Okuma Süresi:2 Dakika, 0 Saniye

İnternetle birlikte PR’ın (halkla ilişkiler) iki biçimi ortaya çıktı. Geleneksel PR ve dijital PR. Bunlar birbirlerinden, kitlelerle iletişim kurma ve kitleye ulaşma yöntemi de dahil olmak üzere taktikler bakımından ayrılırlar. Peki işletmeniz için dijital PR mı yoksa geleneksel PR mi daha iyidir?

Kolay Pazarlama CEO’su İletişim Tasarımı Uzmanı Ömer Yoluk, bu konuda şu bilgileri verdi:

GELENEKSELDE ÖLÇÜMLEME SORUNU VAR

“Geleneksel halkla ilişkiler sayesinde gazete, televizyon ve radyo gibi alışageldiğimiz medya araçlarına erişim sağlanır. Geleneksel PR marka farkındalığını artırma açısından son derece başarılı olabilir. Ancak kitle erişimindeki mutlak ölçümleri izlemek çok daha zordur. Geleneksel medyada yayınlanan içeriğin TV’de kaç kişi tarafından izlendiğini, gazetede kaç kişi tarafından okunduğunu, radyoda kaç kişi tarafından duyulduğunu kesin olarak ölçmek mümkün değildir.

DİJİTAL PR KESİN SONUÇ VE GÖRÜŞ AÇISI SAĞLAR

Dijital halkla ilişkilerin taktikleri büyük oranda geleneksel olanla benzerdir. Fakat dijital halkla ilişkiler, SEO ve bağlantı kurma ağını web üzerinde etkileme avantajına sahiptir. Ölçülebilir dijital taktikler, somut sonuçlar ve görüş açısı sağlar.

Dijital halkla ilişkilerin sonuçları detaylı olarak ölçülebilir, anlıktır ve kolayca paylaşılabilen içerik üretir. Dijital PR dünyası geleneksel olana göre daha çok uzmanlık gerektirir, fakat markanın online büyümesine ve sürekli gelişen dijital dünyada hareketlilik yaratmasına yardım edecektir.

BLOGGER VE INFLUENCER FAKTÖRÜ

Dijital PR’ı farklılaştıran bir diğer konu da dijital alanda anahtar oyuncular olan bloggerlar ve influencerlar ile bağlantı kurulabilmesidir. Bu dijital influencerların bazıları geleneksel modellerden daha fazla erişime ve aşırı sadık izleyicilere sahip olduklarından genellikle son derece etkilidirler. Geleneksel halkla ilişkiler uzmanlarına benzer olarak dijital PR uzmanları da düzenli çalıştıkları belirtilen sektörlerde bloggerlarla iletişim kuracak ve onlarla içerik paylaşacaktır. Bu bir blog içinde yer alan linkle müşterinin ana sayfasına ya da sosyal medya adresine bağlanarak yapıldığından, anında hizmet veya ürüne ulaşım sağlanmaktadır. Yani bir influencer bağlantısı neticesinde direkt sipariş ya da bilinirlik dakikalar içinde gerçekleşebilir. Dijital platformlar kısa sürelidir ve aynı gün içinde ya da projeye göre en çok birkaç haftada sonuç vermesi beklenir.

HANGİSİNİ SEÇELİM?

İşletmeniz için dijital halkla ilişkiler mi yoksa geleneksel halkla ilişkiler mi daha iyidir? sorusu ise cevaplanması zor bir sorudur. Buradaki cevap hangi yöntemi seçeceğinize karar vermeden önce işletme hedeflerinin ne olduğuna karar vermekle ilişkilidir. PR ihtiyaçları bazen tek bir tercih ile bazen de hem geleneksel hem de dijital çalışmaların eş zamanlı yürütülmesiyle karşılanabilmektedir.

Hem geleneksel hem de dijital çalışan ajanslarla iş yapmak nadir rastlanan bir durum değildir. Eğer bu şekilde çalışmayı seçerseniz ajansların birbiri ile iletişim içinde olması herhangi bir çakışma olmasını önlemek açısından gereklidir.”

Previous post Akdeniz Rallisi’nde Sezonun İlk Toprak Rallisi
Next post Güvenli seyahat için 7 öneri