Loading...

Baby Shark ve Squid Game’in ortak noktası sizce nedir?

Her yıl 31 Ekim, çeşitli tartışmalarla Halloween (Cadılar Bayramı) olarak kutlanır. Çeşitli tartışmalarla diyorum, zira bir grup bunun günah olduğunu söylerken, bir grup da “keyif yapıyoruz, takılmayın” demeyi tercih eder. Bazen de kıyafetler gerçekten cadılar bayramına uygun mu diye tartışılır. Ancak bu tartışmalar hep Türkiye’de olurdu. Ancak bu yıl ilk defa New York’daki okullar cadılar bayramında Squid Game kıyafetlerinin giyilmesine izin vermediğini açıkladı.
Aslında Güney Kore filmlerine alışıksanız sizi çok rahatsız etmeyecek basit bir senaryoya sahip bir dizi “Squid Game”. Çok küçük bir farkla. Senaryoda insanların elenip, ölmesine neden olan oyunlar belki yüzyıllardır oynadığımız çocuk oyunları. Bu da çocukların senaryoya ilgi duymaları ve devamında olanları da normalleştirmelerine sebep oldu. Tabii bu ebeveynler başta olmak üzere her türlü otorite için korkutucu gelen bir yolun açılmasına sebep oldu.
Bu aslında Güney Kore’nin hayatımıza soktuğu ilk kültürel ürün değildi. Sanırım bildiğimiz ilk ürün Gangnam Style adlı bir şarkıydı. Youtube’da izlenme rekorları alan şarkının, solisti ve bestecisi aslında Güney Kore’deki Gangnam bölgesinde mafyalaşmış yapıyı protesto etmek amacı ile üretmişti. Ancak eğlenceli klibi ile bu protest şarkı youtube’da ilk bir milyar görüntülenme rekorunu kıran şarkıdır.
Peki youtube’de en çok izlenen video sizce nedir?
İşte asıl büyük sürpriz tam olarak burada. Ekim 2020 tarihi ile birlikte geliş geçmiş en çok izlenen videolar listesinin başında Baby Shark gelmekte. Baby Shark’ın yapımcısı Pinkfong. Bir eğitim şirketi. Günün sürprizi ise burada başlıyor. Pingfong bir Güney Kore şirketi. Yani Netflix’in en iddialı dizisi Squid Game ve Youtube’da ilk bir milyar görüntülenme sınırını geçen Gangnam Style gibi bir Güney Kore şirketi.
Tabii bu bilgiler insanın aklına tek bir soru getiriyor: Acaba gelecekte belli zümreler tarafından çokça eleştirilen Holywood kültürünün yerine, Güney Kore kültürü mü alacak? Yada belki şimdiden almıştır, kim bilir?

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası