Okuma Süresi:3 Dakika, 34 Saniye

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şöyle bir yılı gözden geçirip en iyilerden bahsetmek gerektiğini düşünerek, geçen yıl bu sayfalarda okuduğunuz yazılara baktım. İnternet tarafını öncelikli olarak almışım ve tam iki hafta 2018’in en iyilerini yazmışım. Bu sene daha az teknik daha kullanıcı merkezli bir liste hazırladım. Sanırım artık bu listelerde daha çok kaliteli özel zamanlarımızın listesi ilgimi çekiyor. Tabii bunun sebebi, yepyeni bir trend. Bu yıl haftanın 4 günü çalışıp 3 gün tatil yapmak çok konuşuldu. Bu konuda ilk çalışmayı da Microsoft yaptı. Sonuçların ise oldukça iyi olduğunu söyledi.
Bir kaç hafta sonra otomotiv konusunda yapacağım dosyadan mıdır, bilemiyorum, öncelikle otomotiv sektöründen başlamak istedim. Aslında sanıyorum bunun önemli sebeplerinden biri teknolojinin bu yıl otomotiv sektörünü ciddi anlamda değiştirmeye başlayacağını düşünmem. Bir diğer sebep ise otonom araçlarla birlikte trafikte geçen zamanın, internet şirketlerinin ağzını sulandırması. Tabii daha bunları konuşmak için neredeyse iki sene var ama hepimizin gözü bu sektöre döndü. 2019 yılında bu sektörün kralı teknoloji alanında Jaguar’dı . Her bindiğimde çok keyif aldığım elektrikli SUV’u Jaguar iPace her seferinde harika hisler bıraktı bende. Sanıyorum elektrikli araçlarla birlikte, sadece küçük sınıf değil sedan ve orta sınıf da yok olacak. Senenin sonuna doğru Tesla Cybertruck atağı bu sanrımı doğrular nitelikte. Bu arada 2019’da Tesla Türkiye’de satışa başlamadı. Amazon, Xioami gibi şirketler gelse de Tesla hala Türkiye’ye gelmedi. Bekliyoruz.
Akıllı telefon sektöründe, işler o kadar karıştı ki; hiç bir marka öyle ciddi bir talep oluşturamıyor. Apple bir takım değişiklikler yaptı ama telefona yüklenirken servislerden olmaya başladı. Bu nedenle bu yıl yine birçok kullanıcısını kaybedeceği hissindeyim. Zaten kurlar ve vergi yüzünden her yeni çıkan model sosyal medyada ciddi dalga konusu oluyor. Sanırım akıllı telefon sektöründe bu yıl yeni trend detox olacak, hatta asker telefonu denilen sadece telefon açmaya yarayan cihazlara geçmeyi düşünen çok kişi duyuyorum.
Müzik servislerine gelince. Spotify’ın yıl içinde fiyat artışı özellikle internet profesyonellerini Youtube Music’e itmiş gibi görünse de buun çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Benim deneyimim ise çok farklı. Uzun zamandır iTunes kullanmama rağmen, en son iOS betalarından birinin playlistlerimi silmesi üzerine Apple, iCloud’a olan güvenimi tamamen yitirdim. Bulut yedekleme bir kere daha yılların birikimini alıp götürdü. Ben de önce Apple Music, sonra Youtube Music’i denedim. İkisini de çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bu arada yüksek müzik kalitesi için Tidal ilgimi çekti. Bir süre de onu denedim. Onda da entegrasyon sorunları yaşayınca, eşimin de önerisiyle yıllar önceki Spotify hesabımı aktive ettim. Her şeyin korunuyor olduğunu görmek beni mutlu etti. Sanıyorum ben servislerden içeriğini silmemesini, ayak izini on yıllar sonra bile korumasını seviyorum.
Apple Music’i sanırım bir ay sonra silip yoluma Spotify ile devam edeceğim. Her ne kadar logosunu basit bulsam da şu ara logolar arasında en trend olan rengi, siyahı, kullanıyorlar. Yıllar önce akıllı telefonumun ilk uygulama sayfası mavi logolarla doluyken artık daha çok siyah logolar görüyorum. Bunun “Dark mode” ile alakası var mı bilemiyorum ama siyah logolar çok moda.
Trendler konusunu haftaya bırakıp, video servisleri ile devam edelim. Burada Youtube ciddi anlamda kan kaybediyor. Netflix 2019’da herkesin çok konuştuğu konular arasında oldu. Hatta senenin sonuna doğru yeni gelen içerik Irishman, IMDB listelerinde bile bu yılın en iyi filmleri arasında gösterildi. Netflix içeriklerinin Holywood standartlarına çıkması durumunda (geçen yıllarda daha Home video gibiydi) servisler arasında önemli bir yeri olacak.
Teknolojik diğer ürünler arasında beni bu yıl en etkileyenler Zyxel Multy oldu. Uzun zamandır görmeye hasret kaldığımız tasarımı güzel teknolojik ürünler arasında. Hem de kullanımı çok kolay. Evinizdeki interneti kontrol altına almayı kolaylaştırıp, çocuğunuzun iPad’ine yatma saatinde erişim vermeyen ama bunu da çok kolay yapmanızı sağlayan bir kablosuz internet genişleme cihazı.
Video blog yapanlar için, çekimi tek başınıza yapma imkanı veren DJI Mobile ise diğer bir dikkat çekici ürün oldu benim için. Bir de tabii mobil cihazlarınıza ekstra güç veren ama bunun yanında wifi üzerinden bir flash disk gibi depolama alanı kullanabildiğiniz BIX de bu yılın eğlenceli ürünlerinden biriydi.
2019 ve 2020 film sektörü için de iki verimli yıl. Bu yıl bir ay gibi kısa bir sürede John Wick ve Fast & Furious serisinin son filmlerini seyrettik. Dikkatli izleyiciler farketmiştir John Wick’in başarısının arkasındaki yönetmen bu yıl Fast & Furious’daydı. Keanu Reeves olmasa John Wick aksiyon severleri etkilemeyebilirdi. Gerçi bu yıl kast’a rağmen başarısız olan filmler de oldu. Milla Jovovich’e rağmen HellBoy ve Charlie’nin melekleri bunun iki güzel örneği.

Previous post Kitap Tanıtımı : Kusal Mekanlar ve Kentsel Ağlar
Next post Kaspersky Biyometrik Verilerinizi Korumak İçin Bir Mücevher Tasarımcısıyla İş Birliği Yaptı