Loading...

Dijital Topuklar Zirvesi’nde Kalben’in Kalpten Manifestosu

Türkiye’nin ilk ve tek dijital kadın zirvesi olan Dijital Topuklar bu yıl #sahipçık temasıyla gerçekleşti. İlginin yoğun olduğu zirvede müzisyen ve söz yazarı Kalben’in sözleri büyük yankı uyandırdı.

Konuşulmayan konularda her yıl yeni sözler söyleyen Dijital Topuklar, bu yıl #sahipçık teması ile 1 Kasım’da ilk kez hibrit olarak katılımcılarla buluştu. Pandemi kurallarına uygun olarak Süleyman Seba Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, oyuncu Ceyda Düvenci, müzisyen ve söz yazarı Kalben, “Tarihin Cinsiyeti” kitabının yazarı feminist akademisyen Fatmagül Berktay, sanatçı Nuri Harun Ateş, sosyal medya içerik üreticileri Zeynep Gönenli, çizer Aslı Alpar, gazeteci yazar Ayşen Şahin,Eğitim Reformu Girişimi’nden Burcu Meltem Arık, öğretmen Gökhan Atik, avukat Tuğba Tüfek Türkan ve Mekanda Adalet Derneği temsilcileri bulundu. Etkinlikte konuşmacılar #sahipçık teması adı altında “Beden”, “Hikâye”, “Eğitim”, “Haklar”, “Hayaller”, “Siyaset” ve “İçerik” gibi konularla hayatın görünmeyen detaylarına değindiler.

Kalben’in konuşması izleyen herkese umut ve güç verdi.

Konuşmasına “Nasılsınız? Keyfiniz yerinde mi? İhtiyaçlarınız karşılandı mı? Su içtiniz mi? Bir kadın olarak ihtiyaçlarınızı gözetmeden konuşmaya başlamak beni rahatsız ediyor” sözleriyle başlayan Kalben, izleyen herkese umut ve güç verdi.

“Kadınların temel görevi başkalarının ihtiyaçlarını göz etmek”

Dijital Topuklar 2021’deki #bedeninesahipçık konuşmasında “Kadınların en temel yapması gereken şey başkalarının ihtiyaçlarını göz etmek, başkalarını mutlu etmek, tatmin etmek… Başkalarının kemikleri olmak…” diyen Kalben, insani yolculuğunun içinde neler yaşadığını, bu yaşadıklarında cinsiyetinin nasıl bir etkisi olduğunu, bunların onu ne kadar yorduğunu, bir yandan da ne kadar savaşçı biri yaptığını anlattı.

Kalben, sözlerinin sonuna geldiğinde kadınların günlük yaşamlarında tercihleri, fiziksel özellikleri gibi birçok konu hakkında yaşadıkları utanç hissine, suçluluk duygularına ve bütün yaralarına bir isim koyulması ve bu konuların yüksek sesle konuşulması gerektiğini belirtti.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası