Okuma Süresi:2 Dakika, 43 Saniye
 • Netflix, izlediklerim alanındaki dizileri eğer orada görmek istemiyorsanız kaldırma özelliği getirdi. Bu sayede görmek istemediğiniz diziler devamlı karşınıza çıkmayacak.
 • YouTube, bir kanalın platformda canlı yayın yaptığını göstermek için yeni bir gösterge kullanmaya başladıklarını duyurdu. Bu yeni gösterge, canlı yayın sırasında bir kanalın profil resminin etrafında, üzerinde “Canlı” kelimesi bulunan bir halka ile gösteriliyor ve doğrudan canlı yayına geçmek için tıklanabiliyor.
 • Apple’ın Safari uygulamasında artık web siteleri için ayrı ayrı karanlık mod tercihi yapılabilecek. Örneğin iPhone veya iPad’inizi açık modda kullanıyor olsanız bile, istediğiniz bir siteyi karanlık modda görüntüleyebileceksiniz.
 • Son zamanlarda AirTag ile kişilerin gizlice takip edilmesi, şirketin yeni önlemler almasını sağladı. Artık kullanıcılar, üzerlerinde ya da yakınlarında bir AirTag olduğu zaman daha hızlı bildirim alabilecek.
 • Google Chrome’da da bir değişiklik var. Journeys adını verdiği yeni özellik ile kullanıcının geçmişte yaptığı site ziyaretlerine daha kolay yolculuk yapabilmesine olanak tanıyor.

 


 • Haftanın en ilginç haberi Apple ürünleri için “Self Repair Kit” ( Kendin yap tamir kitlerini ) duyurması oldu. En kısa zamanda Amerika’da çıkacak kitler daha sonra dünyaya yayılacak.
 • Apple aynı zamanda ailenizden bir fert öldüğünde verilerine ulaşmak imkanını da bu hafta duyurdu.
 • Netflix platformuna oyunları getiren Netflix Games altyapısı önce Android sonra da iOS için açıldı.
 • Ford eski model araçları elektrikliye çeviren sistemini duyurdu.
 • Ford ve Purdue Universitesi, elektrikli otomobilleri süper hızlı şarj etmek için bir patent aldıklarını duyurdu. Hız kaybının en önemli sebeplerinden birinin otomobil ile şarj istasyonu arasındaki kablonun aşırı ısınması olduğunu farkeden Ford, kabloyu soğutarak sorunlardan birinin daha çözülmesini sağladı.

 • Nevzat Aydın, Yemeksepeti’ndeki görevinden ayrıldı. Yerine daha önce aynı şirkette Chief Business Developer olan Mert Baki geldi. Mert Baki’ye de yeni görevinde, Nevzat Aydın’a da  yemeksepeti sonrası hayatında başarılar diliyorum.
 •  66.yaşını, Türkiye sahillerinde Fethiye yakınlarında bir yatta  Jeff Bezos’un davetlileriile kutlayan Bill Gates, çevrecilerden çok tepki aldı. Konuklarını hava alanından helikopterle taşımanın bile karbon salınımını hesaplayan çevreciler, Gates’in daha önce iklim değişikliği ile mücadele mesajlarına dikkat çektiler.
 • Geçtiğimiz günlerde BM Dünya Gıda Programı Direktörünün, “Servetinin yüzde 2’si açlıktan ölmek üzere olan 42 milyon insanın hayatını kurtarabilir” çıkışına Elon Musk bir tweet ile cevap verdi ve “6 milyar doların dünyadaki açlığı nasıl çözebileceğini bana anlatabilirlerse, Tesla hisselerimi hemen şimdi satarak bunu yapacağım” dedi. Bu arada Musk’ın serveti, Bezos ve Gates’in toplam servetini geçmiş durumda. Malum zenginin parası, züğürtün çenesi…

 

 1. Elon Musk’ın serveti bir günde 36 milyar dolar arttı. Musk bu servetten hallice vergi alacak meclise ben hepinizi Mars’a götüreceğim siz bendn vergi alıyorsunuz diye çıkıştı.
 2. Amazon zenginler için tek kişilik yada müstakil uzay istasyonları oluşturacağını duyurdu.
 3. PayPal hafta başında Pinterest’i alma isteğini duyurdu. Hafta sonunda vazgeçti.
 4. Mastercard kripto parayı ödeme sisteminin içine alacağını duyurdu. Artık kripto paralar ilk defa amacına uygun olarak kullanılabilecek.
 5. Facebook VR (sanal gerçeklik) platformu metaverse için bu yıl 10 milyar dolar harcayacağını duyurdu.
 6. Adobe, Photoshop’un tarayıcı üzerinden kullanılmasını sağlayan yeni web uygulamasını hayata geçirdi. Ayrıca şirket Photoshop uygulamasında “NFT olarak hazırla” özelliğinin olacağını duyurdu.
 7. Amazon Clubhouse’a rakip bir servis başlatıyor.
 8. WhatsApp sohbet geçmişi artık telefon değiştirdiğinizde silinmeyecek bir özellik getiriyor.
 9. Tesla Cybertruck ile ilgili yeni bir tanıtım videosu yayınlandı. Videoya https://twitter.com/harsimranbansal/status/1450861013432250373 adresinden ulaşabilirsiniz.
 10. Audi, arka koltuktaki yolcuların seyahat sırasında kullanabilecekleri yeni bir sanal gerçeklik (VR) uygulaması geliştirdiğini duyurdu. Uygulama aracın hareketlerine göre sanal gerçeklik senaryosunu değiştiriyor.
Previous post İBB’DEN KAMUDA BİR İLK: BLOKZİNCİR PROJESİ
Next post Dijital Topuklar Zirvesi’nde Kalben’in Kalpten Manifestosu