Loading...

e-Ticaret nasıl yapılır?

Kobiler son on yıldır eticaret gemisine binmeye çalışıyor. Bu kobiler arasında konvansiyonelde işini yapan, dijitalde çığır açacağını düşünenler de var, benim hep söylediğim gibi dijital dönüşümde önceliğini insan olarak alanlar da. Bunlar arasında en iyisinin hangisi olduğunu belirlemek amacı ile bir kaç adımdan oluşan bir sınav belirledim. Bu hafta hem size bu sınav yöntemimi hem de sınavdan geçen (bu hafta sadece gıda sektöründen) markaları göstereceğim.
İlk adım tanışma
Büyük düşünür Mevlana der ki; “İnsanlar kıyafetiyle karşılanır, ilmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır ” İşte bu nedenle ilk tanışma çok önemlidir. Ben dijitalde (çoğunlukla instagram) ilk tanıştığım markanın, bir duruşunun olmasını beklerim. Bir Vaad, bir hikaye ve bunu ortaya koyan profesyonel görseller. Sizinle tanıştıracağım markaların hepsi bu noktada zaten çok başarılı. Bu konuda emeği geçen ajansları da kutlamak lazım.
İkinci adım geri dönüş
İnternet iletişimi çift yönlüdür. O yüzden ilk adımda beğendiğim markalara önce takip yolladım. Burada birsüre bekledim. Bu beklemenin amacı, karşı taraf da kendisini beğenenleri inceliyor mu? Kendisini takip edenlerin bunu neden yaptıklarını anlıyor mu? Profilim genel olarak bir alıcıdan çok, bir gazeteci görüntüsünde. Bu nedenle o da beni takip ediyor mu? Bunu kontrol ettim. Ancak şunu da söyleyeyim bu puan çok önemli değil beni takip etmese de herkes bir diğer adıma geçti. Bu adımda bir soru ilgi bekleyen bir mesaj yolladım. İşte bu mesaja aynı veya farklı bir kanaldan dönüş yapmayan bütün markaları eledim.
Üçüncü ve en zor adım
Bu adımda dijitale bakan kişilerin firma içinde etkisini inceledim. Bu en zor adım oldu. Zira burada birkaç çeşit çözüm var. Bunlardan biri bizzat firma sahibinin bütün işleri içinde dijitalle de ilgilenmesi. Bunların bir kısmı geri dönüş adımında işlerin yoğunluğundan dolayı yetişemedikleri için kinci adımda elendiler. Kalanlar en başarılı grup oldu. İkinci grup ise bu işi içerde bir departmana, bir çalışana veya ajansa devredenler. İşte bu grubun büyük kısmı bu adımda elendi. Çünkü çoğu iç işleyişte çalışanlarına işi delege etmiş ama inisiyatif vermemiş. İlettiğim isteklerden çoğunda geri dönüş alamadım. Ama bazıları da bu aşamada ajansı veya çalışanı aradan çıkarıp, patronun direkt kontak kurması ile devam etti.
Ben bu hafta taradığım gıda sektöründe üç yıldız seçtim. Ortak özellikleri patronlarının dijitale gönül veren iş insanlarından oluşması. Bu zaten beklenen bir sonuçtu. Ancak beklemediğim bir başka sonuç var ki; hepsi insanlığın son dönem trendlerini hayatlarında motto edinmiş kişiler. Hijyen konusunu sormaya utanıyorsunuz, Korona önlemlerinin hepsini zaten almışlar ve fazlası var. İnsana değil canlı her şeye saygılı, müşteriyi odağına alan, çalışanlarına değer veren kurumlar.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası