Loading...

Corona virüsü nedeniyle yaşamımız dijitale mi kayıyor?

Corono virüs çok üzücü şekilde tüm dünyayı etkisi altına aldı. Çin’den çıkan virüs, şu anda İtalya ve İran’da çok ciddi boyutlara ulaştı. Dünyada hastalığın görülmediği ülke hemen hemen yok gibi. Bu salgın anlaşılan o ki herkesin hayatını ciddi şekilde etkileyecek.

Peki dünyadaki yaşam şartları önümüzdeki günlerde ne gibi değişimlere uğrayabilir?

Türkiye’de pek uygulanmasa da dünyada bir çok ülkede ciddi sayıda firma bir çok personelini kendi evlerinde çalıştırıyor. Özellikle Bangladeş, Hindistan ve İngiltere gibi ülkelerde evden çalışmak çok yaygın. Bangladeş ve Hindistan gibi ülkelerde genellikle yurt dışındaki firmalar için evden çalışılıyor. İngiltere gibi ülkelerde, ülke içinde dahi bir çok firma çalışanlarını evden çalıştırıyor. Şirketlerin çalışanlarını evden çalıştırması eğer disipline edilebilirse ofiste çalışmaktan çok daha az masraflı ve çok daha verimli oluyor. Küçük şehirlerde kira masrafları çok daha düşük olduğu, yol ve yemek parası gerekmediği için çalışanlara çok daha düşük maaşlar yeterli olabiliyor. Ayrıca İngiltere’de bir çok kişi şahıs şirketi kurup firmalara fatura keserek çalıştığı için firmalar brüt gider ödemeyip üstelik çalışanından aldığı faturanın %20’sini gider gösterebiliyor. Çalışan ise büyük bir firmanın gider gösteremeyeceği, ev kirasının bir kısmı gibi bir çok masrafı gider gösterebildiği için çok daha az vergi ödüyor. Bu sayede firmalar sözleşme sonunda, askerlik, evlenme veya emeklilik halinde tazminat v.b. gibi bir çok masrafı da ödemekten kurtuluyor.

Çalışanları evden çalıştırma, çalışıp çalışmadığını takip edebilme, ne üzerine çalıştığını görmek için yazılımlar var ve bu yazılımlar artık daha da çok kullanılır olacak.

Türkiye’deki firmaların da ofiste bulunması zorunlu olmayan personellerin evden nasıl çalışabileceğini acilen bulması gerekiyor.

Herkesin bildiği teamviewer gibi uzaktan erişim yazılımları çok ön plana çıkacak. Ancak teamviewer artık yeterli değil. Daha hızlı tepki veren, çok az gecikmesi olan, daha yüksek görüntü kalitesi sunan yazılımlara ihtiyaç var. Elbette bunun için gerekli internet alt yapısı da önemli.

Bir çok üniversitenin artık uzaktan eğitim merkezi var. Yakında uzaktan eğitim sistemleri çok daha önemli olacak. 2020 yılında zaten artık okullar bina olmaktan çıkmalı. Öğrenciler dünyanın her yerinden bir dersi dinleyebilmeli. Elazığ’daki bir öğrenci İngiltere’deki bir öğretim görevlisinin dersini alabilmeli. İstanbul Üniversitesi’nin bu konuda çok önemli bir çalışması var. Bir Türk yazılımı olan Marsis yazılımı uzaktan eğitim verebilmek için kullanılıyor.

Web tabanlı, cloud destekli yazılımlar çok öne çıkacak. Günümüzde satın alınacak yazılımların web tabanlı ve cloud destekli olması büyük önem arz ediyor..

Dünya’da fuarcılık zaten çok kötüye gidiyordu. Fuarlara hem firmaların hem de ziyaretçilerin katılımları her sene azalıyordu. Artık pazarlama fuarlarla değil digital marketing ile yapılmaya başlanmıştı. Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformları ve Google gibi arama motorlarında tanıtıcı ve viral reklamlar yapmak çok daha fazla önem arz edecek.

İnsanlar evde vakit geçirmeye başladıkça sinema salonları yerini Netflix, Youtube ve Disney+ gibi platformlara bırakıyor. OTT denilen bu platformlar ve evde setupbox denilen bir küçük kutucuk ile çalışan IPTV platformları daha da güçlenecek ve çeşitlenecek. Youtube kanalları çok daha fazla izlenir olacak. Bu sebeple Avmeda yazılımları gibi yazılımlar çok daha fazla kullanılacak.

Online alışveriş çok daha önemli hale geliyor. Amazon, Ebay, Gittigidiyor, Yemek Sepeti, Getir gibi uygulamalar daha da yaygınlaşacak.

Videomixo gibi canlı yayın yazılımları çok önemli olacak zira konferans ve eğitimler hep internet üzerinden canlı yapılmaya başlandı son günlerde.

Bu kadar süre evde kalan çalışanlar elbette hareketsiz kalıp kilo alacak. Bu sebeple evde spor, uzaktan sağlık bakımı gibi uygulamalar da öne çıkacaktır.

Kısacası yakında hayatımız çok daha online, çok daha dijital olacak.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası