Loading...

Kasımda rekor beklentisi

Kara cuma, siber pazartesi, bekarlar günü derken Türk e-ticaret sektörü olaya son noktayı koydu. “Şahane Kasım” da bu yıl beklenti 60 milyar tl. Hatta kurlardaki dalgalanma böyle devam ederse belki bu ay rekoru kat be kat egale etmek mümkün olur.
Sektör her ne kadar uzun zamandır kıpır kıpır olsa da ben öyle büyük indirimler görmüyorum. Gerçi TL bazında fiyatın sabitlenmesinin enflasyon karşısında neredeyse yüzde 50 indirime denk geldiği, satılan malın karşılığında oluşan ciro ile aynı ürünün alınamadığı, üstelik üretim dışında her ürünün dolarla alındığı, üretimde ise ham maddenin dolarla olduğu bir ülkede e-ticaret oyuncularının kalkıştıkları rekor denemesi benim gözümde Don Kişot’luk olsa da, bu ay onların ralli ayı olduğu için sadece seyrediyorum.
Gördüklerim de beni ziyadesiyle tatmin ediyor. Öncelikle bütün oyuncular reklam atağına kalktılar. Hepsiburada Cem Yılmaz ile, Trendyol geri kalan herkesle reklam yapıyor. Her ikisi de aynı zamanda influencer sistemlerini devreye soktular. Amazon, standart reklamlarını götürürken, en ucuz fiyat garantisi veriyor. Hepsiburada’nın da iade prosedürlerini hafifletmesi takdire şayan. N11 bu süreci Getir ile arasındaki hisse anlaşmaları ile geçiriyor. Ancak zaten orada en iyi fiyatlar ve iyi çalışan bir müşteri ilişkileri sistemi var.
Son dönemde Teknosa üzerindeki ölü toprağını attı ve teknoloji ürünleri konusuna asıldı. Geçen dönemde her ne kadar MediaMarkt’a karşı çok geride kalmış olsa da, yenilikleri ile dikkat çekiyor. Media Markt’ın reklamlarına bakılırsa rakip olarak Trendyol’u seçmiş. Özellikle son iki reklamda teknoloji ürünleri konusunda uzman adres olduğu mesajını veriyor ve her şeyi satanlara inceden ve zekice göndermeler yapıyor. Reklamlarda rekabetin makul oranlarda yapılabilmesi serbestisi, yaratıcılığın önünü açtı. Keyfli içerikler oluşmasına sebep oldu.
Tabii bir de kendi sitesinden alışveriş yaptığımız markalar var. Ben geçen hafta Apple üzerinden alışveriş yaptım. Adına yaraşır şekilde hızlı, düzgün bir paket ulaştı. Daha önce Amazon’da da bir sıkıntı yaşamıştım ama onlar da daha sonra sorunu ziyadesi ile çözdüler.
Yani bu ay, e-ticaret sektörü rekor beklemekte haklıdır. Rekoru da gerçekleştirecektir. Sektörün genel dinamikleri uygun şekilde yerine oturmuştur. Büyük siteler, sektörün lokomotifi olmayı başarmaktadırlar.
Tabii ki bazı yarıştan kopanlar, başarısız olanlar olacaktır. Bazıları “hack”lenip, elindeki bilgileri kabedecekler, yanlış yöne gitmelerine neden olan yöneticilere denk geleceklerdir. Bu konularda uyarıları yıllar önce, üstelik yine köşe yazılarında yapan birisi olarak, içim rahat. Ancak bu durumlar kaideyi bozmazlar. Tabii siz yine de e-ticaret yaparken kullandığınız kartı oraya buraya kaydetmemeye özen gösterin. Güvenlik sistemleri konusunda ne söylerlerse söylesinler.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası