Okuma Süresi:1 Dakika, 48 Saniye

The Ekonomist’in 2024 öngürüleri sayısı yayınlandı. Biz de size kısaca bu listeyi hafta içinde ilettik. Tabii bir Netizenler olarak, olayları değil fikirleri tartışmayı seviyoruz. İşte size gelecek on yılın fikri trendleri. Derdimiz fikirler olunca öyle üçleyelim, aman 10’a tamamlayalım gibi dertlerimiz yok. Olduğu kadarını yazdık:
1. Analiz : İnsanlık olarak herşeyi yanlış analiz ettiğimizi farkettiğimiz bir on yıla giriyoruz.
2. Yapay Zekanın Yeri : Yapay zekanın bize varoluş nedenimizi göstermenin çok gerisinde olduğunu uzun zamandır farkediyoruz. Artık onun yardımcımız olduğunu farkedeceğiz. Belki de Noah Hariri’nin bahsettiği üst insanın ilk modülü yapay zeka olacak.
3. Merkeziyetsizleşme : Her ne kadar yapay zeka yüzünden gözden düşmüş gibi görünse de bu gelecek on yılın asprinidir. Nerede bir sorun görüyorsanız çözümü merkeziyetsizleştirme olacaktır.
4. Yeniden Tanımlar : Bu yıl Türkiye’deki eventler içnde konseptini en beğendiğim Brandweek oldu. Sloganı “Yeniden Düşün, Yeniden Yarat, Yeniden İnşa Et”. Bütün tanımları bu on yılda yeniden yapacağız. Mesela pandemi bize gösterdi ki; uzaylı istilası zaten virüslerle hayatımızda. Yani öyle World War Z’yi beklememiz gerekmiyor.
5. Parçalara ayrılma (fragmentation) : Önce medyada başlayan bu fikir bizi milyonlar satan Newsweek ve Time dergilerinden, 3-5 bin satan erkek sağlık dergilerine getirdi. Şimdi elektrikli otomobillerle aynı şeyi otomotiv sektöründe yaşayacağız. Yani artık montanlı satışlar yapan bir iki şirket olmayacak. Az ve özel ürünler üreten çok şirket olacak.
6. Uzay : Yeni sömürge alanı. Üstelik bu sefer sömürgeci oranı çok daha fazla. Önce astroidlerden işe yarayan madenleri toplamak gibi son derece saf bir fikirle başladı. Sonra buna altın, gümüş gibi değerli madenleri eklemek suretiyle dünyadaki ekonomik düzeni değiştirme arzusu ve arkasından da Çin’in planladığı, uzaydan güneş enerjisinin toplanıp elektrik üretilip, dünyaya gönderilmesi gibi son derece tehlikeli bir hal aldı. (https://tr.euronews.com/2022/06/27/uzaydan-dunyaya-gunes-enerjisi-aktarimi-projesi-cinden-basarili-test ) Haberde harika birşey gibi anlatılsa da oluşturacağı gölge dünyanın bütün iklim yapısını öyle 3-5 derece değil onlarca derece değiştirebilecek güçte. Allahtan Çin bu yan etkileri önemseyen bir ülke değil.
7. Hazır başlamışken, sosyo politik bir konudan da bahsetmek gerek. Hani Einstein’a atfedilen ama ona ait olmayan dünyada insanlar ikiye ayrılır sözü varya; işte şimdi dünya ikiye ayrılacak. Canlılara değer verenler ve vermeyenler.
Peki siz hangi tarafta olacaksınız?

Previous post Şahsiyet II. Fasıl İlk 2 Bölümüyle Şimdi ve Sadece GAİN’de!
Next post EA SPORTS FC FUTURES, UEFA İle Ücretsiz Dijital Antrenman Anlaşması Yaptı