Loading...

Geleceğin Mucitleri’nde Ödüller Dağıtıldı

 “Dünyaya ilham ver, geleceği tasarla” vizyonu doğrultusunda, gençlerin ve çocukların yaratıcılığını geliştirmesine farklı projelerle destek veren Samsung Electronics, Yaratıcı Çocuklar Derneği ile düzenlediği “Samsung Geleceğin Mucitleri” bilim yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Türkiye İnovasyon Haftası’nın ikinci gününde, gerçekleştirilen ödül töreninde genç mucitler projelerini sergileme fırsatı da buldu.

Çocuklara bilimi sevdirerek onları yaratıcı düşünmeye ve yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek amacıyla ortaokul öğrencileri arasında 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında 5’cisini gerçekleştirilen yarışmanın birincisi, Afyon Sermaye Piyasası Kurulu Yatılı Bölge Ortaokulu’ndan Elmas Beyza Yılmaz oldu. Küçük mucit birinciliği, Çift Fileli Masa Tenisiprojesiyle kazandı.

Projeler…

Bu yıl yarışmaya başvuran 395 proje arasından yapılan ön eleme sonrası, inovatif ve dikkat çekici fikirleriyle, geleceğin 10 mucidi finale kaldı. Finale kalan projeler arasından, İstanbul Haliç Etap Okulları’ndan katılan Müjdat Kartal ve Rengin Asan Oksijen Üreten Gece Lambası adlı projeleriyle ikinci oldu. Afyon Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi’nden katılan Egemen Bozca ve Kazım Fincankaya Serum Yönetim Sistemi adlı projeleriyle üçüncülüködülü aldı.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllerini Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Projeler Müdürü Cüneyt Bilgiç, Ankara Patent Bürosu Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Dericioğlu, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ve Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa’dan aldı.

MANSİYON ÖDÜLLERİ

ÇEVRECİBOT
Aykut Yiğit Ortaokulu / Sakarya
Semih Polat

GÖRME ENGELLİ BASTONU N-BOT
Özel Eskişehir Doğa Ortaokulu / Eskişehir
Beray Yaşar

PATİBANK
Özel Adana Okyanus Ortaokulu / Adana
Ela Nur Kurt

ÖN ELEMEYİ GEÇİP İLK 10 PROJE İÇİNDE YER ALANLAR

BORUDAKİ ÇATLAĞI BELİRLEMEK
İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı Özel Ortaokulu / İstanbul
Kerim Berk Bezirci / Batuhan Hallaçoğlu / Arda Örer

ÇALIŞTIRAN PEDALLAR
Özel İskenderun Bahçeşehir Koleji Ortaokulu / Hatay
Sevim Mistikoğlu

HER SINIF İÇİN BİR ROBOT
Özel Gökkuşağı Ortaokulu / İstanbul
Asım Aktaş/ Salih Efe Uyar / Yunus Emre Köyceğiz

SOLAR KOLLUK
İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Beylerbeyi Ortaokulu / İstanbul
Alper Arslan

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası