Loading...

“Sporun dijital dönüşümünden nasıl para kazanılır?

Spor dijital dönüşümündeyiz ve karşılaşmaların içindeki teknoloji spor dünyasını yıkıcı şekilde değiştiriyor.

“Hiçbir şeye sınır koyamazsın. Ne kadar çok rüya görürsen o kadar uzağa gidersin.”

  • Michael Phelps

Spor alanı son on yılda çarçabuk ilerdi. Spora ticari bir perspektiften bakarak, spor dünyasının küreselleşmeden ve teknoloji dünyasında olan her şeyden ne kadar yararlandığını söyleyebiliriz. Copyright sahipleri, bu yayıncılar için spor ekosistem, teknoloji platformları, sağlayıcıları için ortaklar—bir kesinti için hazır olduğunu. Dünya genelinde spor etkinlikleri artık son kullanıcılara sürükleyici bir deneyim vermek için farklı medya araçlarıyla yayınlanmaktadır. Spor endüstrisi şimdi harika bir şeyin devrilme noktasında olduğunu gösteren bazı şaşırtıcı rakamlar üretiyor. Yeni uygulamalar, bir zamanlar spor için sahip olduğumuz engelleri yıkıyor ve fan deneyimlerini başka bir seviyeye taşıyor.

Nesnelerin interneti, büyük veri analizi, desteklenmiş gerçeklik, sanal gerçeklik, yapay zeka ve bulut gibi teknolojilerle, spor izleme deneyiminin bir ya da iki yıl boyunca tamamen yenileneceğine inanmamamız için bir neden yok.

En yerli izleyicilerin en popülerlerinden biri olan Kuzey Amerika spor pazarının, 2021 yılına kadar 78.5 milyar doların üzerinde bir değere sahip olacağına inanılıyor. Spor için aynı Kuzey Amerika pazarı, 2012 yılı boyunca 53.5 milyar doların altında kaldı. Bu nedenle, son 10 yılda neredeyse yüzde 47 oranında hızlı bir artış gördük.

Bu rakamlar sadece bir pazardan değil. Avrupa, Afrika, Asya, Hindistan ve Avustralya gibi diğer pazarlara bakarsak, gelecek için çok fazla iyimserliğe yol açan farklı rakamlar ve artışlar görebiliriz. Bugünün spor piyasasındaki rakamlar, yayınlanan sporda bir sonraki en büyük fırsatın şimdi üzerimizde olduğunu gösteriyor. Yayıncılar için spordaki dijital dönüşüm trenine atlamanın ve buradan karlarını arttırmanın tam zamanı gibi görünüyor.

Nasıl para kazanırız?

Sporun dijital dönüşümünü kabullenme sorunu ortaya çıktığında, kuruluşlar burada sunulan kazançlardan nasıl para kazanabileceklerini bilmek istiyorlar.

Fırsat

Yayıncılar ve organizatörler için dijital dönüşümü spor izleme deneyimi içinde birleştirmeye gelince bakmak için çok sayıda fırsat var. Bu fırsatlar aşağıdakileri içerir:

Hayranlara odaklanmak

Hayranlara odaklanmanız ve onlara başkaları tarafından benzersiz bir görüntüleme deneyimi sunmanız en iyisidir. Dünya genelinde fanlar karşılaşmaların bir parçası olmak ve dışında kalmamak istiyorlar.

Kampanyanızı hayranlara odaklanmalısınız, böylece ilgi odağı olduklarını ve imtiyazlarının olduğunu hissetmeliler.

İstatistikler, bugün birçok izleyicinin sıradan izleyiciler olduğunu ve eylemi canlı ve sürekli bir şekilde takip edemeyeceğini göstermektedir.

Avrupa Golf Turu’nda Kıdemli Strateji Yöneticisi Tom Sammes  “Bir dönüm noktasındayız ve erişim değerini ve bağlılık kalitesini tartmalıyız. Sadece ulaşımı en üst düzeye çıkarmaya çalışmak uzun vadeli bir strateji değildir. Genç kitleleri çekmek, olayların süresi ve sürekliliği açısından geleneksel Golf formatlarının kısıtlamaları nedeniyle bir meydan okuma olabilir. GolfSixes gibi yenilikçi yeni formatlar, Avrupa turunun geleneksel hayran kitlemizin ötesinde daha geniş bir demografiye hitap etmesine yardımcı oluyor. Dijital, yeni bir kitleye ulaşmak için sahip olduğumuz en büyük fırsat” diyor.

Sürükleyici Bir Deneyim

Ar ve VR teknolojileri ile sürükleyici bir görüntüleme deneyimi vaat eden yayıncılar gelecekte spor yayıncılığına hakim olacak.

Zorluklar

Keşfetmek için birden fazla fırsat olsa da, yayıncılar bugünün spor yayıncılığı alanında tamamen devrim yaratmada çok sayıda zorlukla karşı karşıya.

Genç Nesilleri Çekmek

Dünyadaki hiçbir spor, mevcut izleyicilerini yaşlandırmak istemez. Her spor, daha büyük bir kitle boyutuna ve tercihen daha genç bir kitleye sahip olmak ister.

Hsbc’deki ortaklıkların küresel Başkanı olan Tricia Weener “Büyümek isteyen herhangi bir iş, mevcut kitlelerine geri dönmeye devam etmek yerine yeni kitleler çekmek zorundadır. “Müşterilerimizin tutku noktalarıyla uyum sağlamak ve onlarla daha az doğrudan temas noktası ve yüz yüze etkileşime gireceğimizi kabul etmek istiyoruz.  Hepsi bir araya geldiğinde mükemmel. Bunun bir parçası olarak bir de yeni kitlelere katılabilirseniz, açıkça bir iş olarak bir büyüme hedefine ulaşmanızı kolaylaşır diyor. 

Doğru genç kitleyi elde etmek, yayıncılar ve sporun kendisi için birçok zorluğun ilkidir.

Her Zaman, Her Yerde

Kişiselleştirilmiş içerik çağında, ortalama spor tüketicisi kendi programında oyunu izlemek istiyor. Hayranlar, en sevdikleri sporları hareket halindeyken, herhangi bir sorun olmadan görüntüleyebilmek istiyorlar.

“Tüm izleyiciler, ama özellikle de genç izleyiciler, herhangi bir ekranda, herhangi bir zamanda içerik izlemek ve duraklatmak, geri sarma veya olayları izlemeyi bekliyor. Platformumuz, abonelik ücreti ödemek veya bir cihaza bağlı olmak istemeyen genç izleyiciler arasında popülerdir. Onlara özgürce izletmek istiyorum, ” diyor  Parnwell’den Dazn

Teknolojilerin hızlı gelişimi

Çevremizdeki teknolojiler hızla büyüyor ve yayıncılar onları hareket halindeyken karışıma dahil etmenin yollarını düşünmeye zorlanıyor. Bu, gelecekte devam eden kuruluşlar için artan bir meydan okuma olacak.

Teknolojilerin para kazanma üzerindeki etkisi

Yapay zeka sistemlerinin hareket halindeyken doğru kameraları seçmede yardımcı olabileceği biliniyor. İzleyiciler doğru içeriği doğru kameralar aracılığıyla görmek isterler ve yapay zeka bunu başarmaya yardımcı olabilir.

Nesnelerin interneti ve yapay zeka ile oyuncular güçlü ve zayıf yönlerini anlayabilir ve onları geliştirmek için çalışabilirler.

Organizatörler, bu teknolojilerin her ikisini de dünyadaki izleyicilerdeki etkileşim seviyelerini artırmak için de kullanabilirler. “Sponsorlar dijital etkileşimden etkileniyor ve çoğu marka ortaklığı artan dijital aktivasyonları içerecektir. F1 için dijital, pazarlama hedeflerimizi fan katılımı ve iş evrimi için bir platform için yönlendiren bir araçtır. Beş yıl içinde, dijital fan deneyiminin dirençsiz olmasını istiyoruz. Dijital ve medya ekosistemi bir F1 hayranı olmayı kolaylaştırmalı, ” diyor Formula 1‘den Frank Arthofer.

Yayıncılar Ne Öğrenebilir?

Yayıncılar, sporu genç izleyiciler için nasıl daha etkileyici ve heyecan verici hale getirebileceklerini bilmeliler. Her yaştan hayranlar müşteri olabilir; yayıncılar, teknolojiyi dahil ederek ve buradaki trendlerden para kazanarak gelir akışlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası