Beğenildi : 109
Okuma Süresi:5 Dakika, 34 Saniye
Ender Özcan
Adjust Güney Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Benelüks Bölge Müdür Ender Özcan

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Eğitimimi bilgisayar mühendisliği üzerine aldım. Appstore kavramının ortaya çıktığı yıllardan beri, yaklaşık 10-11 yıldır hep mobil uygulamalarla ve mobil sektörle ilgili çalışmalar yaptım. 

Şu an küresel uygulama pazarlama platformu Adjust’ta iş geliştirme ve satış ekibinde Güney Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Benelux bölgesinden sorumluyum. Adjust 2012’de kuruldu ve ben ekibe 2014’te katıldım. Berlin ve San Francisco’dan sonra üçüncü ofisimiz olan İstanbul ofisimizin kurulmasına katkıda bulundum.  

Adjust, müşterilerinin uygulama verilerini ölçümlemesini, pazarlama aktivitelerini otomasyonla güçlendirmesini ve reklam sahteciliğine karşı korunmasını sağlayan bir teknoloji şirketidir. Bugün içinde Akbank, Coda, Rollic ve Careem’in de bulunduğu 40.000’i aşkın küresel uygulama ile çalışıyoruz. 

Aynı zamanda dört yıldır Mobil Pazarlama Derneği’nin yönetim kurulu üyesiyim ve sektörün liderleriyle birlikte çalışıp endüstrinin büyümesini sağlamak için danışmanlık yapıyorum. 

Adjust’ın hikayesi tam olarak ne zaman ve nasıl başladı? Mobil Uygulama Pazarlaması günümüzde ne ifade ediyor? Hangi sektörler daha çok kullanıyor?

Adjust, 2012’de Christian Henschel (CEO), Paul H. Müller (CTO) ve Manuel Kniep (Baş geliştirici) tarafından Berlin’de kuruldu.  Adjust’tan önce Christian, dijital pazarlama alanında 10 yıldan fazla bir deneyime sahipti. Bu süre içinde özellikle mobil alanda reklam kampanyalarının sonuçlarını ölçümlemenin ne kadar zor olduğunu fark etti. 

O sırada başarılı bir uygulama geliştiricisi olan Paul ile tanıştı. O da aynı sorundan şikayetçiydi ve kullanıcıların uygulamaya nerelerden geldiklerini bilmek istiyordu. Bu sorunu çözmek için kendi takip ve analitik çözümünü geliştirmişti. Geliştirdiği çözümün endüstrideki bu yaygın soruna çözüm sağlayabileceği konusunda hemfikirdiler ve bunun büyük bir şeyin başlangıcı olabileceğini fark ettiler. 

Bugün Adjust, ölçümleme, sahtecilik önleme, siber güvenlik ve pazarlama otomasyonu ürünlerini içeren küresel bir uygulama platformu. Öncelikli hedefimiz, müşterilerimizin dünyadaki en başarılı uygulamaları geliştirmelerine yardımcı olmaktır ve bunu onlara en kaliteli analitik ve ölçümleme araçlarını sağlayarak yapıyoruz. Temelde bu şu anlama geliyor: markalara, uygulamalarını indiren ve kullanan insanların nereden geldiklerini ve uygulama kurulduktan sonra nasıl etkileşimlerde bulunduklarını anlamalarında yardımcı oluyoruz. Adjust sadece sekiz yıl içinde Avrupa’nın en büyük başarı hikayelerinden birine dönüştü ve şu anda dünya çapında 16 ofiste 500’ü aşkın çalışanla hizmet veriyor. 

Bütün sektörlerdeki şirketler mobil uygulama pazarlamasından yarar sağlayabilir. Gelecekte en başarılı şirketlerin, mobil odaklı olanlar arasından çıkacağına inanıyoruz. Şirketler artık mobil teknoloji ile tüketicilere direkt erişim sağlayabiliyorlar ve tüketiciler her zaman hattın diğer tarafında hazır bekliyorlar. 

Geleneksel olarak, oyun uygulamaları şimdiye kadar en çok harcama yapan uygulamalardan oldu ama bu durum derinden değişmekte. Tüm sektörler artık mobili dijital stratejilerinin odağı haline getiriyorlar.

Uygulamalar markalara, müşterilerine sağlamak istedikleri deneyimleri ve işlevselliği en ideal şekilde sunma olanağı veriyorlar. Tüketiciler için ise uygulamalar hayatımızın merkezinde yer alıyor. Market alışverişinden taksi çağırmaya kadar, hatta eğlence tüketimimizi bile artık uygulamalar üzerinden yapıyoruz.  

Çok farklı sektörlerden 40.000 kadar uygulamanın tüketici davranışlarını gözlemleme şansınız var. Özellikle pandemi dönemi sonrası mobil uygulama kullanımı alanında neler değişti, gözlemleriniz nedir?

Küresel mobil uygulama ekonomisi, pandemi sürecinde gücünü büyük ölçüde korudu. İnsanlar evlerinde daha çok zaman geçirdikçe telefonlarını daha çok kullandılar ve Adjust birçok sektördeki uygulamaların kurulumlarında ve oturumlarında büyük bir artış gözlemledi — yani insanların uygulamalarla olan etkileşim süresinde büyük bir artış oldu.

  • Restoranların sadece evlere servis hizmeti vermeleri ile birlikte yeme-içme uygulamaları, oturumlarda önemli bir artış gördü. Uygulama oturumları geçen yılın bu zamanlarına göre %73 arttı ve aynı zamanda kurulumlar da %21 yükseldi. 
  • Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, oyun kurulumlarında önemli bir artış görüldü. Mart ayının son haftasında bu dikeydeki kurulumlar, geçen yıla göre iki kattan fazla arttı (%132). Genel olarak oyun uygulamaları, 2020’nin ilk çeyreğinde 2019’un ilk çeyreğine göre oturumlarda %47 ve kurulumlarda %75 artış gördü.
  • Eğlence uygulamalarının kurulumlarındaki ani artış bize açık bir şekilde şunu gösteriyor: app ekonomisi bu koronavirüs günlerinde streaming yönünde ilerliyor. İnsanlar evlerinde kalmaya başladıktan sonra kurulumlar çok hızlı bir şekilde arttı ve geçen yıla göre %55 yüksekte seyrediyor.

Kullanıcı davranışlarında temel bir değişim olduğunu gösteren çok az veri var. Kullanıcılar uygulama içinde hala aynı davranışları gösteriyorlar. Günlük ortalama oturum sayısı ikinin biraz üzerinde ve kullanıcılar uygulamaları kullanıcı yolculuğunda beklenen yerlerde kullanmayı bırakıyorlar. Ancak kullanıcıların davranışları kriz anından “yeni normal’e” doğru değiştikçe, kullanıcıların bu yeni normal dahilindeki alışkanlıklarına önem vermek gerekiyor. Daha yüksek marka farkındalığı ve empatik iletişim ile bu kullanıcıları tatmin etmek ve bağlılıklarını artırmak mümkün. 

Günümüz koşullarına baktığınızda ve gelişen teknolojilerle birlikte reklam sektörünün bu alanda gelişimini, geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Piyasada iOS 14 hakkında birçok spekülasyon ve belirsizlik hüküm sürüyor. Şunu söyleyebilirim ki, büyümeye ihtiyacı olan her uygulama yayıncısına temel mobil ölçümleme araçlarını sunmayı görev edindik ve reklamverenlerin iki şey yapmalarını tavsiye ediyoruz:

  • Uygulamalarına AppTrackingTransparency çerçevesi dahilinde bir onay formu eklemek 
  • Değişimlerin uygulamalarını nasıl etkilediğinin geri bildirimini vermek için Apple ile irtibata geçmek

Kurucu ortağımız ve CTO’muz Paul Müller bu konuda bir dizi blog yazısı yayımladı. Bu yazılardan birkaçı: 

Dünya ile karşılaştırdığınızda, Türkiye’de mobil uygulama ekosisteminin gelişimini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye, Adjust’ın içinde bulunduğu en büyük pazarlardan biri, bu da Türkiye’nin uygulama ekonomisinin önemini vurgulamaya yetiyor. Özellikle Türkiye’nin genç ve mobil ile yüksek derecede içli dışlı olan popülasyonunu, genel tüketim alışkanlıklarını ve 3G mobil internet’e olan erişimin hızla arttığını düşünürseniz, bu bir sürpriz değil. Türkiye niş bir pazar gibi görünse de, uygulama endüstrisi için çok uygun fırsatlar sunan pazar. 

Özellikle Türkiye’nin ilk unicorn’u Peak Games’in San Francisco’lu Zynga’ya 1.8 milyar dolarlık satışıyla birlikte ele alındığında, bu durum en çok oyun endüstrisi için geçerli . Bu satış dünya çapında yankı uyandırdı ve Türk oyun ve teknoloji şirketlerinin daha çok tanınmasını sağladı.

Başta telekom ve finans olmak üzere büyük şirketlere baktığınızda, kanımca Türkiye’deki uygulama ve operasyonel altyapılar, Avrupa’dan 8-10 yıl ileride diyebilirim. 

Türk reklamverenleri dünya çapında çok önemli ilerlemeler kaydettiler. Mobil uygulama endüstrisinin kullanıcılara çok hızlı bir şekilde ulaşabildiği düşünüldüğünde, bu birçok sektördeki Türk markalarına başarıya ulaşma fırsatları sağlıyor. 

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir? Sizce yakın gelecekte uygulama dünyasında bizi neler bekliyor?

 

Adjust olarak, otomasyonun pazarlama endüstrisine getirebileceği devrim potansiyelinden çok ümitliyiz, özellikle de mobil pazarlama aktivitelerinin ölçeklendirilmesi konusunda. Adjust’ın yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, bugün pazarlamacılar ortalama 14 reklam ağında 19 reklam kampanyası yürütüyorlar. 

Bu araştırma aynı zamanda pazarlamacıların en büyük sorunlarını da belirledi. Özellikle günlük kampanya yönetimi, pazarlamacıların sırtlarındaki en büyük yüklerden biri. Apayrı veri kaynaklarını birleştirmek, teklifleri ve bütçeleri tek tek güncellemek ve kampanya verilerini doğru tutmak gibi sıradan işler aynı zamanda en kritik işlerden birkaçı. Ancak tüm bu işler kolaylıkla otomatikleştirilebilir. 

Otomasyon, pazarlamacılara bir çok kampanya ve inisiyatifi her zamankinden daha kolay ve sorunsuz bir şekilde yürütme kapasitesi sağlıyor. Bir kişinin yönetebileceği kampanya sayısını artırarak, küçük markaların büyük şirketler ve büyük pazarlama departmanlarıyla rekabet edebilmesini sağlıyor. Aynı zamanda tekrarlayan iş akışlarını azaltarak, pazarlama ekiplerine doğru stratejileri belirlemek, yaratıcı ve çekici içerikler hazırlamak gibi önemli işlere odaklanma şansı veriyor. 

Previous post Ulikad Başkanı ‘Hatay’ı Dubai yapabiliriz’ önerisi!
Next post TBV Başkanı Eczacıbaşı: “Uzaktan eğitimin en etkin yolu, oyun ile eğitim”