Okuma Süresi:1 Dakika, 55 Saniye

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü & Keiretsu Forum Londra Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Eren, “San Francisco’nun uluslararası şirketler tarafından konumlanmış olması, finansal erişimin kolaylığı, iyi üniversitelerin orada olması Silikon Vadisi’nin deneyimlenemez ve taklit edilemez hale getiren unsurlardan bazıları. Son 10 yılı üçe ayırıyorum. Pandemi öncesi, pandemi ve pandemi sonrasını hala yaşıyoruz ve bizi gelecekte neler beklediğini bilmiyoruz. Trendler değişti ve değişiyor. Yatırımcılar bazı sektörlerden biraz uzak ve yatırım konusunda çekinceleri var. Yaşanan pandemi de herkesin bildiği ezberleri bozdurdu. Çalışma sistemleri değişti, dünya hızla değişiyor.” dedi.
Artık tohum aşamasında yatırım yapmak tercih edilmiyor
Keiretsu Forum Türkiye & Keiretsu Forum Londra Şubeleri Eş Kurucusu Hülya Koç ise; istatistiklere bakıldığında Silikon Vadisi’nden çok fazla göç olduğunun altını çizerek, “Her endüstride bir başlangıç olur ve kalabalık yaşanır. En iyi idare edenler hayatta kalır, diğerleri yenilir. Pandemide teknolojinin bir patlaması oldu. Çifte bir darboğaz oluştu. Bir daha öyle bir darboğaz olmasın diye her sektör önlemlerini almaya çalışıyor. Büyük gelirler sağlandı, yüksek yatırımlar yapıldı. Şu an böyle mi dersek; 2022 başında tohum aşaması yatırımları müthiş artış gösterdi ancak enflasyondan dolayı bu sefer de VC (Seri A) aşamalarında değişimler gösterdiler. Çünkü enflasyon, dar boğaz ve ekonomik göstergeler var. Bu yüzden artık tohum yatırım tercih edilmiyor.” dedi.

Silikon Vadisi ve Türkiye’deki girişimcileri de değerlendiren Koç, şöyle devam etti:

Girişimciler hayallerini en baştan çok yüksekte tutmalı
“Türkiye’deki girişimcilerle Amerika’daki girişimciler arasında büyük farklılıklar var. Türkiye’deki girişimcilerin sunumları dünya standartlarında değildi ama o standarta geldi ve geçti bile diyebiliriz. Girişimciler hayallerini en baştan çok yüksekte tutmalı, küresel ve global olarak ismimi nasıl duyurabilirim demeli. Büyük düşünmeli. Türk girişimcilerimiz çok çabuk adapte olan, sürekli kendini yenileyen, yatırımcıların
isteklerini takip eden bir seviyede. Çok cesur bir milletiz ve bunu girişimciler Silikon Vadisi’nde kanıtlıyor. Türkiye’de girişimlerde Exit azdı, yeni yeni olmaya başladı.
Türkiye’de maalesef ciro rakamlarına odaklanılıyor, girişimciye odaklanılmalı
Yatırımcı açısından bakarsak ise yine çok büyük farklılıklar var. Türkiye’de ne kadar ciro yapılmış buna bakılıyor. Finansal projeksiyon rakamlar tutarlı mı? Realist mi? Bunlara bakmak gerekiyor. Türkiye’de maalesef gerçekleşmiş ciroya odaklanılıyor, umarım bu da değişecek ve girişimcinin karakterine yatkınlık artacak.
Yeni trendler; data depolama ve tekrar kullanılabilen elektronik malzemeler
2023’te data depolama, tekrar kullanılabilen elektronik malzemeler ve sürdürülebilirlik projelerinin öne çıkacak trendler olduğunu görüyoruz. Hatta her şirketin ihtiyacı olan data depolama alanında büyük yatırımlar yapılıyor. Bunların dışında sürdürülebilirlik konusu da çok revaçta.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Previous post Yılın Espor Turnuvası Intel Monsters Reloaded 2022’nin Finalleri Nefes Kesti
Next post SEM’e Google’dan En İyi Ajans Ödülü