Loading...

AMERİKA`YA İHRACAT & E-TİCARET İÇİN FULFILLMENT, LOJİSTİK HİZMETLERDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Amerikada toptan satışların neredeyse üçte birinin yapıldığı Holiday Season (Tatil Sezonu) Kasım-Aralık aylarından geçerken Amerika'da depo, fulfillment, Amerika’ya ürün gönderimi gibi lojistiğin bütün kalemlerinde tarihi yüksek talepler yaşanıyor. E-ticaret firmaları, 3PL (3. Parti dış kaynak lojistik) ürün gönderim servisleri için hem iyi hizmet veren hem de makul fiyatlarda fulfillment center bulmakta zorlanıyor. Bu sorunun 2022'de devam edeceği öngörülüyor. Bu dönemde büyük küçük birçok Türk ihracatçı da Amerika’da e-ticaret yapmayı ya da iş hacimlerini artırmayı hedefliyor. Akdeniz Amerikan Ticaret Odası (MATCH), Amerikada depo, fulfillment, Amerika’ya ürün gönderimi gibi farklı kalemlerde müşterilerine en iyi şartlarda hizmet veriyor. www.tradechamber.us

ABD`DE LOJİSTİK PLANLAMANIZI ŞİMDİDEN YAPIN

Amerika’da depolama, konteyner, deniz ve hava taşımacılığı, e-ticaret gönderi, elleşleme (fulfillment) gibi 3PL (third party) lojistik sektörünün neredeyse bütün alt başlıklarında talep ve fiyat anlamında tarihi zirveler yaşanıyor. E-Ticaret`in Amerika’da %50’lere ulaştığı bu dönemde genel olarak doğru lojistik ve fulfillment hizmetleri Türk ihracatçılar için çok önemli.
Genel olarak e-ticaret ürün depolama elleşleme ve gönderim hizmetlerini kapsayan bütünleşmiş fulfillment center hizmetlerinde 2021-2028 arasında sektörün yıllık ortalama yüzde 10’dan fazla büyümesi bekleniyor. Grand View Research firmasının analizine göre sektör bu sayede 2021 yılındaki 86 milyar dolar büyüklüğünden 2028 yılında 168 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak.

Akdeniz Amerikan Ticaret Odası (MATCH), Türk ihracatçılara Amerika’da e-ticaret lojistik fulfillment hizmetleri konusunda dikkat etmeleri gereken noktaları aktarıyor. Akdeniz Amerikan Ticaret Odası, Amerika`da depo, fulfillment, Amerika’ya ürün gönderimi, Amerika içinde kurye gönderimi gibi farklı kalemlerde kendi danışmanları, depo merkezleri ve teknik altyapısı ile müşterilerine en iyi şartlarda hizmet veriyor. ;www.tradechamber.us

Amerika’da e-ticaretin toplam satışlarda payı birçok ürün kategorisinde %50’lere yaklaştı. Büyük küçük birçok Türk ihracatçı da Amerika’da e-ticaret yapmayı ya da iş hacimlerini artırmayı hedefliyor.

LOJİSTİK SERVİSİ ÜRÜN KADAR MASRAFLI

Pandemi sonrasında en önemli masraf kalemlerinden biri lojistik hizmetleri oldu. Bütün lojistik masrafları topladığınızda Türkiye’nin ihracat ettiği perakende ürünlerde lojistik masrafların payı toplam satış bedeli içinde %25’leri aştı.

Toplam satış içinde ürünlerin fabrika çıkış masrafının da yaklaşık %25 düzeyinde olduğunu düşündüğümüzde; örneğin online platformlarda 40 dolara satılan bir havlunun fabrika çıkış masrafı minimum 10-11 dolar düzeyinde iken bütün lojistik masraflar toplamı da 10,5 doları aşabilir.

Aşağıda örnek olarak Türkiye’nin Amerika perakende pazarında çok sattığı bornoz ürünün masraf kırılmalarına bakalım;

Bornoz satış masraflarının ürün başına ortalama masraf kırılımları;

Ürünün fabrika çıkış maliyeti: $10- $11
Gümrük vergisi: $1
Amazon, Etsy gibi platformların hizmet bedeli: $6
Türkiye fabrikadan ABD depoya ürün gönderim masrafları: $1,5 (konteyner)
ABD depoda fulfillment (elleçleme- paketleme): $2 fulfillment
ABD içi kurye: $7

Yukarıda da görüldüğü gibi her şey planlandığı gibi gittiğinde minimum lojistik masrafları yüzde 25’leri aşıyor. Bu masraflar genel fikir vermesi adına yaklaşıktır ve iade oranının endüstri ortalamasının üzerinde olmadığı varsayılarak hesaplanmıştır.

TÜRKİYE’DEN, AMERİKA’DA LOJİSTİK VE FULFILLMENT YÖNETMENİN YOLU

Konumuz lojistik maliyetler… Bugün %25 oranında olan lojistik masrafların pandemi öncesinde %17’ler düzeyinde olduğunu anımsarken lojistik masrafların %50’ye yakın oranda arttığını görüyoruz.
Öte yandan e-ticaret yapan birçok firmanın Amerika’da yerleşik elemanları olmadığını ya da çok sınırlı sayıda personelleri olduğunu anımsadığımız da birçok sürpriz masrafın oluşabileceğini ön görebiliriz.

MATCH AMERİKA`DA KENDİ DEPOSUNDA E-TİCARET, LOJİSTİK, FULFILLMENT HİZMETİ VERİYOR

MATCH – Akdeniz Amerikan Ticaret Odası’nın Amerika’daki ofisinin yanı sıra İstanbul’da da ofisi bulunmaktadır. Amerika’da kendi bünyesinde deposu ve lojistik firması bulunmaktadır. Bu altyapı sayesinde MATCH, müşterilerine kendileri fiili olarak Amerika’ya gitmeseler dahi herhangi bir sürprizle karşılaşmadan, ABD’deki lojistik operasyonlarını takip etme imkânı sunmaktadır. ABD’de herhangi bir sorunla karşılaştıklarında İstanbul ofisinden de 7/24 destek alma imkanına sahiptirler. Bu sayede hizmet kalitesi dikkate alındığında oldukça rekabetçi fiyatlarda hizmet verebilmektedir.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası