Okuma Süresi:1 Dakika, 38 Saniye

Apple Watch 7 lansmanında Tim Cook, saatin aynı zamanda tek başına bir iletişim aracı olarak kullanılabileceğini açıklamıştı. Görüntüde bir sörfçü, denizde telefonla konuşuyordu. Hemen heyecanlandık tabii, öyle ya saatte SIM kart sokulacak bir yer yoktu. Olsa da bu su kaçırmasına sebep olmaz mıydı? Teknoloji basınının heyecanını unutamıyorum. Sonra kimdi hatırlayamıyorum bunun eSIM aracılığı ile yapılabileceğini söyledi.
Merakımız iki kat olmuştu. eSIM neydi? Nasıl kullanılıyordu? Araştırma soruşturma sonucu Türkiye’de bir eSIM uygulamasının olmadığını mevzuatın buna izin vermediğini öğrendik. Üzülmüştük… Apple’ın Apple Pay gibi birçok hizmeti Türkiye’de mevzuata takılıyordu. Bunu da unutmak zorunda mı kalacaktık. Sonra BTK’dan 3 Nisan 2019’da müjdeli bir haber geldi. BTK eSIM kararı yürürlüğe girmişti. Arkasından iletişim şirketleri Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom eSIM uygulamaları olduğu bültenini yolladı. Bir çok teknoloji sitesinde yayınlandı. Artık Türkiye’de bu yenilikçi uygulamaya bütün mevzuat kısıtlamalarına rağmen ulaşma imkanı bulmuştu.
Herkes çok mutluydu…
Ta ki sevgililer gününe kadar.
Eşim hediye olarak bana bir Apple Watch 7 aldı. Kurulumu yaparken eSIM ayarlarını da yapmak istedim. Öyle ya, yıllar önce BTK açıklama yapmış, Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom hizmetlerini duyurmuşlardı. Ancak menüde ayarlama kısmını bir türlü bulamıyordum. İlk aklıma gelen yanlış bir saat alınmış olmasıydı. Ancak Apple hiçbir ilanında eSIM olmayan bir Apple Watch 7’den bahsetmiyordu.
İlk önce saatin alındığı Turk Telekom çağrı merkezini aradım. Yardımcı olmak istiyorlardı ama konu hakkında pek de bilgi yoktu. Ancak bir konuda bilgi verdiler. Telefonumda kullanılan hat ile Apple Watch’daki hattın aynı operatörden alınması gerektiğini. Ben de Vodafone’u aradım. Ancak onlar da Apple Watch için böyle bir hizmetlerinin bulunmadığını söylediler.
Şimdi merak ediyorum. Türkiye’de Apple Watch 7’de bile eSIM yoksa BTK neyin duyurusunu yaptı, Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom hangi eSIM hizmetlerinin bültenini bize yolladı. Teknoloji basını neyin haberini yaptı?
Bana soruyorlar neden sadece test ettiğin ürünleri yayınlıyorsun diye. İşte bununla karşılaşmamak için! Türkiye’de olmayan ürünün lansmanını yapan teknoloji şirketlerine o kadar çok denk geliyorsunuz ki; ürünü görmeden yazmak başkasının yalancısı olmaktan ileri gitmiyor.

Previous post Ağustos böceğinin bilinmeyen öyküsü
Next post Kiralarsin.com’dan karbon nötr teslimat uygulaması