Okuma Süresi:1 Dakika, 27 Saniye

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, 30 Ocak Dünya Kruvasan Günü’nde sizi mis gibi tereyağı kokusuyla büyüleyen, dışı çıtır, içi kat kat kruvasanların keyfini çıkarmaya çağırıyor. Kahve Dünyası, bu özel günde sıcacık bir fincan kahvenin yanına çok yakışan kruvasanın hikayesini de lezzet tutkunlarıyla paylaşıyor.

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde 30 Ocak Kruvasan Günü olarak kutlanıyor. Fransız mutfağı denildiğinde akla gelen ilk lezzet olan kruvasanın doğuşunun ilginç bir öyküsü var. Aslında Avusturya’nın başkenti Viyana’dan doğan, şeklini ise Osmanlı sancağındaki hilalden alan kruvasanın tarihi Viyana Kuşatması’na kadar dayanıyor. Kuşatma sırasında Osmanlı ordusu, surları aşmak için gecenin bir yarısı tünel kazmaya başlar. Ancak herkes uyurken fırıncılar ayaktadır. Yeraltından gelen sesleri duyunca nöbetçileri uyarırlar ve bu sayede Viyana kuşatmadan kurtulur. Bu başarıyı kutlamak için fırıncılar, Osmanlı sancağındaki hilalden esinlenerek şekil verdikleri kruvasanı yapar. 1770’de Avusturya Arşidüşesi Marie Theresa’nın kızı Marie Antoinette, Fransız veliahtı ile evlenince bu lezzet Fransa’ya taşınır. Marie Antoinette, kraliçe olunca da saray mutfağından tüm Fransa’ya yayılır.

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, 30 Ocak Dünya Kruvasan Günü’nü mis gibi tereyağıyla hazırlanan, lezzet dolu kruvasan çeşitleriyle ve özel bir kampanyayla kutluyor. Kahve Dünyası, 30 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında Hazır Al ile verilen tüm kahve siparişlerinde kruvasanları yüzde 50 indirimli olarak sunuyor. Kahve Dünyası’nın peynirli, sade, çikolatalı ve Kruvasantin olmak üzere dört çeşit kruvasanı bulunuyor. Kahve Dünyası ustalarının hünerli ellerinden çıkan dışı çıtır, içi kat kat ve yumuşacık kruvasanlar, özel pişirme fırınlarında kendi özel derecesinde pişiriliyor. Sade Kruvasan, lezzetini tereyağından alıyor. Çikolatalı Kruvasan kalbinde Gana ve Fildişi Sahilleri’nden toplanan birinci sınıf kakao çekirdeklerinden hazırlanan yüzde 100 bitter çubuk çikolata; Peynirli Kruvasan ise kaşar peyniri saklıyor. Kruvasana yepyeni bir yorum getiren Kahve Dünyası Kruvasantin’in içinde sıcak badem kreması ve badem krokan, dışında ise badem kullanılıyor.

Previous post Bilgisayar korsanlarının parolaları çalmak için kullandığı 5 yöntem
Next post Acer, Daha İyi Bir Gelecek İçin Dizüstü Bilgisayar Aspire Vero National Geographic Edition’ı Duyurdu