Yağ Kategorisinde

Efor Siyah Dökme Çay Platinum: Çay Kategorisinde

Kızılay Boost: İçecek Kategorisinde

Yayla Agro Yemek Hazır Serisi: Paketli Hazır Yemek Kategorisinde

BEE’O APIBEAUTY C Vitaminli Aydınlatıcı Serum: Cilt Bakım Ürünü Kategorisinde

Çatalca Belediyesi-Süt Entegre Tesisi: Belediye-Üretimi Destekleme Kategorisinde

ARILAC Tahıl Bazlı Bebek Ek Gıdası: Çocuk/Bebek ürünleri Kategorisinde

Mersin Ticaret Borsası Bakliyat Ür. Ar-Ge Merkezi-Mercimek Krakeri: Diyet ürünü Kategorisinde

Rolla-Glutensiz Türk Lahmacunu: Donuk Ürün Kategorisinde

DANET Tescilli Afyon Sucuğu: Et ve et ürünleri Kategorisinde

Bedura İğde Tozu Çekirdeği Ballı Tahin: Fonsiyonel Gıda Kategorisinde

SFA ARGE-Lipozomal Gıda Hammaddeleri: Gıda Teknolojisi Kategorisinde

Çiğköftem Çiğ köfte: Atıştırmalık Kategorisinde

Armiya-Charisma FMS: Hayatı Kolaylaştıran Kategorisinde

Ahmetbey Belediyesi-İçme Suyu: Belediye-Alt Yapı Kategorisinde

Nalia Karadeniz Mutfağı-Jüri Özel: Yöresel mutfakların markalaşması ve sürdürülebilirliği

Beykoz Kimya-Viagron: Tarım Kategorisinde

Yemek İstanbul: Hazır Yemek Hizmetleri Kategorisinde

Fonka Filizlendirilmiş Bakliyat Çorba: Fonksiyonel Hazır Yemek Kategorisinde

JussTea: Yenilikçi Tatlar Kategorisinde

Ayıntap Baklava: Unlu mamül Kategorisinde

Seher Avcı-Portakal ve çilek ile aromalandırılmış şekersiz pestil: Start-Up Kategorisinde

Ordu Belediyesi-Süt Ürünleri: Belediye-Yöresel Ürünler Kategorisinde

Güney Adana Kadın Kooperatifi: Kooperatif Kategorisinde

Mengen Kooperatifi: Kooperatif Kategorisinde

Felda İffco-Proses Bulaşanları Analizi: Laboratuar Kategorisinde

CarrefourSA DTC Organik Ekmek: Organik ürün Kategorisinde

Migros Tedarikçi Carbon Hub Projesi: Perakende Kategorisinde

Metro Yediği Önünde Yemediği Yarında Projesi: Proje Kategorisinde

NLKSmart Akıllı Atık Kutusu: Teknoloji Kategorisinde

Fonka Propolisli İçecek: Arıcılık Ürünü Kategorisinde

Efor Narlı Meyve Çayı: Bitki Çayı Kategorisinde

PERDER: Gıda Sektörüne Katkı Sunan STK

Atiye Laçin-Güvem Özü: Yerel Üretici Kategorisinde

SÜRTARDER: Tarım Sektörüne Katkı Sunan STK

Muratbey Plus Kaymaklı: Süt ve süt ürünleri Kategorisinde

Dr. Aronia: Gıda Takviyesi Kategorisinde

BEE’O Propolis Kolajen Shot: Takviye Edici İçecek Kategorisinde

Hatice Öz-Jüri Özel: Kadın Hareketine Destek Veren Lider

Şamama Gıda: Unlu mamül Kategorisinde

Adıyaman Naz Gıda –Badem: Kuruyemiş Kategorisinde

Sabri Göktaş-Olf-Olifeno-Jüri Özel: Start-Up Kategorisinde

Veli Ulusoy-Kapra Keçi Kefir: Probiyotik Ürün Kategorisinde

Halil Efendi Ardahan-13 Bin Yıllık Atalık Kavılca Buğdayı: Zirai Ürün Kategorisinde

Mutlu Besin Kooperatifi: Kooperatif Kategorisinde

Ata Ağaç-Kantaron Jel: Esansiyel Yağ Kategorisinde

Sunar Sürdürülebilir Ayçiçek Yağı: Sürdürülebilir Ürün Kategorisinde

Sultan Kaçamaz-Sumak Ekşisit: Yerel Üretici Kategorisinde

Kızılay Plus: Proje Kategorisinde

Ulu Zeytin Ağaçları Derneği: -Doğaya Katkı Sunan STK

Dr Elif’s AA Mix: Start-Up Kategorisinde

Baharat Adam-Zahter: Baharat Kategorisinde

Yağmurda Cesurca Yürümenin Yolu Boyner’den Geçiyor

Okuma Süresi:40 Saniye

Dünyanın ve Türkiye’nin seçkin markalarını bir arada sunan Boyner, yağmurlu havanın en çok aranan yağmur botları ve çizmeleri ile konforlu bir stil sunuyor. Günü ıslanmadan geçirmek ve stil sahibi görünmek isteyenlerin seveceği modeller Boyner’de yerini alıyor.

Sezonun hit parçalarını bir araya getiren Boyner’in seçkisinde yer alan yağmur botları siyah, kahverengi, bej tonlarının yanı sıra farklı model seçenekleriyle kış günlerinin kurtarıcısı oluyor. Jean’ler, mini veya maksi etekler ya da taytlarla rahatlıkla kombinlenebilen yağmur botları renkleri ve tasarımlarıyla yaratıcı bir stil sunuyor. Parlak formları ve su geçirmeyen özellikleriyle kurtarıcı olan Igor, Fabrika ve UGG yağmur botları ve çizmeleri yağmurlu havalarda kullanıcılara hareket özgürlüğü tanıyor.

Boyner, sezonun en gözde stiline imza atan yağmur botlarıyla şıklığından ve rahatlığından ödün vermek istemeyenleri Boyner mağazaları, boyner.com.tr, Boyner uygulaması ve Boyner Now’a bekliyor.

Öğretmenlerin yerini, öngörülebilir gelecekte teknoloji almayacak

Okuma Süresi:1 Dakika, 51 Saniye

British Council, Öğretmenler Günü’nde dünya çapındaki eğitimcileri güçlendirmeye devam ediyor. 2023 ‘İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler’ raporu, öğretmenlerin yeri doldurulamaz rolünü vurguluyor ve değişen sınıflar ve teknolojik zorluklar için sürekli öğretmen gelişimi ve kapsayıcı eğitimin önemini bir kez daha öne çıkartıyor. Bu özel gün kapsamında British Council, eğitimcilerin güçlenmesi ve gelişmesi için ücretsiz çevrimiçi kurslar, kaynaklar, mini etkinlikler ve podcast’ler sunuyor.

British Council Öğretmenler Günü’nde, öğretmenlerin dünya standartlarında eğitim verebilmeleri için gerekli temel becerileri ve mesleki gelişimi sağlayarak onları destekliyor.

British Council’ın 2023’te yayınlanan ‘İngilizcenin Geleceği: Küresel Perspektifler'(Future of English: Global Perspectives) raporu, öğretmenlerin hızla değişen sınıf yapısıyla – özellikle teknolojik gelişmelerin hızı, öğretimin yerel ve küresel bağlamdan kopmaması ve küreselleşmiş ve çok dilli bir dünyanın baskısı – başa çıkmalarına yardımcı olmak için yüksek nitelikte sürekli öğretmen gelişimine duyulan ihtiyacı vurguluyor. Öğretmen çeşitliliğinin ve teknoloji entegrasyonunun öneminin altını çizen rapor, İngilizce eğitimi için kapsayıcı bir gelecek sunarak öğretmenlerin güncel kalmasını sağlamak için nitelikli eğitime odaklanılması çağrısında bulunuyor. Raporda, öngörülebilir gelecekte teknolojinin öğretmen ihtiyacının yerini almasının mümkün olmadığı ancak öğretmen eğitimi ve sürekli mesleki gelişimin teknoloji eğitimini de içermesi gerektiği belirtiliyor.

Buna yanıt olarak British Council, erişilebilir ve etkili öğrenme kaynakları sağlayarak dünya çapında eğitimcileri destekleme ve geliştirme çabalarını daha da hızlandırıyor. British Council, Öğretmenler Günü kapsamında, öğretmenler için mesleki yolculuklarında güçlendirmeyi amaçlayan çeşitli ücretsiz çevrimiçi kurslar, kaynaklar, mini etkinlikler ve podcast’leri bir araya getiriyor.

Mesleki gelişim, kişisel gelişme ve iş birliğinin önemi

British Council’ın TeachingEnglish platformu, öğretmenler için ücretsiz, erişilebilir ve güncel sürekli mesleki gelişim seçenekleri sunuyor. Bu doğrultuda:

  • Dünyanın dört bir yanından İngilizce öğretimi uzmanları ile yaratıcı düşünme, özgüven oluşturma ve sosyal becerileri güçlendirmenin farklı yönlerine odaklanan dört web semineri içeren ‘İngilizce Öğretiminde Yaratıcılık ve 21. Yüzyıl Becerileri’ gibi mini etkinlikler
  • Öğretmenlerin, eşitlik ve çeşitlilik dahilinde kapsayıcı öğrenme alanları sunmalarını sağlayan ‘Kapsayıcı Sınıflar’, yaratıcı ve sürdürülebilir materyallerin nasıl kaliteli öğretim kaynakları olabileceğine dikkat çeken ‘Yaratıcı Kaynaklar’ gibi moderatörlü çevrimiçi kurslar

  • TeachingEnglish’in ‘Tecrübeli Eğitimcilerden En İyi İpuçları’, ‘İşbirliği Yoluyla Meslektaşları Güçlendirmek’ ve ‘Akran Liderliğinde Öğrenmeyi Teşvik Etmek’ gibi bölümlerle akran öğrenimi ve bilgi paylaşımına odaklanan podcast serisi

– İngilizce öğretmenleri için sosyal meseleleri ve iklim eylemini öne çıkaran kaynaklar

  • Facebook ve Instagram’da dünyanın dört bir yanından öğretmenlerin paylaşımlarda bulunduğu, tartıştığı ve meslektaşlarından bir şeyler öğrendiği çevrimiçi topluluklara erişim imkanı sunuyor.

Beymen Club İle Stil Dolu Bir Kış

Okuma Süresi:1 Dakika, 3 Saniye

Kış soğuklarının kendini hissettirdiği bugünlerde gardropların en önemli parçalarından olan kaban ve paltolar dolaplarda yerini almaya başladı. 2023-24 Sonbahar/ Kış sezonunda şehir hayatının dinamik temposunu şık dokunuşlarla tasarımlarına taşıyan Beymen Club, stil sahibi görünürken sizi soğuktan koruyacak dış giyim alternatifleriyle bu sezon da özgür seçenekler sunuyor.

Şehrin dinamizmine eşlik eden, konfor ve şıklığı incelikli bir dengede buluşturan kapitone montlar ve peluş kabanlar en soğuk günlerde stilinize sıcak bir dokunuş katıyor. Bu sonbahar-kış sezonunda da yükselişini sürdüren oversize palto ve kabanlar, şık detaylarıyla kombinlere ihtişam katıyor. Çift taraflı ceketler, farklı stil kombinasyonları için ilham için veriyor Canlı renklerdeki puf mont ve yelekler, şehri doyasıya yaşamak isteyen Beymen Club kadınının haftasonu keyfine eşlik ediyor.

Mevsim genelinde ve gün içinde hızla değişen hava koşullarına karşı koruma sunan, rüzgar ve yağmur geçirmez kumaşlarla tasarlanan yüksek performanslı teknik modeller Beymen Club erkeğinin maceracı ruhuna uyum sağlıyor. Günlük yaşamın konfor ve çok yönlülük kavramlarından ilham alan montlar, yenilikçi logo kullanımıyla dikkat çekiyor. Beymen Club’ın genç ve dinamik tavrı, kapüşonlu yelekler, vintage bomber montlar ve iri ekose desenli dış gömleklerle koleksiyona taşınıyor. Toprak tonlarındaki kabanlar, siyah ve antrasit yüksek kalite yün kaşe paltolar, sezonun yatırımlık parçaları arasında yerini alıyor.

Kış gardıroplarında fark yaratan dış giyim seçenekleri Beymen Club’larda ve www.beymenclub.com adresinde sizleri bekliyor.

Konut Yatırım Aracı Olmaktan Çıkıyor

Okuma Süresi:1 Dakika, 26 Saniye

İSTEDİĞİ ZAMMI YAPAMAYAN EV SAHİPLERİ, EVLERİNİ SATIŞA ÇIKARIYOR

“EVİNİ SATAN İŞ YERİ ALIYOR”

Birkaç yıl öncesine kadar TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artış oranları, hükümet tarafından getirilen uygulama sonrasında yüzde 25’le sınırlandırılmıştı. Yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamıyor.Ev sahipleri de çözümü evlerini satmakta buluyor. Gayrimenkul uzmanı Gülcan Altınay, “Ev sahipleri kiracılara istedikleri zammı yapamadığı için evlerini satılığa çıkardılar. Talep olmadığı için dairelerinin prim yapma oranı, değer oranı da düşük seviyede devam ediyor” dedi.

KONUT YATIRIM ARACI OLMAKTAN ÇIKIYOR

Konutlar yatırım aracı olmaktan çıktığını ve yatırımcının artık iş yeri almaya yöneldiğini ifade eden Altınay, “Özellikle Trakya bölgesinde yatırımcılar artık konut almaya değil de iş yeri almaya yöneldi. Yani küçük metrekarelerde fabrikaları, sanayi dükkanlarını alıp yatırımlarını bu şekilde yapıyorlar. Örnek vermem gerekirse, 300 metrekarelik bir sanayi dükkanını, metrekaresi 900 dolar, 1000 dolar gibi satın alıyorlar. Yani 270 bin dolardan satın alıyorlar. TL bazında yaklaşık 7 buçuk milyon TL ye geliyor. Bu 300 m2 işyerini Kiraya vermek istediğin zaman kira bedeli yaklaşık 1500 dolar. Bu da 50 bin civarı bir rakama denk geliyor. Ve bunu 150 ayda amorti ediyor” diye konuştu.

“YATIRIMCI SANAYİ DÜKKANI ALMAYA YÖNELDİ”

Ekim ayı kira artış oranı iş yerlerinde şu an yüzde 55 oranındaolduğunu belirten Gayrimenkul uzmanı Gülcan Altınay, “Konutlarda ise yüzde 25 olduğu için yatırımcı, artık yatırımlarını iş yerlerine, sanayi dükkanlarına yani bütçesine uygun yerlere yapıyor. Örnek veriyorum. 7-8 milyon liraya daire almak değil de bunun yerine sanayi dükkanı almaya yöneldi. Bütçesi daha fazla olan daha büyük metrekareyi tercih ediyor ya da 2 tane dükkanı yan yana alıyor. Daha büyük bir iş yerine daha büyük bir sanayiciye,fabrikaya kiraya veriyor” diye konuştu. İş yerlerinde kasım ayında yapılacak kira artış oranı ise ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla yüzde 54,26 olarak kayıtlara geçti.

Ledger Ve Stader Labs Eth İçin Stake Ödüllerini 60 Gün Boyunca %25 Artırma İmkanı Sunuyor

Okuma Süresi:1 Dakika, 48 Saniye

Kripto para dünyasında oldukça popüler olan likit staking kavramı, dijital varlıklar üzerinden gelir elde etmek isteyen kripto yatırımcıları için benzersiz avantajlar sunuyor. DeFi protokollerinde ve blok zinciri uygulamalarında işlem yapabilmeyi sağlayan likit staking ile yatırımcılar, ödül ve likit tokenlar kazanabiliyor. Tüm bu işlemleri kolay ve avantajlı bir şekilde gerçekleştirmeyi mümkün kılan Stader Labs, kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger iş birliğinde ETH için stake ödüllerini 60 gün boyunca %25 artırmaya olanak sağladı. Bu sayede kripto yatırımcıları, Ledger’ın güvenli ekosistemi üzerinden tüm kripto işlemlerini tek bir uygulama üzerinden yönetirken gelir elde edebilecek.

Dijital finans ortamında oyunun kurallarını değiştiren likit staking, blok zincir güvencesi ve gelir avantajıyla kripto yatırımcılarına hızlı çözümler sağlıyor. Stake ödülleri kazanmanın ve DeFi fırsatlarına katılmanın en etkin yolunu sunan Stader Labs; Ethereum, Polygon, BNB ve daha fazlası dahil olmak üzere birden fazla zincirde 150 Mn varlık stake edilen, aktif bir platform olarak hizmet veriyor. Hali hazırda MATIC ve BNB likit staking için Ledger Live’ın ‘Keşfet’ bölümünde hizmet sunan Stader Labs, Ledger ile iş birliğini genişleterek işlem hacmini ETH likit staking’e genişletti. Bu iş birliği kapsamında kripto yatırımcılarına avantajlı fırsatlar sunan Stader Labs ve kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, ETH için stake ödüllerini 6 Kasım 2023’ten 6 Ocak 2024’e kadar, tam 60 gün boyunca %25 artırdı. Kripto yatırımcıları bu sayede Ledger’ın güvenli ekosisteminden yararlanırken, Stader Labs’ın kolay erişimi sayesinde ETH likit staking’te kazançlı işlemler gerçekleştirebilecek.

Ledger İle Web3 Güvenlı̇ Bı̇r Şekı̇lde Keşfediliyor

Ledger Live aracılığıyla 1,5 milyondan fazla aktif kullanıcı; dijital varlıklarda alım-satım, ödünç verme, takas ve stake etme işlemlerini gerçekleştirirken, Değer İnterneti’ni de güvenle keşfedebiliyor. Ledger Live uygulaması ile kripto yatırımcıları, özel anahtarlarını Ledger cihazında otomatik olarak korurken, ‘Keşfet’ bölümündeki sürekli genişleyen DApp listesine erişim sağlayabiliyor. Ledger aracılığıyla stake etmek, güvenli yatırımın yanı sıra birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Stader Labs ile iş birliğini genişleten Ledger, bu anlamlı ortaklığa özel olarak ETH için stake ödüllerini 6 Kasım 2023’ten 6 Ocak 2024’e kadar, tam 60 gün boyunca %25 artırdı. Kripto yatırımcılarını sevindirecek bu kampanya sayesinde kullanıcılar, Ledger’ın son derece güvenli ekosisteminde varlıklarını tutarken gelir elde etme imkanı bulacak.

‘Piaf! The Show’ Türkiye’de İlk Kez Zorlu PSM’de!

Okuma Süresi:1 Dakika, 18 Saniye

2015’ten bu yana dünyadaki en büyük Fransız prodüksiyonlarının başında gelen, başrolünde dünyaca ünlü yıldız Nathalie Lermitte’in yer aldığı ‘Piaf! The Show’ Türkiye’de ilk kez Zorlu PSM’de sahnelenecek. ‘Edith Piaf’ın kariyeri üzerine üretilen en güzel övgü’ olarak nitelendirilen, Edith Piaf’ın unutulmaz şarkılarıyla zaman yolculuğuna çıkaran ‘Piaf! The Show’, 50’den fazla ülkede 600’ü aşkın kapalı gişe performansın ardından 6 Aralık 2023’te Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde!

Dünyaca ünlü yıldız Nathalie Lermitte’in başrolünde yer aldığı, Edith Piaf’ı yakından tanıyanlar tarafından ‘Edith Piaf’ın kariyeri üzerine üretilen en güzel övgü’ olarak nitelendirilen ‘Piaf! The Show’ Edith Piaf’ın ölümünün üzerinden 60 yıl geçmesine rağmen dünya genelinde 50’den fazla ülkede 600’den fazla kapalı gişe performans sergiledi. ‘Piaf! The Show’ Carnegie Hall, Olympia gibi dünyanın en görkemli sahnelerinin ardından Türkiye’de ilk kez Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde seyircilerle buluşacak.

45 dakikalik iki bölümden oluşan ‘Piaf! The Show’, Edith Piaf’ın unutulmaz şarkılarıyla, orijinal sahne düzeniyle ve daha önce kimsenin görmediği Edith Piaf görüntülerinin projeksiyonlarıyla seyircileri adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Dünyaca ünlü yıldız, Natalie Lermitte’in sahnede ‘Kaldırım Serçesi’ne dönüştüğü, ‘Non Je ne Regrette Rien’, ‘La Vie en Rose’, ‘Padam Padam’ gibi efsaneleşmiş eserlerini seslendirdiği ‘Piaf! The Show’, 6 Aralık’ta Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde seyircilere unutulmayacak bir deneyim yaşatacak.

Piaf! The Show biletleri passo.com.tr’de!

Bilet Fiyatları:

1.Kategori : 990,00 TL
2.Kategori : 880,00 TL
3.Kategori : 770,00 TL
4.Kategori : 660,00 TL
5.Kategori : 550,00 TL
6.Kategori : 440,00 TL

UNDP, Türkiye’nin depremden etkilenen 11 ilinde küçük işletmelere 10 milyon ABD doları tutarında toparlanma hibesi dağıttı

Okuma Süresi:2 Dakika, 59 Saniye

Türkiye’nin güneyinde 11 ilde büyük yıkım yaratan depremlerden dokuz ay sonra, bu illerde bulunan 4.600’ü aşkın küçük işletme, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından dağıtılan nakit hibe sayesinde yeniden faaliyete başlayabilecek.

Hibelerin ilk demeti geçen hafta Kilis’te dağıtılmıştı; bugün ise, Gaziantep ve Hatay’da hibe dağıtım törenleri yapıldı. Müteakip etkinlikler bu haftanın sonraki günlerinde Adana ve Osmaniye’de; gelecek hafta Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Şanlıurfa’da; bu ayın sonraki haftalarında ise Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta düzenlenecek.

Hepsi birlikte düşünüldüğünde, UNDP’nin “deprem sonrası toparlanma hibe”lerinin toplam değeri 10 milyon ABD Doları (282,3 milyon TL) ediyor. Hibe programı, depremlerden önce yasal olarak kurulmuş olan, azami 10 kişi çalıştıran işletmelerin başvurularına açıktı. Yerel ticaret ve sanayi odalarıyla ortaklaşa çalışan UNDP’ye 11 ilden toplam 23.644 başvuru yapıldı; bunların arasında Ağustos 2023’te Kahramanmaraş’ta 257 işletmeye hibe dağıtılmasını içeren pilot girişim de vardı. Seçilme kriterlerini karşılayan başvuru sahipleri yüz yüze mülakata davet edildiler ve UNDP ekibi sadece altı hafta içinde 5.000’i aşkın mülakat yaptı.

Münferit hibe tutarı, ortalama 2.000 ABD Doları olmak üzere, asgari 35.000 TL ila azami 200.000 TL arasında değişiyor. Hibe yararlanıcıları, aldıkları nakdi kendi işletmelerinin herhangi bir ihtiyacı için kullanabiliyor: Ekipman veya hammadde satın alma, kirasını ödeme, dükkan veya ofisleri tadil/tefriş etme gibi. Hibelerin büyük kısmı, depremde en ağır yıkıma uğrayan illere tahsis edildi. Tüm bölgede dağıtılan hibelerin yüzde 42’si kadınların yönettiği işletmelere verildi.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton “UNDP bu nakit hibeleri, depremden etkilenen toplulukların daha kapsamlı toparlanmasına yönelik bir hızlandırıcı olarak tasarladı. Bu hibeler tüm ihtiyaçları karşılayamaz ancak, binlerce küçük işletmeyi ayağa kaldırıyor, onbinlerce insanın geçim kaynaklarını geri getiriyor ve umarız ki daha büyük bir ekonomik toparlanmayı harekete geçirecek zincirleme bir tepkimeyi tetikler.” dedi.

Vinton sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylesine kritik önem taşıyan bir girişimin yapılmasını sağlayan İsveç’e minnettarız.”

 

İl Hibe verilen işletme sayısı Toplam mali değeri (ABD Doları) Kadınların yönettiği işletmelerin payı (%)
Adana 106 295,000 55
Adıyaman 840 1,512,000 31
Diyarbakır 228 539,000 28
Elazığ 125 298,000 22
Gaziantep 400 754,000 23
Hatay 930 1,795,000 48
Kahramanmaraş

İlk tur

 

257

 

535,000

 

100

     İkinci tur 519 970,000 40
Kilis 80 179,000 28
Malatya 842 1,538,000 41
Osmaniye 114 287,000 58
Şanlıurfa 181 365,000 41
İşletme becerileri alanında koçluk, mentörlük ve eğitimler                          933,000
Toplam 4,622 10,000,000 42

Bu girişimin finansmanı, İsveç’in 15 milyon ABD Doları tutarındaki, depremden sonra toparlanma katkısından sağlanıyor. Nakit desteğine ek olarak UNDP, hibe yararlanıcılarına işletme becerileri alanında koçluk, mentörlük ve eğitim sağlayacak. UNDP ayrıca, İsveç’in sağladığı finansmanı kullanarak, belediyelerin başta yaşlı ve engelliler olmak üzere depremzedeler için gittikçe artan sosyal hizmet ihtiyacını karşılamasına ve depremlerin ağır hasar verdiği atık yönetim sistemlerini iyileştirmesine destek veriyor.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan “Afetten önce bile birçok ekonomik göstergede geride kalmış durumda olan bir bölgede, UNDP’nin dağıttığı toplam 10 milyon ABD Doları tutarındaki ‘deprem sonrası toparlanma hibeleri’, küçük işletmeler için mutlaka bir ivmelendirme etkisi yaratacak ve bu da bölgesel kalkınma için yeni bir fırsat sağlayacaktır.” dedi.

8 Kasım 2023 günü UNDP ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) tarafından düzenlenen ve İsveç Büyükelçiliği temsilcilerinin katıldığı “dayanışma” etkinliğinde, Ağustos ayında hibe almış olan kadın girişimciler, katılımcılar ile deneyimlerini paylaştılar.

İsveç Büyükelçiliği Kalkınma Bölüm Şefi Nasrin Pourghazian “Kadın girişimcilerin işletmelerini yeniden ayağa kaldırma öyküleri gerçekten ilham verici. İsveç olarak, depremden etkilenen topluluklara yalnız çok ihtiyaç duyulan nakit desteğini değil, aynı zamanda onun kadar önemli olan umudu da verebildiğimiz için gurur duyuyoruz.” dedi.

Skechers “W Racing Team” ile Yarış Pistine Rahatlık Katıyor

Okuma Süresi:54 Saniye

Skechers, 2021 yılından bu yana W Racing Team (WRT TEAM) ile olan iş birliği kapsamında imza konfor teknolojisini yarış pistlerine taşıyor. GT World Challenge Europe ve FIA World Endurence Championship şampiyonlarının tercihi Skechers, bu sezonda da dünyaca tanınan Motor Sporcusu Valentino Rossi ile yarış pistlerinde yerini aldı.

Dünyaca ünlü spor markası Skechers, sporcuların ve takımların ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi teknolojiler geliştirerek spor dünyasıyla konforu bir araya getirmeye devam ediyor.

Skechers 2021 yılında W Racing Team (WRT TEAM) ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında yarış pistlerine merhaba demişti. 2022 yılında gerçekleştirilen GT World Challenge Europe’ta ise Belçika merkezli takımın iki arabasının destekçisi olan Skechers, imza teknolojilerindeki başarısını bitiş çizgisine taşıyarak yenilikçi bakış açısını yarış arenasında da kanıtladı.

Zafer Yolculuğunda Skechers Konforu

2022 yılının sonuna kadar toplamda 55 şampiyonluk kazanan W Racing Team (WRT TEAM), 2023 yılında FIA World Endurence Championship, Fanatec GT ve Intercontinental GT Challenge gibi dünyanın önemli otomobil yarışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Yarış pistlerinin efsanevi kahramanı Valentino Rossi, yüksek hızda viraj alırken Skechers’ın konforu ve performansıyla bir adım öne çıkıyor. Skechers, sporcuların zirveye varan yolculuklarına eşlik etmeye devam edecek.

UPS’ten Satıcılar İçin Black Friday’e Hazırlık Rehberi

Okuma Süresi:1 Dakika, 17 Saniye

UPS, ‘Black Friday’e Hazırlık Rehberi’ ile satıcıların Black Friday dönemini değerlendirerek işlerini geliştirmelerine ve satışlarını artırmalarına katkı sağlıyor. 24 Kasım Black Friday günü ve öncesi kampanya süreçlerini doğru yönetmek için ipuçları ve yönlendirmeler içeren rehber ile UPS, müşterilerinin yoğun alışveriş döneminde doğru yönlendirme ile satışlarını artırarak büyümelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Türkiye’de ve tüm dünyada indirim ve alışveriş dönemi olarak nitelendirilen ‘Kara Cuma’ olarak da bilinen Black Friday, indirimler, kampanyalar ve dikkat çekici promosyonlarla hem fiziksel mağazalarda hem de e-ticaret platformlarında büyük bir hareketliliğe sahne oluyor. Yenilikçi çözümleriyle hızlı, güvenilir ve sürdürülebilir lojistik hizmetler sunan UPS, ulusal ve uluslararası ticareti kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda şirket, müşterilerinin tüketici davranışları ve tercihleri doğrultusunda trendleri takip ederek fırsatları değerlendirmeleri, çevik kalmaları ve e-ticaret operasyonlarını sürekli optimize ederek değişen pazar koşullarına uyum sağlamalarına destek oluyor. UPS, Black Friday’e Hazırlık Rehberi ile yoğun hareketliliğin yaşandığı bu dönemde müşterilerine rekabet avantajı elde etmeleri için izlemeleri gereken adımları sunuyor.

UPS Türkiye Ülke Müdürü Engin Kolat, “UPS olarak, Black Friday gibi yoğun hareketliliğin yaşandığı dönemlerde de her zaman olduğu gibi müşterilerimizin işlerine ve ihracatlarına odaklanmaları için ihtiyaç duydukları hız, güven ve uzmanlığı sağlamaya devam ediyoruz. Müşterilerimizin e-ihracat ve e-ticaret süreçlerinde önlerine çıkabilecek engelleri önceden görebilmeleri ve fırsatları da aynı şekilde değerlendirebilmeleri için güvenilir bir iş ortağı olarak yanlarında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

UPS Black Friday’e Hazırlık Rehberi, tanıtıma yatırım yapılması, stok takibi, cazip teklifler ve teslimat alternatifleri sunulması, güvenilir lojistik desteği alınması ve ürün iadelerine karşı hazırlıklı olunması gibi dikkat edilmesi gereken konularda satıcılara yol gösteriyor.

Gloria Serenity Resort Türkiye’nin En İyi Golf Oteli Seçildi

Okuma Süresi:38 Saniye

Golftaki başarısını prestijli ödüllerle taçlandıran Gloria Hotels & Resorts yatırımı Gloria Serenity Resort, World Golf Awards 2023’de başarıyla yarışarak Türkiye’nin En İyi Golf Oteli ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’nin önde gelen golf tesislerinden olan Gloria Serenity Resort, Golf dünyasının yakından takip ettiği ve tüm dünyada en iyi golf organizasyonlarının ödüllendirildiği World Golf Awards 2023’den prestijli bir ödülle ayrıldı. Türkiye’de golf sporunu destekleyerek ses getiren turnuvalara ev sahipliği yapan Gloria Serenity Resort aldığı prestijli ödülle, dünya standartlarındaki golf sahaları, lüks konaklama ayrıcalığı ve sunduğu hizmetlerle rakiplerini geride bırakarak ödülün sahibi oldu. Global ödül platformu World Golf Awards 2023’de Türkiye’nin En İyi Golf Oteli seçilen Gloria Serenity Resort, sahip olduğu prestijli ödülle golfçülere unutulmaz bir deneyim yaşatan bir marka olduğunu bir kez daha kanıtladı.

2023 Yılının James Dyson Ödülü Uluslararası Kazananları Açıklandı

Okuma Süresi:4 Dakika, 38 Saniye

Uluslararası tasarım yarışması James Dyson Ödülü’nün merakla beklenen Uluslararası, Sürdürülebilirlik ve İnsani Yardım olmak üzere üç küresel kazananı belli oldu. Sir James Dyson tarafından seçilen kazananların her biri, icatlarının sonraki aşamalarını destekleyecek 30.000 Sterlin’lik ödülün sahibi oldu.

  • Polonyalı Piotr Tłuszcz, Ukrayna’daki sağlık görevlileri tarafından kullanılan, çok yönlü kullanım için arazi tipi bir römork ambulans olan The Life Chariot ile İnsani Yardım Ödülü kazandı.
  • Kore’nin ilk Uluslararası Kazananı, afet bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, el işlemi gerektirmeyen bir intravenöz (IV) tedavi cihaz olan The Golden Capsule ile ödülü kazandı.
  • Hong Kong’un ilk Uluslararası Kazananı, yüksek soğutma etkisine sahip sürdürülebilir bir dış cephe kaplaması olan ve iklimlendirmenin çevresel maliyetlerini azaltan E-COATING icadıyla Sürdürülebilirlik Ödülü’nü kazandı.

Bu yılki yarışmayla ilgili olarak konuşan Sir James Dyson: “Bu genç mucitler, karşılaştığımız sorunlar hakkında sadece konuşmak yerine, bu sorunları teknoloji ve tasarımla çözmeye çalışıyorlar. Onları bu kadar etkileyici kılan dünyayı iyileştirme konusundaki tutkuları ve kararlılıklarıdır Umarım bu ödül onlara başarıya giden yolda bir sıçrama tahtası olur.” dedi.

İnsani Yardım Ödülü – Piotr Tłuszcz tarafından icat edilen The Life Chariot

Genç mucit Piotr, Ukrayna’daki çatışmaları izlerken, zorlu arazilerde tıbbi tahliyelerin zorluklarını gözlemledi. Bu durum ona, herhangi bir kanca donanımlı araca takılabilen bir MEDEVAC arazi ambulansı olan Life Chariot’u tasarlaması için ilham verdi. Aracın düşük ağırlığı ve süspansiyonu, bir yaralının içinde seyahat etmesini bir arabanın bagajından daha güvenli hale getiriyor.

Piotr’un römork tasarlamaya olan ilgisi, ailesiyle birlikte Balkanlar ve Pireneler’de yaptığı off-road gezileriyle başladı. Sonraki 10 yılını, lisans ve yüksek lisans eğitimini off-road ve mağara kurtarma römorkları tasarlayarak geçirdikten sonra The Life Chariot’u yarattı. Life Chariot, sedyedeki bir yaralı için yer ve sağlık görevlileri ya da hafif yaralılar için iki koltuk daha ekleyerek kurtarma ekiplerinin tahliye kapasitesini artırıyor. Üretilen ilk iki araç Ukrayna Tıbbi Askeri Birimine ve Damian Duda “W Międzyczasie” Vakfının Polonya Gönüllü Sıhhiye Birimi’ne verildi ve dağ yolları, ormanlar, mağaralar ve mayınlar gibi arazilerde test edildi.

Dyson’ın Kurucusu ve Baş Mühendisi, Sir James Dyson icada ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Bu yıl James Dyson Ödülü, zorlu arazilerde yaralıları kurtarmak için dahiyane bir yöntem tasarlayan Piotr’a özel bir İnsani Yardım Ödülü veriyor. Life Chariot herhangi bir şey tarafından çekilebiliyor; bu da sağlık görevlilerinin hayat kurtaran çalışmalarını ellerindeki kaynaklarla yapabilmelerini sağlıyor. Yinelemeli tasarım sürecinin, onu sahada kullananlardan gelen geri bildirimlere yanıt olarak devam ettiğini görmek de harika.”

