Loading...

1 Haziran Dünya Süt Günü Kutlu Olsun

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu’nun (FAO) 2001 yılında, bütün üye ülkelerde 1 Haziran’da kutlanması kararını aldığı Dünya Süt Günü, sütün insan sağlığı için önemini, ekonomiye ve toplumsal yaşama katkılarını hatırlamak ve hatırlatmak için kutlanıyor.

Doğduğumuz günden başlayarak ömrümüz boyunca tüketmeye devam ettiğimiz süt, insanın bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı gelişimi için en temel, en faydalı ve en kolay ulaşılabilen gıda olmasının yanı sıra üretim süreciyle de düzenli ve sürekli gelir yaratarak toplumsal refaha da katkı sağlayan bir bereket kaynağıdır.

En temel ve besleyici gıda süt ile sağlıklı nesiller

Süt, sağlıklı gelişim için temel besin kaynaklarının başında yer alıyor, sütün yararları saymakla bitmiyor. Süt insan vücudunun büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı kalması için şart olan bir dizi besin öğesini doğal olarak içeriyor.

Süt, içeriğindeki B1, B2 ve oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri için önemli bir vitamin olan B12 vitaminleriyle sinir sistemini düzenliyor, B5 vitamini ile ise kanda demirin tutulmasını sağlıyor. A vitamini yönünden zengin süt ayrıca hem bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücut dokularının normal büyümesine yardımcı oluyor hem de görme yeteneğini destekliyor. İçinde barındırdığı laktoz vücudun enerji ihtiyacını karşılarken, kalsiyum ve fosfor kaslarla kemikleri güçlendiriyor, proteinler ise doku yenilenmesi ve büyüme için gerekli desteği sağlıyor.

Sütaş Türkiye’deki iyi sütçülük uygulamalarına örnek olan ‘’çiftlikten sofralara’’ entegre iş modeli ile sütün iyiliğini nasıl koruduğunu anlatırken kamuoyunu süt ve süt ürünleri ile ilgili bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Sütaş’ın ‘Sütaşkı’ çiftliklerden başlıyor

Sütaş, en iyi sütü, ancak mutlu ineklerin vereceğini biliyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki 27.500 süt üreticisinden, sağlıklı yem bitkileri ve Sütaş tesislerinde üretilen doğal yemlerle beslenen mutlu ineklerin sütleri öncelikle çiftliklerde kontrol ediliyor. Sonra soğuk zincirde özel tankerlerle tazeliği korunarak Sütaş üretim tesislerine ulaştırılıyor. Sütler, süt alım laboratuvarında tekrar kontrol ediliyor; hijyeninden, protein, mineral ve yağ oranlarının Sütaş kalite standartlarına uygun olduğundan emin olunuyor.

Sütaş; sütün iyiliği ve bereketini yaymak misyonu doğrultusunda, toplumun sağlıklı beslenmesi ve gelecek nesillerin zihinsel ve bedensel gelişimi için en faydalı, en hesaplı ve en kolay erişilebilen gıda olan süt ve süt ürünlerinin üretim ve tüketimini arttırma bilinciyle, 44 yıldır çalışmalarını sürdürüyor.

Her gün üretilen taze ve lezzetli süt ve süt ürünlerini tüm Türkiye’ye soğuk zincir dağıtım bozulmadan ulaştırılıyor.

Türkiye’de her gün 4 milyon Sütaş paketi açılıyor ve her 10 sofranın 8’inde bir Sütaş ürünü bulunuyor. Süt ve süt ürünleri pazarında en yüksek hane halkı erişimine sahip marka olan Sütaş, sütün iyiliğini ve bereketini yaymaya devam ediyor.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası