Okuma Süresi:1 Dakika, 36 Saniye

Tüketicilerin satın alma kararlarını anlamaya yönelik geliştirilen geleneksel araştırma yöntemlerinde insanların, genellikle kendilerini olduklarından farklı ifade etme eğiliminde olduğu saptanıyor. Bu yanılsamayı ortadan kaldırmaya yönelik geliştirilen nöropazarlama tekniği, müşterilerin motivasyonları, tercihleri ve kararları hakkında fikir edinmek için bilinçaltına odaklanıyor. Nöropazarlamanın kalbinin insan duyguları oluşu teknik testlerin sonuçlarından hata payı düşük çıktılar elde etmemizi sağlar. Nöropazarlama sayesinde tüketicilerin satın alma kararlarında psikolojik ve sosyal faktörlerin etkisi de ölçülebiliyor. Renkler, sesler ve şekiller gibi duyusal uyaranlara yönelik tüketicinin verdiği olumlu ya da olumsuz tepkileri anlamanın özellikle ambalaj tasarımlarını şekillendirmede markalara oldukça faydalı bir teknik olduğunu çok kez gözlemledik.

Bilinçsiz Tepkileri Saptamak için Bilinçli Pazarlama

Tüketicinin ürünle ilk teması çoğu zaman ambalaj sayesinde gerçekleşir. Çağın tüketicisinin hem alternatiflerin çokluğu hem de çevresel etmenlerle birlikte dikkat süresinin ciddi oranda düşüşte olduğu da bilinen bir gerçek. Bununla birlikte markaların tüketicilerin satın alma kararlarında ilk pozitif etkiyi yaratabilmek için çok daha az zamanı varken nöropazarlama teknikleri, tüketicinin dikkatini çekmede bir kısa yol yaratıyor. Markanın özünü yansıtan ve kitlesine verdiği değeri açıkça göstermesini sağlayabileceği ambalajlarda bu kitlenin duygularının psikolojik ve sosyolojik etkilerden bağımsız tasarımlar yapılamaz.

“Bırakalım Bize Yol Göstersinler”

Son zamanlarda markalar için değer yaratma ve marka hikayesi oluşturma en önemli adımlardan biri haline geldi. Tüketicilerin radarında yer almak için farklılaşmak her ne kadar zorlaşsa da bir o kadar önemli hale geliyor. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin bugünün tüketicisine ulaşamaması, çok da yeni olmayan ancak sürekli artarak popülerliğini korumaya devam eden nöropazarlama tekniklerini gün yüzüne çıkardı. Bilinçaltına doğrudan ulaşmayı hedefleyen bu teknikler arasında özellikle ambalaj tasarımları için en sık kullanılan testler arasında göz izleme teknikleri yer alıyor. Biz de Tasarist’te göz izleme testini uygulamadan çalıştığımız hiçbir marka ambalajını raflara taşımıyoruz. Müşterinin ilk kez karşılaştığı bir ambalajda gözünün nerelerde gezindiği, önce nereye baktığı ya da hangi köşeye hiç bakmadığı gibi detayların bizi yönlendirmesine izin veriyoruz. Yıllardır ünlü birçok markanın ambalajlarını yenilerken sırf bu testlerden geçmediği için satışlarında ciddi düşüşler yaşadığını gördük. Dolayısıyla bırakalım müşterilerin bilinçsiz tepkileri bize yol göstersin.

Previous post Magnum Mini ile Akaretler’de Hayata Mini Bir Haz Arası
Next post MediaMarkt’tan CLUB Üyelerine Özel 2.500 TL’ye Varan İndirim