Piotr, ön cephede çalışan sağlık görevlilerinden aldığı geri bildirimlere dayanarak Life Chariot’ta iyileştirmeler yapmaya devam ediyor. Ayrıca aracı dağ kurtarma amaçlı olarak uyarlamak için de çalışıyor.

Piotr, 2023 James Dyson Ödülü’nü kazanmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Umarım The Life Chariot, James Dyson Ödülü’nün desteğiyle, ister cephe hattı tahliyelerinde ister erişilemeyen yerlerdeki kazalarda, hayat kurtarmaya devam eder.”

Uluslararası kazanan – Yujin Chae, Daeyeon Kim, Yeonghwan Shin ve Yuan Bai tarafından Türkiye depremlerinden ilham alarak icat edilen The Golden Capsule

Şubat 2023’te meydana gelen Türkiye-Suriye depremleri 55.000’den fazla can kaybına ve 100000’den fazla insanın yaralanmasına1 yol açtı. Tahliye süreci boyunca sağlık görevlileri, hastalar için ellerinde birkaç serum paketi taşırken zorlu ortamlarda hareket etmek zorunda kaldı.

Bu soruna çözüm olarak Seul’deki Hongik Üniversitesi’nden bir grup öğrenci mucit, yerçekimi yerine elastik kuvvetler ve hava basıncı farklılıklarını kullanan, güç kaynağına gerek duymayan ve el işlemi gerektirmeyen bir intravenöz cihaz olan Golden Capsule’ü tasarladı. Bu sayede afet bölgelerindeki sağlık görevlileri hastaları taşırken damar yolu enjeksiyon paketlerini tutmak zorunda kalmıyor ve infüzyon hızını kontrol etmek için elektrik gerekmiyor.

Sir James Dyson, Dyson’ın Kurucusu ve Baş Mühendisi icatla ilgili şunları söyedi: “Ekip, afet bölgelerinde yerçekimi ve elektriğe dayanan mevcut damar yolu enjeksiyon yöntemlerinin kısıtlı olduğunu tespit etti. Geliştirdikleri Golden Capsule, hastanın herhangi bir yerine yerleştirilebilen basınçlı bir keseyi kullanarak çok daha pratik ve el değmeden kullanılabilen bir çözüm sunuyor. Kese yavaşça sönerek hastaya damlatılan damlanın basıncını arttırıyor ve sağlık görevlilerini hayat kurtaran diğer işleri yapmak üzere serbest bırakıyor.”

Ekip, Golden Capsule’ün çeşitli acil durum senaryolarında ve hastanelerde işlevselliğini sağlamak için tıp uzmanlarıyla işbirliği içinde prototip geliştirmeleri ve kullanıcı testleri yapmaya devam edecek. Ekip gelecekte icatlarını seri üretime geçirmeyi planlıyor.

Ekip, icatlarının tasarım süreciyle ilgili şunları söyledi: “Sağlık görevlilerinin ve ilk müdahale ekiplerinin doğal afet bölgelerinde hastaları serumlarla taşırken karşılaştıkları zorlukları gördük ve çözümümüzle ilgili geri bildirimler şu ana kadar olumlu oldu. Nihayetinde bunu sadece acil durumlarda değil, hastanelerde de serum paketleri için yeni bir standart haline getirmeyi umuyoruz.”

Sürdürülebilirlik kazananı – Hoi Fung Ronaldo Chan ve Can Jovial Xiao tarafından icat edilen E-COATING

Hong Kong’da klima, toplam elektrik tüketiminin neredeyse üçte birini (yüzde 31) oluşturuyor. Buna ek olarak, her gün 470.000’den fazla cam şişe çöpe atılıyor.

E-COATING iki sorunu bir arada çözen çevre dostu bir çözüm sunuyor. İcat, geri dönüştürülmüş atık camdan üretiliyor ve güneş ışınlarını yansıtarak binaların ısı emilimini azaltmak için çatılara ve duvarlara uygulanabiliyor. Bu da klima gibi soğutma çözümleri için tüketilen elektrik miktarını azaltıyor ve ilgili sera gazı emisyonlarını düşürüyor.

Sir James Dyson, Dyson’ın Kurucusu ve Baş Mühendisi icatla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Ronaldo ve Jovial atıkları çok daha değerli bir şeye dönüştürmenin zekice bir yolunu buldular. E-COATING, dış duvarlara uygulanacak bir kaplama oluşturmak için geri dönüştürülmüş cam kullanıyor. Bu kaplama güneş ışınlarını yansıtıyor ve böylece binayı soğutmak için gereken elektrikten önemli oranda tasarruf sağlıyor. Bu icat, çevre için yararlı ve para tasarrufu sağlayan ikili bir çözümdür.”

Ödül, ekibin E-COATING’in uygulama kolaylığını geliştirme planlarını destekleyecek. Ekip ayrıca iç mekan kullanımı için yeni E-COATING formüllerini de araştıracak.

Ronaldo ve Jovial, Sir James Dyson ile yaptıkları görüşmenin ardından şunları söylediler: “E-COATING’i gezegenimizin karşı karşıya olduğu ciddi çevre sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olma arzusuyla icat ettik Para ödülü, araştırma ve geliştirme hedeflerimizi ilerletmemize ve buluşumuzu bir sonraki seviyeye taşımak için bir şirket kurmamıza olanak tanıyacak.”

Exit mobile version
%%footer%%