Loading...

Baba, Çocukluğumu Benimle Paylaş

İsveç Enstitüsü’nün geliştirip tasarladığı ve İsveçli fotoğraf sanatçısı Johan Bävman’ın dünya çapında beğeni toplayan, babaların çocukların bakımı ve eğitiminde üstlendikleri role ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlayan “İsveçli Babalar” sergisi İsveç Konsolosluğu ve Göztepe Spor Kulübü işbirliğiyle düzenleniyor. Farklı kültürden babaları çocuklarıyla görüntüleyen ve Göztepe Spor Kulübü futbolcularından Yasin Öztekin, Andre Castro ve Kadu ile Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’in çocuklarıyla çektirdikleri fotoğraflarla renklenen sergi, “Baba, Çocukluğumu Benimle Paylaş” sloganıyla hayat buluyor.

İsveç Konsolosluğu ile Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinden Göztepe Spor Kulübü işbirliğine giderek, yürekleri ısıtan bir etkinliğe imza attı. İsveçli fotoğraf sanatçısı Johan Bävman’ın dünya çapında beğeni toplayan ve babaların çocukların bakımı ve eğitiminde üstlendikleri role ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlayan “İsveçli Babalar” sergisi, “Baba, Çocukluğumu Benimle Paylaş” sloganıyla, Göztepe Spor Kulübü desteğiyle düzenleniyor.

Farklı kültürlerden gelen babaların, çocuklarıyla olan ilişkilerini ön plana çıkaran karelerden oluşan “İsveçli Babalar” sergisi, Göztepeli futbolcuların çocuklarıyla çekilen fotoğraflarından oluşan seçkiyle zenginleşti. Göztepeli futbolcular Yasin Öztekin, Andre Castro ve Kadu (Ricardo Martins de Arujo) ile Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil’i çocuklarıyla görüntüleyen fotoğraflarla renklenen sergi, futbolcuların çocuklarıyla olan ilişkilerini yansıtırken, gündelik hayatlarında çocuklarıyla geçirdikleri anları belgeliyor. Göztepe Spor Kulübü futbolcularının çocuklarıyla birlikte poz verdikleri, yürekleri ısıtan fotoğraflarını ise Göztepe Spor Kulübü adına gazeteci Burak Hakerler ve fotoğraf sanatçısı Ekrem Anamur çekti.

Sergi, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 7-30 Aralık 2018 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Amaç çocukların gelişimini iyileştirmek

Çocuk gelişiminde anneler kadar babaların da önemli bir rol oynadığının altını çizen etkinlik, Türkiye’de babaların, çocukların bakım ve eğitimine daha fazla odaklanmalarını sağlamayı amaçlıyor. AÇEV’in 2017 yılında yayınladığı Türkiye’de İlgili Babalık ve Belirleyicileri Raporu’na göre, ülkemizde babaların %30’u çocuklarıyla geçirebilecekleri daha fazla alan, %21’i ise çalışma saatlerinin çocuklarına vakit ayırabilecekleri şekilde düzenlenmesini istiyor. Araştırmaya göre Türkiye’de babaların %45’i çocuklarının okul etkinliklerine hiç katılmazken, %97’si çocuklarının eğitimine katılmıyor.

Babalar çocuk eğitiminde etkin olmalı

Serginin açılış resepsiyonu ise 6 Aralık 2018 tarihinde sergi alanında gerçekleşti. Resepsiyonda çocuklarıyla fotoğraflanan Göztepe Spor Kulübü futbolcularının yanı sıra, İsveç Başkonsolosu Therese Hydén, Göztepe Spor Kulübü Başkan Vekili Talat PapatyaGöztepe Spor Kulübü Teknik Direktörü Bayram Bektaş ve Göztepeli oyuncular Wallace Reis ile Beto (António Alberto Bastos Pimparel) hazır bulundu.

Açılış sırasında bir konuşma yapan İsveç Başkonsolosu Therese Hydén, projenin geçmişine ilişkin bilgiler verdi. Çocukların gelişiminde tüm ebeveynlerin aynı sorumluluğu paylaştıklarını hatırlatan Hyden, babaların da anneler kadar çocukların eğitiminde etkin olmaları gerektiğini ifade etti. Hyden, “Çocukların bakımı ve eğitiminde babaların da erkekler kadar çaba göstermeleri gerektiğine inanıyoruz. Babalar çocuklarıyla kaliteli zaman geçirerek onlarla biraz daha fazla birlikte olsun, annelerin yükünü alsınlar istiyoruz. Göztepe Spor Kulübü futbolcularının da son derece yoğun bir çalışma tempoları var. Ancak bu tempoya rağmen çocuklarına zaman ayırıp onlarla yakından ilgileniyorlar. Bu konunun önemine atıfta bulunan fotoğraf sergimize katkılarından ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası