Okuma Süresi:1 Dakika, 49 Saniye

Son günlerde reklam panolarında bir mobil operatörün bulut depolama hizmetine ilişkin reklamlar dikkatimi çekiyor. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, güçlü rakiplerin bulunduğu dijital pazarlara ulusal firmalar tarafından konumlandırılmaya çalışılan alternatif sosyal ağ, depolama vb. hizmetlerin olağandışı bir dokunuş sağlanamadığı sürece ciddi başarılar elde edebileceğine inanmıyorum.

Ulusal markaların başarılı olmalarını elbette temenni ederiz. Ancak, pazar yapısı, demografik değişkenler ve tüketici davranışları gibi pek çok faktörü göz önüne aldığınızda dijital dünyada bir ürün ya da hizmetin ciddi rakipler karşısında rekabet edebilmesi cesaretten öte erdem ve becerileri gerektiriyor.

Dijital dünyada zorlu rekabet koşulları konusunda zaten sık sık yazmaya çalışıyoruz. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda Threads’ın Twitter (X?) açısından ciddi bir rakip olamayacağını ifade etmiştim ki güncel gelişmeler söylediklerimin doğruluğunu beklenenden daha hızlı bir şekilde gösterdi.

Esasen, bu hafta değinmek istediğim husus, ulusal markaların başarılarının önündeki en önemli handikabın yine kendileri olduğu gerçeği. Ülkemizde operatörler tarafından konumlandırılmaya çalışılan BİP, Fizy, Lifebox gibi dijital ürünler hiçbir zaman kendi isimleri ile ön plana çıkamıyor, ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar her zaman operatörlerin isimlerinin gölgesinde kalmaya mahkum görünüyorlar.

Bu ürünlerin operatörler tarafından kullanıcılara tarife ve paketler ile birlikte sunulan tamamlayıcı hizmetler olmanın ötesine geçebilmeleri için rüştlerini ispatlayabilmeleri, yani kaba bir ifade ile ana yemeğin yanındaki ücretsiz ikramlar olmaktan kurtularak, kendi isimleri ve sağladıkları değerler ile ön plana çıkabilmeleri gerekiyor. Bu açıdan düşündüğümüzde yazının başında bahsettiğim duvar reklamları önem arz ediyor.

Ancak, bulut depolama hizmetleri özelinde daha vahim bir sorun mevcut. Bulut depolama hizmeti doğası itibariyle süreklilik yani uzun süreli bir müşteri bağlılığı gerektiriyor. Bulut depolama hizmetine ihtiyaç duyan rasyonel bir birey, fotoğrafları başta olmak üzere her türlü kişisel verisini gizlilik koşulları altında, her an her yerden hızlı bir şekilde yükleyip indirebileceği, diğer uygulamalar ile senkronize edebileceği, başkaları ile paylaşabileceği, daha da önemlisi geleceğe dönük olarak maliyetleri öngörebileceği bir hizmet sağlayıcı ile uzun soluklu çalışmayı tercih eder.

Bu bağlamda düşündüğümüzde, müşterileri ile uzun vadeli ilişki kurmak yerine yıllık sözleşmeler ile diğer operatörlerden yeni müşteriler transfer ederek mevcut müşterileri gözden çıkarmayı stratejik olarak benimseyen mobil operatörler tarafından sunulan bulut hizmetlerinin kısa soluklu müşteri ilişkileri ile başarılı olması beklenemez.

Hele ki bireylerin bulut depolama tercihlerinde kullandıkları cihazların işletim sistemleri tarafından sunulan hizmetlere odaklandığı bir dünyada kullanıcıları etkilemek için fiyat odaklı stratejilerin bile yeterli olabileceğini düşünmüyorum.

Previous post Ayna Etkisi <br><b>Özhan Özdemir</b>
Next post En beğenilen şirketler listesi