Okuma Süresi:5 Dakika, 36 Saniye

Çalışanlar her zaman, her yerde ve istedikleri şekilde çalışma, işbirliği yapma ve yenilikler yaratma esnekliği talep ederken geleceğin çalışma alanı konsepti tüm dünyadaki kuruluşlar için bir gerçeklik haline geldi. Şirketlerin yeni yetenekleri kendilerine çekmek ve mevcut çalışanları, ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş cihazlarla işlerine bağlı, üretken ve güvende tutmak için bu tür bir ortamı sağlamaları gerekiyor. Bununla birlikte, BT departmanları, zamanlarının çoğunu PC kurulumu, yardım masası talepleri, takip ve sorun giderme gibi işleri yürütmeye ayırmak zorunda kaldıkları için dönüşüm odaklı çalışmalara vakit ayıramıyorlar.

Dell Technologies, BT departmanlarının son kullanıcı deneyimini dönüştürmelerine yardımcı olacak Unified Workspace’i tanıttı. Son kullanıcı bilgi işlem sürecine yönelik öngörülü yaklaşım, çalışanlara düş kırıklığından uzak, çalışmaya hazır bir deneyim sunarken BT ekiplerinin yönetim görevlerini birleşik olarak tamamlayabilmesi için otomatikleştirilmiş, açık ve akıllı çözümler sağlayacak. Dell Technologies Unified Workspace işletim sisteminden, cihazdan ve bulut ortamından bağımsız olarak tüm müşteri ortamları ile kullanılabilen, esnek ve ölçeklendirilebilir hizmetler ve çözümler aracılığıyla, BT yöneticilerinin son kullanıcılarına cihaz seçimi, dağıtımı, güvenliği, yönetimi ve desteği konusunda yardımcı olarak devrim yaratacak.

“Size spesifik kullanım alanlarına göre iş gücünüzün ihtiyacı olan cihazların ve uygulamaların neler olduğunu söyleyen, akıllı bir çözüm hayal edin. Kişiye özel olarak hazırlanan bu cihazları, önceden yapılandırılmış ve ihtiyaç duyulan tüm uygulamalar ve güvenlik özellikleri yüklenmiş olarak, BT departmanının cihaza dokunmasına gerek bir kalmadan doğrudan son kullanıcıya teslim eden bir çözüm düşünün. Şimdi de, aynı çözümün son kullanıcının parola sıfırlama, uygulamalara erişim ve kopan VPN bağlantıları gibi günlük BT sorunlarını çözmelerine proaktif bir şekilde yardımcı olduğunu hayal edin,” yorumunda bulunan Dell Technologies Ürün ve Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Clarke sözlerine şöyle devam etti: “İşte BT’nin neredeyse tüm cihazları bulut üzerinden dağıtıp yönetmesine, güvenliği sağlayıp desteklemesine yardımcı olan, sektördeki en kapsamlı bu çözüm Dell Technologies Unified Workspace’dir.[i]”

BT’nin çalışanlara güç katmasını sağlıyor

Dell Technologies Unified Workspace çözümü, BT departmanının zaman alan, karmaşık ama hayati önem taşıyan görevleri şeffaflık, öngörü ve otomasyon sağlayan özellikler sayesinde kolaylaştırmasını sağlayarak müşterilerin iş gücü dönüşümünü gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Entegre platform müşterilerin en çok yardıma ihtiyaçları olan yerden başlamalarını – ister cihaz seçimi ister kurulum, ister güvenlik ya da yönetim sürecinden – ve ardından da, BT’nin çalışanlara güç katmasını sağlayacak, kapsamlı Unified Workspace deneyimine sahip olana kadar bir sonraki önceliğe geçmelerini sağlar.

Bulut üzerinden bilgisayar kurulum ve yönetim süreçleri modernizasyonu

Geleneksel bilgisayar yaşam döngüsü yönetimi (PCLM) kullanıcıyla bire bir temas kurulan, pahalı bir süreçtir ve her geçen gün artan mobil ve uzaktan çalışan personel düşünüldüğünde ölçeklendirilmesi pek mümkün değildir. Dell Technologies Unified Workspace çözümünün altyapısı olan VMware Workspace ONE sayesinde, müşteriler Dell cihazlarının kurulumu, yönetimi ve korunması için kullandıkları yöntemleri modernize eden birleştirilmiş uç nokta yönetim teknolojisinden yararlanabilirler.

Bir cihaz yapılandırıldıktan sonra, Workspace ONE çözümünün birleştirilmiş uç nokta yönetim olanakları, müşterilerin konvansiyonel PC yaşam döngüsü yönetim süreçlerinin ötesine geçerek bulut ilkesi yönetimi, kolaylaştırılmış uygulama kurulumu, otomatik yamalar ve iyileştirilmiş cihaz durumu izleme ve tanılama özelliklerinden yararlanmasını sağlar. Çalışanlar herhangi bir cihazda bir kez oturum açtığında tüm yerel, SaaS ya da dahili uygulamalara sorunsuz bir şekilde erişebildikleri için Workspace ONE birleştirilmiş, dijital bir çalışma alanı deneyimi sunar.

Microsoft ile entegrasyonumuz sayesinde, müşteriler sorunsuz bir şekilde birinci sınıf, modern BT dağıtımı ve son kullanıcı verimliliği sağlayan Microsoft 365, Workspace ONE ve Dell Provisioning and Deployment Services’den faydalanacaktır.

Öngörülü verilerle cihaz seçim ve dağıtım sürecinde dönüşüm

Pil tüketimi ve depolama alanı kullanımından, mobilite gereksinimlerine ve sık kullanılan uygulamalara kadar, çalışanın bilgisayarını nasıl kullandığını değerlendiren verilere dayalı öngörülerden yararlanan Dell Technologies, müşterilerin her bir çalışanı için doğru bilgisayarı ve uygulamaları seçmelerine yardımcı olacak ve cihazları doğrudan Dell fabrikasından son kullanıcılar için önceden yapılandırılmış halde gönderecektir. Bu veri güdümlü, müşteriyle birebir temas kurulmasını gerektirmeyen deneyim, BT departmanının zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olur. Bu şekilde, BT’nin kaynaklarını diğer stratejik projelere odaklamaları ve çalışanlara kişiselleştirilmiş cihazların yanı sıra veri ve uygulamalara erişim olanağı verilerek makinelerini açar açmaz üretken hale gelmeleri sağlanır.

Bu deneyimin bir parçası, bugün Dell Provisioning for VMware Workspace ONE ile birlikte eyleme geçiriliyor ve kuruluşların, şirket uygulamaları ve ayarlarıyla önceden yapılandırılmış cihazları, doğrudan Dell fabrikasından son kullanıcılara gönderebilmelerine olanak tanıyor. Bu yöntem, dağıtılan her 1.000 cihaz başına, BT’nin harcadığı yaklaşık süre olan 1 haftaya kadar tasarruf sağlayabilir.[ii]

BIOS güvenliğini şeffaflık ve entegrasyonla yeniden hayal etme

Bilgisayar korsanlığı her geçen gün biraz daha karmaşık bir hal alıyor ve BIOS da, müşteriler için her geçen gün biraz daha önemli bir kaygı haline geliyor. BIOS bilgilerini, bozulabilecek şekilde, donanım cihazının kendisinde depolayan rakiplerin aksine, BIOS standartlarını ana makine dışında depolamak, kullanıcının BIOS standartlarının kurcalanmamış bir versiyonuna baktığından emin olunmasını sağlar. Unified Workspace çözümüyle, Dell Technologies bağımsız olarak indirilebilen ve ayrıca VMware Workspace ONE, Secureworks ve CrowdStrike ile bütünleştirilebilen, ana makine dışı BIOS doğrulama aracı olan Dell SafeBIOS’a yönelik yeni özelliğini kullanıma sunuyor.

Bu bütünleştirme, BIOS’un bütünlüğüne dair daha fazla şeffaflık sağlıyor. Güvenlik operasyonları artık CrowdStrike konsollarını kullanarak BIOS’larına yönelik saldırıları proaktif olarak algılayabilir ve Secureworks sayesinde, türünün en iyisi öngörülere erişebilirler. Bu şeffaflık sayesinde, BT departmanı uyumsuz cihazları tekrar uyumlu hale getirecek kablosuz güncellemeleri göndermek için Workspace ONE’da otomatik iş akışları ayarlayabilir. Ölçümleri doğrudan Secureworks tehdit istihbaratına, CrowdStrike tehdit algılamasına ve VMware Workspace ONE cihaz sağlık durumuna bağlayabilme becerisi, ek izleme ve şeffaflık düzeyi sağlar.

Bu da uç noktaları güvende tutmak için Unified Workspace içindeki diğer bileşenlerin üzerine inşa edilmiştir. Bu bileşenler arasında yeni nesil kapsamlı bir tehdit portföyü olan Dell SafeGuard and Response’un yanı sıra Secureworks tarafından sunulan yönetilen güvenlik, olay tepkisi uzmanlığı ve davranışsal tehdit analizleri ile CrowdStrike tarafından sunulan birleştirilmiş uç nokta koruma platformu da yer alır.

BT’nin Parmak Uçlarındaki Sezgisel Destek

Kendisine Unified Workspace içerisinde yer bulan bir özellik de zaman içerisinde daha öngörülü, eyleme dönüştürülebilir ve kişiselleştirilebilir hale gelen, kestirimci ve proaktif destektir. Örneğin, Dell ProSupport Plus with SupportAssist müşterilerin arızalı bir sabit disk sorununu çözme süresini 11 kata kadar kısaltmıştır.[iii] Daha da fazla telemetri sayesinde, BT gerçek zamanlı görünürlük, proaktif onarımlar ve açıklayıcı güncellemelerle son kullanıcılarını destekleyebilir.

Destekleyici alıntılar

VMware Son Kullanıcı Bilgi İşlem Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür, Shankar Iyer şunları söyledi: “Dell Technologies Unified Workspace son kullanıcı bilgi işlem sürecinde köklü değişiklikler yaratacak ve müşteriyle birebir temas gerektiren süreçlerden, daha modern bir yönetim yaklaşımına geçiş sağlayarak BT ekiplerinin maliyetleri düşürmelerine yardımcı olacaktır. Dell Technologies Unified Workspace çözümüne destek veren VMware Workspace ONE ve Dell tarafından sunulan hizmetler sayesinde, kuruluşlar yeni çalışanların bilgisayarlarını daha kısa sürede çalışır duruma getirebilir, cihazların güncel kalmalarını sağlayabilir ve otomasyon aracılığıyla manuel ve zamana duyarlı süreçleri ortadan kaldırabilirler.”

ESG’den kıdemli analist Mark Bowker şu sözleri dile getirdi: “ESG Research yükseltmeler, güncellemeler, yamalar ve güvenliği sürdürmenin, şirket genelinde esnek çalışma tarzlarını, uç nokta yönetim kararlarını ve dijital dönüşümü dengelemeye çalışan kuruluşların karşı karşıya oldukları en önemli sorunlar olduğunun altını çiziyor.” Dell Technologies Unified Workspace BT ve güvenlik ekiplerinin son kullanıcı bilgi işlem süreci yaşam döngüsü sorunlarını net ve güvenilir bir biçimde destekleme, yönetme ve çözme becerilerini artırma potansiyeline sahiptir.”

Previous post Hilton, Great Place to Work tarafından Türkiye’nin 1 Numaralı İşvereni Seçildi
Next post Kobilerde Dijitalleşme Ve E İhracat Forumu Gerçekleşti