Loading...

14 Şubat Deneyim Hediyeleri Yükselişte

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “14 Şubat’ta e-ticaret cirolarında geçen yıla kıyasla en az yüzde 20 oranında artış bekliyoruz. Deneyim hediyeleri yükseliş trendinde” dedi. Son 5 yılın online alışveriş yükseliş grafiklerini değerlendiren Çiğdemli, şunları aktardı:

“Geçtiğimiz yıl Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yaklaşık 2,5 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşmiş ve bunun dörtte biri internet satışlarından gelmişti. 8-14 Şubat haftasında ise en fazla artış görülen kuyumculuk, elektronik eşya ve kozmetik sektörlerinde yapılan kartlı ödemelerin yüzde 24’ü internetten yapılmıştı. Son 5 yılın rakamlarına bakıldığında 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapılan kartlı ödemelerin 1 milyar liradan 2,5 milyar liraya ulaştığını görüyoruz. Bu da Sevgililer Günü’nde hediye almak için vatandaşların online ticaret sitelerine artan talebini gösteriyor. Rakamlar Sevgililer Günü’nde ortalama sepet tutarının 300 lira olduğunu gösteriyor. E-ticaret site trafiklerinin artış grafiğini göz önünde bulundurduğumuzda, bu yıl 14 Şubat’ta ciroların geçen senenin aynı dönemine oranla en az yüzde 20 artış göstereceğini öngörüyoruz.

DENEYİM HEDİYELERİ YÜKSELİŞTE

Alışveriş kolaylığı, çok sayıda ürün seçeneği ve cazip kampanyalar böyle özel günlerde e-ticarete olan ilgiyi katlıyor. En çok kalpli ürünler rağbet görürken, özellikle 18-24 yaş aralığında teknolojik ürünler, hobi ürünleri, oyuncaklar, 25-36 yaş aralığında ise mücevher, kol saati, cep telefonu ve bilgisayar öne çıkıyor. Çiçek vazgeçilmezler arasındaki yerini koruyor. Bu yıl için 14 Şubat’ta 1 buçuk milyon çiçek siparişi öngörülüyor. Çikolata, aksesuar, mücevher, çantalar ve cüzdanlar da en çok tercih edilen hediye seçenekleri arasında. Hediye alışverişini son güne bırakanların sayısı geçen yıl yüzde 30’lardaydı. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin aynı gün teslimat seçeneklerini iyi ayarlamaları gerekiyor. Ayrıca deneyim ekonomisi çok hızlı büyüyor. Özel günler de bundan nasibini alıyor. Son yıllarda etkinlik bileti, kurs, tatil, hobi eğitimleri, SPA ve otel rezervasyonu gibi deneyim odaklı hediyeler de yükselişte.”

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası