Okuma Süresi:3 Dakika, 31 Saniye

Rebul Eczanesi kurucusu Jean Cesar Reboul ile genlerine işleyen Fransız zarafetini hem ürünlerine hem de mağaza konseptine taşıyan Atelier Rebul, bir ilke imza attı ve Atelier Rebul Heritage Store’un kapılarını açtı. Çevresinde bulunan tarihi yapıları ile Tarihi Yarımada’yı gören adeta Doğu’nun mistisizmi ile Batı’nın modernizmi arasında konumlanan özel lokasyon Galataport İstanbul Paket Postanesi’nde yer alan ve Atelier Rebul’ün mirasını yaşatacak mağaza, 1800’lü yılların sonundaki İstanbul’un izlerini taşırken, geçmişten bugüne tarihi bir yolculuk sunuyor. Atelier Rebul’ün bu konseptle ilk mağazası, geçmişi selamlarken geleceğe de göz kırpıyor. Her detayı titizlikle düşünülen, mimarisiyle büyüleyen bu benzersiz mağazada, bir asırdan fazladır saklanan antika şişeler, evraklar ve eski fotoğraflar karşımıza çıkarırken kişiye özel ürün hizmetiyle de eczane ruhu yaşatılıyor.

Rebul Eczanesi Yeniden Doğuyor…

Her şey 1895 yılında, o zamanki adıyla ‘Grande Rue de Pera’ olan, İstiklal Caddesi No:94’deki eczanede başladı. Kurucusu Jean Cesar Reboul’ün kendi bahçesinde özenle yetiştirdiği lavantalardan yaratılan ikonik Rebul lavanda kolonyası ile İstanbul’un koku tarihi yazılmaya başlandı. Dönemin İstanbul hanımefendileri ve beyefendileri bu özel kokuyu yıllar boyunca tenlerinde taşıyıp kendilerinden sonraki nesillere bir hediye olarak aktardı. Rebul Eczanesi aynı zamanda, güzelliği ve sağlığı bilimsel uzmanlıkla bir araya getirdiği milyonlarca özel reçetesi ile İstanbulluların şifa noktası haline geldi. Yıllar boyu güven sunan ve Pera’nın en sıcak kapılarından olan Rebul Eczanesi şimdi “Atelier Rebul Heritage Store” ile yeni bir hikayenin perdelerini aralıyor.

Rebul Şirketler Grubu Co-Ceo’su Nüket Filiba; “Atelier Rebul Heritage Store’u beğeninize sunmaktan ve bu değerli mirasımızı sizlerle paylaşmaktan onur duyuyoruz. Bu aslında hepimizin hikayesinin bir parçası… Mirasından beslenen ve geçmişle bugün arasında köprü kuran bu özel mağazamız o dönemin büyülü atmosferini yeniden yaşatacak. Kapılarından girdiğiniz ilk anda tarihin detaylarında yolculuğa çıkacaksınız. Mis kokularla mağaza, müze ve eczane deneyimini hissedeceksiniz. 125 yılı aşan yolculuğumuzdaki kıymetli arşivlerimizden gün yüzüne çıkardığımız çok özel detaylarla tasarlanmış bu mağazamızda tarih kokan, ilham veren, modern ve yepyeni bir deneyim sunmayı istedik. Bu çok özel mağazanın tasarımında sevgili Serdar Gülgün ile birlikte çalışmaktan çok mutluyuz. Bu mağaza sayesinde hikayemizi daha fazla yayacağımızdan eminiz, çok özel uluslararası lokasyonlarda da ‘Heritage Store’larımız olacak.” dedi.

Tarih Kokan Bir Mimari

Dekorasyonunda, tarihten ilhamla yarattığı özel dokunuşlarla tanınan Osmanlı Sanatı Uzmanı Serdar Gülgün imzasıyla karşımıza çıkan “Atelier Rebul Heritage Store”, tam anlamıyla İstanbul’un zarafetini yansıtıyor. “Tarihi Yarımada’ya bakan bu mağazayı tasarlamaktan büyük heyecan duydum. Rebul Eczanesini, 19. yüzyıl sonundan 21. yüzyıla taşımak harika bir deneyim.” diyen Gülgün sözlerine şu şekilde devam etti; “Rebul, çocukluğumuzdan beri birlikte büyüdüğümüz, varlığından gurur duyduğumuz, gelişimini ise hayranlıkla izlediğimiz bir marka. Ben, mevcut değerlerimizi korumak ve bu değerleri günümüze adapte edip ileri taşımanın gerektiğine inanıyorum. İşte Rebul de tam bunu yapıyor, 1895’te Rebul Eczanesi ile başlayan yolculuğunu, Rebul markası ile ve de daha sonra Atelier Rebul ile kendini ileri taşıyan, değerlerini korurken kendini yenileyebilen bir marka, hem de uluslararası bir düzeyde.”

Atelier Rebul’ün bu uzun ve güzel yolculuğunun farklı dönemlerinin izlerini iç dekorasyona yansıtan Gülgün, tasarım detayları hakkında ise; “Heritage Store” üç bölümden oluşuyor, ilk bölümde yarım oval bir alan sizi Atelier Rebul’ün hikayesi ile karşılıyor. Daha sonra geçtiğiniz ana mekan ise aynalı tonoz kubbenin olduğu alan. İçeriye adımınızı attığınız anda mobilyalarından tavanlarına, apliklerden perdelerine asırlık hikayenin ortak olduğu dönemlerin izlerine rastlıyorsunuz. Merkeze yerleştirdiğimiz aynalı tonoz kubbe Osmanlı mimarisinde çok sevilen bir mimari form. Bu kubbenin merkezine ise 19. yüzyıl döneminde kuyumculuk, tezhip, kumaş ve mimaride kullanılan, oval formlu bir şems deseni yerleştirdik. Merkezden gelen ışıkları temsilen eden şems tavan göbeğini yine o döneme ait geometrik desenler tamamladı. Tamamı devlet sanatçılarının kalem işçiliği ile yapılan diğer bir tavan ise mağazanın arka bölümünde bulunan sekizgen odada. Sekizgen formlu tavanın içine Atelier Rebul’ün İstanbul koleksiyonunda kullandığı deseni yerleştirdik. Sayısız detaylarımızla birlikte, müzemiz ve duvarlarımızda asılı asırlık fotoğraflarla da tarihi bir yolculuk yaşatıyoruz.” dedi.

Eski Günleri Hissettiren “Kişiye Özel Ürün” Ayrıcalığı

“Atelier Rebul Heritage Store”, kişiye özel formüle edeceği ürün servisiyle de Rebul Eczanesi’ni yaşatıyor. Sadece bu mağazaya özel, şu an için %100 doğal iki farklı koku ile geleneksel sabun, doğal deodorant ve oda spreyini müşteriler kendilerine özel olarak hazırlatabilecek. İlerleyen günlerde kişiye özel koku alternatiflerindeki yeniliklerini devam ettirmeyi planlayan Atelier Rebul, tıpkı geçmişteki gibi tecrübeli eczacı/kimyagerler eşliğinde hazırlanacak kozmetik ürünleri üreten bir eczane görevini üstlenecek ve özel deneyimin keyfini artıracak.

Previous post Kaçak Hafriyata Yapay Zekalı Takip
Next post Acer’dan, 4K Çözünürlük ve Özel Oyun Modları İle Oyunculara Özel Bir Projeksiyon Cihazı; Predator GM712