Loading...

Geleceği Tahmin Eden Sosyal Ağ : Futuristick

Futuristick sosyal ağ girişimi geleceğe öngörü ve tahmininizi göndermenize olanak sağlıyor. Şöyle ki; Finans & Ekonomi, Bilim & Teknoloji ve daha farklı kategorilerde tahminleri aynı çatı altında topluyor. İstenen kategoride yazılan tahminler diğer kullanıcıların oylamasına sunuluyor. Oylar gönderi altında tik ve çarpı işareti ile toplanıyor. Bu toplanan oylar; yani tik diyerek olumlu ifade bırakan ve çarpı olarak olumsuz ifade bırakan kullanıcı oyları ayrıca matematiksel olarak sayılıyor. Bir örnekle durumu anlatalım: “Barack Obama yeniden Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olacak” hedef tarih: 10 Eylül 2020 – şeklinde bir tahmin gerçekleşeceği düşünülen hedef tarih ve zaman ayarlanarak gönderisi yapılıyor. Ya da “ONS altın 1800 USD sınırını zorlayacak” gibi. Sonra katılanlar ve katılmayan şeklinde oylama başlıyor. Ek olarak kısa dönem tahminler için de saat ayarlama imkânı var. Yani bir spor müsabakası daha devam ederken bir tahmin yapıp Futuristick ile paylaşabiliyorsunuz
Bir tahmininiz altında on milyon olumlu oy yani tik aldığınızı hayal edin. Bu sayede belki gönderiniz bir kamuoyu oluşturmaya bile aday olabiliyor.
Böylece, çılgın bir tahmininiz olsa dahi aslında bir tür kamuoyu yoklaması yaparak tahmininiz hakkında diğer kullanıcılar ne düşünüyor görebiliyorsunuz.

Tabi diğer taraftan tahmin ve öngörüleriniz boşa gitmiyor. Futuristick, “ben demiştim” “böyle olacağını biliyordum” yakınmalarını bu noktada tarihe karıştırıyor ve öngörüleri sağlam kullanıcıların takip edilmelerini sağlayarak bu kullanıcılara yakın zamanda devreye almayı planladıkları ranking sistemleri (kullanıcı seviyeleri) ile en üst seviye olacak olan “Futurist” seviyesine ulaşmalarına imkan sağlıyor. Bunu Twitter’da belirli takipçi sayısına ulaşan resmi / official hesap kavramına benzetebiliriz. Diğer sosyal ağlardan alışık olduğumuz yorum mekanizmaları da mevcut. Böylece öngörü ve tahminler altında beyin fırtınaları devam ediyor.

Kurucular, sürekli aşağı kaydırılıp geçilen içeriklere sahip sosyal ağlardan ziyade nitelikli içerik arayışında olan bir kullanıcı kitlesini hedeflediklerini ve bu noktadaki büyük boşluğu dolduracaklarına inanıyorlar.

Futuristick bu mekanizmalar ile tüm dünyanın tahminlerini kayıt altına alıyor. Dün, bugün için gönderdiğiniz ve artık tarihi geçmiş bir tahmin ya da iki yıl sonraya gönderdiğiniz, gerçekleşmesini öngördüğünüz bir tahminin bulunduğu Futuristick’te bir konu hakkında geçmişte ne öngörüldü gelecekte ne öngörülüyor ulaşabiliyorsunuz.
Ek olarak buradaki verinin ileride birçok kuruma veri madenciliği ve yapay zekâ yazılımları ile işlendikten sonra tutarlı tahminlerde bulunmayı sağlayacak çıkarımlara ulaştıracağı konusunda hemfikirler.

Diğer yandan sosyal medyadaki “arkadaşlık mekanizması da sağlanıyor. Bu mekanizma ile arkadaş olarak eklediğiniz, gerçek hayatta tanıdığınız kişiler arasında tahmin gönderimlerinde bulunabiliyorsunuz. Örnek verirsek; “Mustafa Profesyonel Koçluk sertifika sınavında başarılı olacak – Hedef tarih 18 Haziran 2020” gibi. Ayrıca arkadaşlar arasında gizli tahmin de gönderilebiliyor. Bu gönderilen tahmin sadece hedef tarih ulaşıldığında arkadaşınız tarafından görünür oluyor. Beklerken sabırsızlanmanız muhtemel.

Kurucularının hedefi global. Bu yüzden isim de global seçilmiş. Futuristick ismi “Future – Is – Tick” den türetilmiş yani Türkçe olarak Gelecek Tiktir. Bu aslında paylaşılan gönderinin olacak şeklinde Futuristick kullanıcıları tarafından tik almaları ile tiklerin sayılmasından dolayı. En çok tik alan gönderi gelecekte en muhtemel gerçekleşecek tahmin olarak değerlendiriyor ve “Future – Is – Tick” fikiri ile buluşuyor.
Futuristick kurucuları biraz da gülümseyerek projelerine güveniyor ve “Biz tahminimizi yaptık. Facebook, Twitter ve Instagram gibi büyüklerin iliginde yer alacağız – Hedef Tarih 21 EKİM 2021”

Bugün Futuristick, Google Play ve Apple App – Store’da mobil uygulama olarak Türkçe – İngilizce ve Rusça kullanıcı arayüzü desteğine sahip olarak indirilebiliyor. Kurucular yakın dönem planlarında bir web sayfası versiyonunun da devreye alınacağını aktarıyor.

Geleceği şekillendirmek ve gelecekten bugün haber almak için Futuristick’e bekliyoruz.

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası