Loading...

Daha verimli bir işyeri için teknoloji nasıl kullanılır?

Citrix ve Forrester tarafından yapılan araştırmalar, kuruluşlarda verimliliğin nasıl yönlendirildiği ve engellendiği etrafında dönen kurumsal sektör için kritik bilgiler ortaya koymaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

Şaşırtıcı bir şekilde, BT departmanı kuruluşların teknolojik yatırımlarında çekim yapmaz. Çalışmalar, bu kararların sadece %12’sinin BT departmanlarının kontrolü altında olduğunu göstermektedir. Altyapı ve operasyonlar (I&O) odaklı bir teknoloji deneyimi tasarlamaktan sorumludur.
Küresel bilgi çalışanlarının önemli bir kısmı-yüzde kırk-verimliliği sürdürmek için bir BT politikasını çevreliyor.
2016’te, küresel bilgi çalışanlarının yaklaşık %32’i Pc’lerinin performans hataları ve onları işten uzaklaştıran diğer sorunlar olduğunu ortaya koydu.
Bugün, bilgi işçileri her 10 dakikada bir oyalama tuzağına düşüyor. Daha sonra, odaklarını kurtarmak için 23 dakikaya daha ihtiyaçları var.
Bir Citrix ortağı olarak Ronald van Loon, Citrix ve Forrester’ın araştırmasının ayrıntılarını, işyeri teknolojik dağılımının durumu ve yeni akıllı teknolojilerle olan ilişkisi hakkında görüşlerini sunmak için analiz edebildi.

Düşük Oranlı Varlık

İnsan kaynakları, bir kuruluştaki tüm işletme maliyetlerinin %60’ını oluşturur. Bu nedenle, işgücü yönetimi korumak ve karlarını artırmak için yönetim için anahtar tutar. Değişimin habercisi olarak gelmesi beklenirken, işyeri verimliliğini keşfedilmemiş yüksekliklere yükseltebilir, yeni kanıtlar bunun açıkça böyle olmadığını göstermektedir. Bunun yerine, çalışanların üretkenliği, mevcut BT stratejilerinin ve politikalarının karmaşıklığı nedeniyle kademeli bir düşüş yaşıyor.

Detaylı analiz araştırma Citrix var Forrester rapor ortaya pek çok önemli noktadan biri olan teknoloji liderleri sorumluluk ve çalışma alanları inşa edebilir karşılamak şunları hedefler:

Çök complexityert complexitymek.
Odak çalışan kaybına katkıda dikkat dağıtıcı ortadan kaldırmak.
Çalışan verimliliğini artırmak politikaları tanıtmak.
AI ve bulut bilişimin büyümesi, kuruluşlara ürün tekliflerini düzenlemek, kredi kartı dolandırıcılıklarını belirlemek ve reklamları kişiselleştirmek gibi çok çeşitli faydalar ve yetenekler vermiştir. Benzer şekilde, bulut, şirket içi bir BT mimarisinin pahalı bakımından kurtulmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, tüm bu fırsatlardan yararlanırken, şirketler diğer tarafın izini kaybediyor – teknolojilerin en pahalı varlığının performansını nasıl sınırlayabileceği: çalışanlar.

Teknoloji, işletmelere giderek daha fazla entegre olduğu için, stratejik teknolojik yatırımlar yapmalarını sağlamak her zamankinden daha belirleyici hale geldi. Ana fikir, dikkat dağıtmayı ortadan kaldırırken işyerinde verimliliği artırmaya odaklanan bir ortamı teşvik etmektir. Bu tür yatırımlar BT çözümlerini düzene sokacak ve şirket personelini birden fazla uygulama arasında hokkabazlıktan kurtaracaktır.

İşyeri oyalama katkıda lider

Teknolojilerinde stratejiler Yatırımları

Şirketler, verimliliklerini bir sonraki seviyeye taşımak için teknolojiyle ilgili yatırımlar yaparken, bunları düzgün bir şekilde uygulamamakta başarısız olurlar, bu yüzden şirket personeli için dikkat dağıtıcı olmaya devam ederler. Duygusal bir bilgi işlem çalışması (Kaliforniya Üniversitesi, Microsoft ve MIT medya Laboratuvarı’ndan), e-postaların tek başına çalışanların günlük 1.5 saatlerini kaybetmesine neden olabileceğini göstermektedir. Bu arada, boş bir akıllı telefon zararsız görünebilir, ancak bir çalışanın çalışma belleğini zayıflatabilen ve eleştirel düşünme becerilerini bozabilen dikkat dağıtıcı bir bilişsel yüktür.

Çalışanların konsantrasyonunu kırdığı kanıtlanmış fiziksel dikkat dağıtıcı maddeler şunlardır: :

İş arkadaşları bir eşin çalışma masasına uğruyorlar.
İş arkadaşları telefon görüşmeleri yapmak veya meslektaşları yakın iken konuşurken.
Müşteri Baskısı

İlginçtir, müşterilere eğilimi de rahatsız edici olabilir. Müşterilerin 7/24 kullanılabilirliğe ihtiyacı vardır. Beklentilerini karşılamak için, çalışanlar çağrılarına ve mesajlarına son derece aciliyetle cevap vermeye çalışırlar. Ancak, bu hiper bağlantı onları iş kalitesinden ödün verir, değerli ve karmaşık işleri kenara bırakır ve geri kalır.

Dijital Bağımlılık

Amerikalıların yaklaşık %90’ı cep telefonlarını kolların erişebileceği bir yere sahipken, %36’sı asla kapatmadıklarını itiraf ediyor. Bu sağlıksız bağımlılık iş yerinde çıktı kaybına dönüşür. İlk olarak, bildirimlerin akışı beynin dopamin yanıt yollarını karıştırarak odaklarını kaybediyor. İkincisi, cep telefonlarının sürekli kullanımı sonlu bilişsel kaynaklarını tüketir.

Teknoloji liderleri kargaşa içinde ne yapabilir?

Teknoloji liderlerinin rolü, bu işle ilgili sapmaların yönetiminde çok önemlidir. Daha az karmaşık olan dijital bir işyerine yatırım yapmaları gerekir. Sunulan dijital araçlar basit, kullanılabilir ve erişilebilir olmalıdır. Benzer şekilde, uyum, güvenlik ve yönetişime uymalı ve teşvik etmelidirler. Diğer adımlar şunlardır:

Gözlemlemek ve ofiste kullanıcı deneyimini engel olabilir olayları düzeltmek. Donanım ve yazılım hiçbir şirkette kusursuz çalışmaz. Liderlik bu sorunlar, monitör, loop kullanıcıların tutmak, ve acil bir şekilde onarılması gerekir.
İş kültürünün kendisi dikkat dağıtıcı olma olasılığını artırabilir. İk ve diğer yöneticiler, bağlantı ve odaklanmanın sağlıklı bir kombinasyonunu teşvik eden bir çalışma kültürü oluşturmalıdır.
Dört Sütun Teknoloji Stratejisi

Aşağıdaki ana alanlara odaklanarak, şirketler teknolojinin verimli kullanımını teşvik edebilir ve çalışma ortamlarını modern teknolojilerin rahatsız edici dezavantajlarından koruyabilir.

Odak Teşvik Teknoloji Ortamı Oluşturmak

I & O uzmanları, aşağıdaki gereksinimlere uygun teknolojileri uygulayarak dikkat dağıtıcı sorunları azaltabilir.

Bağlam değiştirme ve çoklu görev kısıtlayın. İnsan beyni yoğun çoklu görev nedeniyle zayıflar. Böyle bir senaryoda, Citrix Workspace, SaaS, sanal masaüstleri, ağ sürücüleri, bulut ve diğer uygulamalara tek bir entegre çalışma alanında erişimi birleştirerek çalışan verilerini düzenler ve standartlaştırır.
Teknoloji güvenilir olmalı ve herhangi bir kesinti yaşamadan hızlı bir şekilde çalışmalıdır. Teknoloji, çalışanları araçlarını kapatmak için motive etmelidir. Bildirimleri engelleyebilecekleri ve belirli zamanlarda görünecek şekilde özelleştirebilecekleri işlevselliğe ihtiyaç duyarlar.
Politik Employeesaların çalışanların işine karış’ma İntroducemasını sağlamak

Dikkat dağıtıcı herhangi bir zamanda verimliliği tehdit edebilir. I & O yönetimi, politikaların uygulanması sırasında üretkenlik üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktan kaçınmalıdır.

Uygulama ve işletim sistemi güncellemelerinin etkisini kısıtlayın. Hem sistem hem de uygulama düzeyinde kontrollü güncellemelere sahip olabilecek çözümleri uygulayın.
Birçok şirket, cihazlarında ve uygulamalarında etkisiz bir giriş sistemine sahiptir. SaaS uygulamalarınızda tek bir oturum açabileceğiniz veya Koşullu Erişim ilkelerine bakabileceğiniz IDaaS çözümlerini düşünebilirsiniz.
Güvenlik politikaları ve verimlilik arasındaki ilişkiyi analiz, ve . verimlilik seviyelerini korurken etkili bir siber güvenlik politikasını koruyan bir yaklaşımı hedefleyin. Sürekli İşyeri Oyalama Değerlendirmek
Eğer işyeri oyalama kısıtlaması kararlıyız eğer son kullanıcı deneyimini izlemeniz gerekir. Bunun nedeni, teknoloji deneyiminin zamanın geçişi ile azalmasıdır. Aşağıdaki izleme teknolojilerini göz önünde bulundurun:

Hizmetlerin, uygulamaların ve cihazların performansını ve sağlığını inceleyen izleme araçları için Nexthink, Lakeside ve Aternity gibi satıcılara bakın. Bu şekilde, çalışanlara dikkat dağıtıcı olarak hareket edebilecek sorunları tanımlamak ve onarmak kolaydır. Modern AI tabanlı araçlar, farklı çalışanların dijital kullanıcı deneyimleri hakkında ne hissettiklerini I&O yönetimine bildirmek için duyarlılık analizi uygular. Bu, personelinize ısmarlama kullanıcı deneyimleri sağlamak için çok önemli olabilir.
Odak için kültürel engelleri çözmek için işgücü analitiği araçlarını tanıtın. Örneğin, Sapience Analytics ve Microsoft’un Workplace Analytics, bir çalışanın dijital egzozunu kaydeder, işler, karakterize eder ve sipariş eder. Bu tür araçlar sistem sorunları kök nedenini belirlemek ve akıllıca en kısa sürede kendi takvimleri artış randevular olarak odak zaman durdurmak için çalışanları gösterebilir.
Dikkat dağıtıcı farkındalık sürücü iş akranları ile çalışmak

BT liderleri, aşağıdakileri dikkate alan etkili bir işyeri oyalama stratejisinin oluşturulması için işletme yöneticileriyle işbirliği yapmalıdır:

Çalışanlara geniş alan sağlayın, böylece “bağlantıyı kesebilir”, akıllarını gençleştirebilir ve daha karmaşık görevlere konsantre olabilirler. Çoğu zaman, gürültülü çalışma ortamları verimliliği sınırlar ve çalışanların bilişsel kapasitesini etkiler. Şirketler, çalıştıkları yerde çalışanlara esneklik sağlamalıdır. Örneğin, cep telefonlarının veya başka herhangi bir gürültü yaratan ekipmanın kullanımının yasak olduğu özel odalar tahsis edebilirler.
Herhangi bir teknoloji stratejisinin birincil Paydaşını hatırlamak

Herhangi bir teknolojik strateji “insanlar ” etrafında planlanmalı ve tasarlanmalıdır.” Bugün, çeşitli kuruluşlar, hem müşterileri hem de çalışanları için çözümleri, hizmetleri ve kullanıcı deneyimlerini modernize etmek ve geliştirmek amacıyla AI ve cloud gibi en son akıllı teknolojileri uyguladılar.

Bununla birlikte, bu tür çözümler bunun yerine karmaşıklık yaratırsa ve iş çıktısını ve üretkenliği engellerse, uygulanabilir bir çözüm değildir. İş liderliği, teknolojiyi editöryal bir bakış açısıyla ele almalı ve yalnızca organizasyonlarına olumlu bir etki getirebilecek çözümleri seçmeli ve seçmelidir.

Teknoloji liderlerinin İşyeri dağılmasını engellemedeki rolü

I & O profesyonellerinin, odaklanmayı sağlayan, dikkati dağıtmayı sınırlayan ve üretkenliği artıran teknoloji ortamları tasarlayarak şirket performansını artırmaları gerekir. Aşağıdakilerden başlay .abilirler.

Çalışanlar tarafından günlük olarak kullanılan cihazlar, yönetim araçları, işbirliği, uygulamalar, ağ oluşturma ve depolama öğeleri gibi tüm kullanıcılara yönelik teknolojilere bakın.
İşyeri oyalama önde gelen nedenleri nelerdir üzerinde araştırma yapın. Şirketler, çalışanlarının yolculuğunun derinlemesine bir incelemesine odaklanmalı ve çalışmalarını tamamlamalarını engelleyen engelleri keşfetmelidir.
Yararsız teknolojileri kaldırın. Bu, çalışanlar tarafından gerekli olmayan araçları yavaşça çıkararak yapılabilir.
Hem teknoloji hem de çalışanlar sürekli değişen beklentilere uyum sağlamak için yetkilendirilmelidir. Citrix’in teknolojisi, sezgisel, güçlü ve rahatsız edici olmayan bir teknoloji ile işçilerin gereksinimlerini karşılar. Bu şekilde, çalışanlar meslektaşlarını ve bulut tabanlı çözümler, yeni cihazlar veya inovasyon olursa olsun, nasıl ve nerede çalışmak istedikleri konusundaki sürekli değişen beklentilerini karşılayabilir.

İnsanlar – İlk Teknolojiler

Gartner, artırılmış zekayı “bilişsel performansı artırmak için birlikte çalışan insan merkezli bir ortaklık modeli ve AI ” olarak tanımlar. Bu öğrenme, karar verme ve yeni deneyimler içerir.”

İşyerinde AI ve bulut rolü

AI, bulut ve diğer en son teknolojiler işyerinde insan becerilerini değiştirme potansiyeline sahiptir. AI, insanlar arasındaki işbirliğini artırabilir, engelleri ve siloları kısıtlayabilir ve kurumlar arası işbirliği ve artan yol açabilir efficienciese.AI ayrıca denklemin dışında insan hataları ortadan kaldırabilir.

Muhtemelen AI’NIN en güçlü yararı, bir çalışma ortamında kolektif zekayı ve entelektüel çeşitliliği güçlendirme yeteneğidir. İnsanlar ve makineler birbirini tamamlayabilir, bu nedenle AI’NIN gücünü göstermek için birçok farklı yaratıcı fikir tartışılabilir.

İşyerinde kullanıcı dostu teknolojilerin sorunsuz entegrasyonu ihtiyacı

Bir BT lideri olarak, bir çalışanın çalışmalarını organize etmeye, yönlendirmeye ve otomatikleştirmeye yardımcı olacak özelliklerle oluşturulmuş Citrix Workspace gibi çözümleri inceleyerek daha iyi bir kullanıcı deneyimini teşvik edebilir ve üretkenliği artırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte, iş gücünüzün birleşik bir platformda birden fazla uygulama arasında kolayca geçiş yapabilmesini sağlayabilirsiniz – gürültüyü azaltır ve işin yapılması için gereken tüm ilgili içeriği, verileri, uygulamaları ve masaüstlerini bir araya getirir. Citrix çalışma alanının bazı gelişmiş özellikleri şunlardır:

Evrensel arama
Kişiselleştirilmiş bilgi beslemeleri
İş akışı otomasyonu, hangi basitleştirilmesi ve toplu tekrarlayan görevlerin otomasyonu için fırsatları belirlemek için makine öğrenimi koşum.
Kim dikkat Dağıtıcı Adrese Sorumluluğunu taşır

Mevcut çağda, yük, oyalama ikilemini çözmek için kuruluşların ve bireysel çalışanlarının omuzlarına düşer. Donanım ve yazılım üreticileri de oynamak için kritik bir role sahiptir. Örneğin, son zamanlarda Apple, iphone’larındaki bağımlılık özelliklerini iOS 12’de ekran zamanı güncellemeleri şeklinde tonladı. Benzer şekilde, Google, Android uygulamalarının daha yüksek değer sunabilmesini sağlamak için dijital refahı tanıttı.

Herkesin işyeri tabanlı karmaşıklıkların azaltılması ve daha verimli bir çalışma ortamı teşvik etmek teknolojileri düzene işbirliği sağlamak için gerekli hale gelmiştir nerede:

Herkes diğer iletişim kurabilir.
Herkes kaynakları boşa harcamadan verimli çalışabilir.
Herkes sadece ihtiyaç duydukları verilere erişebilir ve yalnızca en ayrılmaz teknolojileri kullanabilir.
Son Düşünceler

Şirketler modern teknolojilerin kullanımına doğru akın ediyor çünkü her sektördeki rekabet şiddetli. Bu nedenle, ilgili kalmak ve rakiplerini yenmek için bu teknolojilere güveniyorlar. Ancak, bu teknolojilerin uygulanması sırasında dikkatli olmalılar veya yan etkileri ile uğraşmak zorunda kalabilirler.

Daha iyi bir strateji, çalışanlarınız ve teknolojileriniz arasında uyumlu bir denge kurduğunuzdan emin olmak olacaktır. Tamamen onun dikkat dağıtıcı muzdarip olmadan maksimum teknolojiyi kullanan bir çalışma ortamı sonuçta verimlilik düzeylerinin zirveye ulaşmak için gidiyor.

Daha fazla bilgi için raporun tamamını okuyun ve daha verimli bir dijital çalışma ortamı oluşturmayı öğrenin.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası