Beğenildi : 182
Okuma Süresi:56 Saniye

Slavoj Zizek’in tanımıyla “post-ideolojik” bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar artık ideolojilere inanmıyor ve ideolojik önermeleri ciddiye almıyor. Günümüzde ideolojiler, politika ve bunun gibi “ciddi” konular sıradan insana ancak popüler kültür ve komedi ile aksesuarlanarak verilebiliyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde komedyenlerin devlet başkanlığı, başbakanlık gibi görevlere gelmesi de bununla bağlantılı. ABD Başkanı Donald Trump aday olduğu günden bu yana tüm komedi programlarının başlıca konusu oldu. Kendisiyle ilgili esprileri soğuk karşılarken kullandığı retorikte sık sık espri yapmayı da ihmal etmiyor. Twitter’ı sıklıkla görüş bildirmek için kullanıyor ve burada da ironi ve mizahtan faydalanıyor.
Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Esra Atalay’ın kaleme aldığı Propagandada Mizah ve İroni hem komedi-ironi ve politik propaganda diyalektiğini tartışmak hem de belgesel sinema kulvarında kendi tarzını oluşturmuş̧ ve dünyanın en çok hasılat yapan belgesellerini hazırlamış̧ olan Amerikalı Film Yönetmeni Michael Moore ve Fahrenheit 9/11 Filmine yakından bakmak gibi iki amacı gerçekleştiriyor. Kitap, sadece akademisyenler ve iletişim alanında çalışan araştırmacılara değil siyaset ve sinema ile ilgilenen herkese sesleniyor.
Fahrenheit 9/11 filminde Moore da komediyi izleyici kitlesini genişletmek için kullanmış ve bu yolla başarı elde etmiştir.

​​​​

​​​

​​

​​​​
​​​
​​

Previous post İkonikleşmiş Yeni Land Rover Defender Dünyaya Şeklini Vermeye Geliyor
Next post Kim hangi uygulamayı kullanıyor?