Loading...

C level için 2022 rehberi

İki yıllık pandemi arkasından yepyeni bir yıla başlıyoruz. Bu yıl yönetimsel anlamda virajlı bir yıl. Eğer doğru yönetilirse rakiplerin fersah fersah geride bırakılacağı, yanlış giderse de sizin herkesin tozunu yutacağınız bir yıl. Yanlış anlamayın, hızlı bir yıl olacak demiyorum ama bir tarafı dağ diğer tarafı uçurum virajlı bir yıl olacak diyorum. Yani yol tutuşu çok önemli olacak. Ayakların yere basması lazım. Ancak bazen virajları alırken aracın arkasının da biraz kaymasını göze almak lazım.
Ezcümle 2022 yönetim kabiliyetlerinizi çokça göstereceğiniz br yıl olacak.
Patronların C-level’ı düzenlerken öncelikle buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Mutlaka yönetime bağımsız, gerçekleri söyleyen isimleri almaları gerekiyor. Ayrıca her şey yolunda hissi veren CEO’ların da devri kapandı. Artık gerçekçi, her zaman pozitif olmak yerine, duygularını yaşamaktan korkmayan yöneticilerin yılı olacak.
Şimdi gelelim C-Level için önceliklere:
2022 herkes için yeni bir dönem olacak. Pandemi öncesi ayarlara artık dönmek mümkün değil. Bunu bilerek hareket etmekte fayda var.
Önce enerji: Tabii ki dijital dönüşüm kaldığı yerden hiç hız kesmeden devam ediyor. Burada size bir ipucu verebilirim. Dijital dönüşümün neresinde olursanız olun, eğer kullandığınız enerjinin üretim kaynaklarına bakmadıysanız hemen her şeyi bırakıp bu konuyla ilgilenin. Bu işin şakası yok. Hemen kullandığınız enerjinin ne kadarının yenilenebilir enerji tarafından geldiğini kontrol edin. İlk bulduğunuz açık alanı güneş enerjisi ile doldurun. Hedef yüzde100 yenilenebilir enerji ancak ilk yıl hedefi yüzde 30’un mutlaka üzerinde olmalı.
Satın alma : Tedarik zincirinizde de en kısa zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan şirketleri seçin. Aksi size gelecekte çok daha büyük masraflar çıkaracaktır. En azından ilk aşamada kömür ile üretilen kaynakları kesinlikle kullanmayın. Bu arada farkı hızlıca kapatmak için yenilenebilir enerji sertifikaları da satın alabilirsiniz. Ancak unutmayın bu sertifikalar uzun vadede çok pahalanacak o yüzden yapmak sümen altı etmekten daha kolay ve masrafsız.
Bu konuda geçen yıl beğendiğim iki şirket oldu. Benzin istasyonlarının üsünü güneş enerjisi ile kaplayan Shell ve işletmesini yaptığı AVM’lerin üstüne güneş enerjisi yapan ESAS Holding
İnsan Kaynakları : Çalışanlarınız artık ofislere gelmeyecek. Pandemi bitse de bu beklentiden uzaklaşmak ve çalışanları ofise çağırmak yerine bu krizi bir avantaja dönüştürmekte fayda var. Hemen bir IK çalışmasına başlayıp, işe alımlarınızı lokasyon bağımsız yapmaya başlayın. Unutmayın, sizin İstanbul’da bulamadığınız yetenekler, bu pandemi döneminde Türkiye’nin her yerine dağılmış olabilir. Belki gerçekten aradığınız CEO, CTO, CIO, CMO Türkiye’nin başka bir yöresinde kendi işini ekibiyle uzaktan götürüyor olabilir. Belki şirketinizi uçuracak o yetenek Silikon Vadisinde işsiz kalmış yada doğu Avrupa’da bir dağ kenarına yerleşmiş olabilir, kim bilir?
Bu konuda beni en heyecanlandıran marka Stelantis oldu. Bütün çalışanlarına bir araç veren Stellantis hem yollardaki görünürlüğünü arttırıyor hem de stajyerlere kadar bütün çalışanlarına mobil ofisler vermiş oluyor.
Metaverse : VR tabanlı sanal gerçeklik platformları, iş dünyasının yeni buluşma merkezleri olacak gibi görünüyor. Bunu en kısa zamanda bir AR-GE ekibi ile hızlıca araştırmaya başlayın. Otomotiv markasıysanız bunu araçalarınıza en kısa zamanda uygulayınız.
Bu konuda da Audi’nin Holoride projesi en iyi projelerden biri. Mutlaka incelemekte, eğer otomotiv şirketi değilseniz üst düzey yöneticilerinize bu otomobillerden almaya hazır olmanız lazım.
Sadakat Programları : Pazarlama müdürüleri sadakat programlarını resmen öldürdüler. Yapılan kötü kampanyalar, bitmeyen şartlar insanların bu programlara inancını öldürdü. Tam da bu anda marka coinleri önce spor takımları sonra da markalar arasında önemli bir yer yakalamaya başladı. Ben bu blockchain bazlı coin yapılarına sadakat programlarının evrilmesi gözüyle bakıyorum. Bunun küçük hali ise NFT. Bu iki konuda da çalışmalara en kısa zamanda başlamakta fayda var.
Tam da pandeminin ortasında olduğumuz şu dönemde ben yakında bu ve bundan sonraki bütün salgınları kurutacak çözümlerin kapıda olduğunu düşünüyorum. İnsanlık adına enseyi karartmamak, makro ve makro ölçekli yönetimsel konular için çok çalışmak lazım.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası