Okuma Süresi:4 Dakika, 32 Saniye

Veri devriminde, hız kesmeden ve artan bir ivmeyle  ikinci aşamaya doğru ilerliyoruz. Artık bir çok kuruluş kendi iş yeri içinde bir veri kültürü oluşturmaya başladı. Gelecekteki tahminler, her şirketin sonunda veri analizinin bir parçası olacağını ve veri analizi araçlarının kullanımından yararlanacağını göstermektedir.

Piyasalardaki aldatıcı büyüme karşısında birçok kuruluş bir data/enformasyon şirketi olmanın inceliklerini ve bu konuda yapılması gerekenler hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmek istiyor Sorular çok olmasına karşın, onlara cevap vermek mümkün.

 

Veri devrimin bir parçası olmak için şirketlerin ortak motivasyonlara ihtiyaçları vardır ve  bu sürecin önemini ve onlara getireceği faydaları bilmeleri gerekir.

 

Organizasyonları ileriye doğru atılmaya teşvik etmenin en büyük yararı, gelişmiş müşteri deneyimlerinin vaadidir. Müşteri beklentileri artıyor, ancak organizasyonlar bu tür zorluklar karşısında doğru operasyonlar için daha çok mesafe kat etmeleri gerekiyor. Onların değişim istekleri olabilir, ama bu istekle birlikte kapsamlı yatırımlara ve başarılı olmak için daha iyi operasyonlara ihtiyaç vardır. Müşteri bilgileri ile ilgili verilerin kullanımı gerçekten kuruluşların teklifleri özelleştirmek ve müşterilerine ihtiyaç duydukları deneyimi vermek konusunda çok yardımcı olur. Daha önce verileri kullanmayan iş modelleri artık veri devrimine katılarak ve tekliflerini her müşteriye kişiselleştirilmiş bir şekilde hazırlamaya başladılar.

 

Çoğu kuruluş, verileri toplamanın yeterli olduğuna inanıyor, ancak gerçekte, bu işin sadece dörtte biri. Veri devriminin ana odak noktası, çıkarılan verilerden alınan değerlerdir. Organizasyon içinde herhangi bir değer bulamadıysanız, verilerin size çok fazla faydası olmaz. Ancak veriler aracılığıyla çıkarılan değer varsa, bu işlem başarılı sayılır.

 

Data/Enformasyon’da Olgunluk Aşaması;

Bir bilgi şirketi olmak  ve sonunda verilerin bize  para kazandırmaya başladığı olgunluğa ulaşmak için öncelikle daha cesur kararlar almakla birlikte, birincil ve ikincil beceriler gerektirir ve sağlanan sermaye yatırımı dışında insan yatırımına çok ihtiyaç vardır. Bu konuda olgunluk arayan herhangi bir kuruluşun aşağıdaki adımlara ihtiyacı olur. Olgun bir veri şirketi olmanın iç dinamiklerine dış yönlerden daha fazla odaklanıyoruz.

İş zekasını gerçekleştirin:  Harici ve dahili tüm sistemlere bakın ve verilerinizin çoğunun nereye gittiğini görmek için gösterge tabloları oluşturarak bir iş zekası modeli gerçekleştirin. Çevrenizdeki şeyleri gelen bilgilere göre değiştirin. İç anlayışları toplamak için analitik araçlar ve veri yönetimi süreçlerinin kullanımı uzun vadede son derece yararlı olabilir. Oluşturduğunuz panolar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kimin kullandığını ve onlara daha iyi hizmet etmenize nasıl yardımcı olabileceğini görmenize yardımcı olacaktır.

Ürün ve Hizmetleri, veri ve Anlayışlarla genişletin: Verilerden aldığınız bilgiler, ürün ve hizmetleri müşterilerinize sunmak için kullanılabilir. Hizmetlerinizin çoğunun nereye gideceğini ve bu fırsatı nasıl kullana bileceğinize dair kapsamlı bir plana sahip olduğunuzu bildikten sonra, ürünleri ve hizmetleri doğru insanlara yöneltmek için iç görüleri kullanabilirsiniz.

Bilgi hizmetleri sunun: Son olarak, bir bilgi şirketi olmak için en önemli adım müşterilere bilgi hizmetleri sunmaktır. Müşterilerine reçete ve tahminsel analiz sağlayarak daha fazla  müşteri kazanan çok sayıda başarı hikayeleri olmuştur. Siz de, geleceğe giden bilgi hizmetleri sağlayabileceğiniz bir müşteri listesi oluşturabilirsiniz.

Veri Para Kazanma Stratejilerinin Uygulanması

Bir vizyon oluşturun:  Şirket içindeki Kurumsal yöneticiler, verilerin para kazanma vizyonunu genişletmeli ve verilerin doğru bir şekilde kazanca dönüşmesine yönelik iş gücü zamanı ve yatırım da dahil olmak üzere kaynakları tahsis etmelidir.

Dinamik ve çok disiplinli takımlar: Dinamik veri mimarları, analitik uzmanları, ürün yöneticileri, pazarlama uzmanları ve uygulama geliştiricilerinden oluşan çok disiplinli ekiplerin kullanımı yoluyla verilerden para kazanılabilir.

Rekabetçi bir kültür geliştirin: Düzgün bir şekilde iletilmediği ve iş yerinde işlevsel hale getirilmediği sürece, veriler değersiz kalır. Veriyi en iyi şekilde toplamak ve analiz etmek için veri odaklı bir kültür yaratmak gerekir.

Verilere uygun, güvenli erişim: Veriler yalnızca temiz, tutarlı ve erişilebilir olması ve hacimli olması durumunda para kazandırabilir.

Data/Enformasyon Konusundaki Deneyimlerden Ders Alma

Dijital devrime katılan ve süreçteki tekliflerini değiştiren kuruluşların gerçek yaşam örnekleri, gelecekte tüm kuruluşların takip etmesi için bir örnek teşkil etmektedir. RELX group, bir bilgi şirketi olmak isteyen herhangi bir organizasyon için önemli bir emsal teşkil eden bir organizasyondur. Başlangıçta müşterilere basılı bilgi veren bir şirket olarak başlayan RELX, dijital bilgi hizmetlerine geçti. RELX, sektördeki potansiyeli fark etti ve satış sürecine bilgi ekledi. Şimdi RELX, araştırmacılar, doktorlar ve avukatlar için öngörücü hizmetlerde başarılı bir organizasyon olarak faaliyet göstermektedir. Şirket, bilgi ve veri analizindeki uzmanlıklarını kullanarak tahmin edilen hizmetleri kullanmaya yardımcı olur.

 

Otis Asansör, dijital devrime katılan ve ondan yararlanan bir organizasyonun bir başka örneğidir. Otis, kuruluşlar ve şehirler arasında 2 milyondan fazla asansörün sürdürülmesi zorluğuyla karşı karşıyadır. Ayak uydurmak ve hizmet düzeyini artırmak için Otis önemli bir teknolojik yenilemeyi gerçekleştirdi.

 

Bunun için Otis, şirketin 300.000’den fazla bağlı asansörünün etrafındaki veri trendlerini analiz ederek başladı ve bunların hepsi kendi verilerini üretti. Bu asansörlerden üretilen veriler ve gerçek zamanlı veri toplamak için IOT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisi  bağlı asansörler aracılığıyla, bir asansörün sağlığına ve kesinti süresini sonlandırmak için neler yapılabileceğine veya başka bir deyişle öngörülebilir bakım ihtiyacına dayanarak ne zaman sipariş verilebileceğini hesaplayabilir. Otis’in  ürettiği veriler, binaların katlardaki insanların akışını kontrol etmesine ve akışın muhafaza edilmesini ve optimize edilmesini sağlamak için neler yapılabileceğini anlamasına yardımcı oldu. Veri ve bilgi alanına adım atarak, Otis sadece yaptıkları şeyin ufkunu genişletmekle kalmadı, aynı zamanda akıllı dünyada daha iyi bina yönetimi için yepyeni bir alan başlattı.

 

Son olarak, bu listede Netflix, eğlence devini dışarda bırakmak haksızlık olur. Netflix, müşterilerin ihtiyaçlarına uyum sağlamak ve mükemmel bir performans vermek için risk almaktan asla uzak durmamıştır. Kişiselleştirilmiş teklifleri ve veri değerlendirmelerinin olağanüstü anlayışı ile büyük adımlar attılar. Tüm bunları özel bir ekip ve mükemmel veri analizi araçlarının varlığı ile başardılar. Veri analizlerine olan bağlılıkları ve veri algoritmalarıyla her yıl 1 milyar dolardan fazla tasarruf sağladılar.

 

Veri dönüşümünü planlamak ,müşterilerinizi memnun etmek ve onlara gerekli müşteri deneyimini vermek açısından doğru teklifleri yapmanız için; bu başarı hikayelerindeki deneyimler; sizleri de bu konuda başarıya götürebilir

Previous post Ses Kısıklığına Karşı 9 Etkili Öneri
Next post Yeni Yılda Sağlıklı Yaşam İçin 9 Öneri