Okuma Süresi:2 Dakika, 17 Saniye

2019 Göbeklitepe yılı kapsamında “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” ana temasıyla Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen Türkiye Haftası” Göbeklitepe Konferansı ile başladı.

Türkiye Haftası kapsamında ayrıca medeniyetlere ev sahipliği yapmış Anadolu’nun birbirinden farklı renklerinden esinlenerek hazırlanan “Anadolu Medeniyetleri Seramik Sergisi” de Romanya Tarih Müzesi’nde açıldı.

Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun ve kültürel bağların pekişmesi amacıyla 2009 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında etkinlikler gerçekleştiren Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’nin yurt dışında kapsamlı bir şekilde tanıtılmasına yönelik çalışmalarına hızla devam ediyor.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın farklı noktalarında yıl boyunca düzenlenecek Türkiye Haftaları’nın ilki Romanya’da 03-07 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Ülkemizin farklı özelliklerinin tanıtılmasının amaçlandığı “Türkiye Haftası” ile farklı mekân, farklı ses ve renkler ile dünyada bir Türkiye etkisi oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye Haftası” Göbeklitepe Konferansı ile başladı

2019 Göbeklitepe yılı kapsamında “Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” ana temasıyla Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen “Türkiye Haftası” Göbeklitepe Konferansı ile başladı.

Şanlıurfa Müze Müdürü ve Göbeklitepe Kazı Heyeti Başkanı Celal Uludağ’ın Romanya Milli Kütüphanesinde gerçekleştirdiği açılış konferansında Göbeklitepe’nin tarihsel süreci, dünya tarihi açısından önemi ve bölgede yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Açılış konferansına Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz başta olmak üzere akademisyen, arkeoloji bölümü öğrencileri, müzeciler ve seçkin davetlilerden oluşan çok sayıda seçkin misafir katıldı.

Göbeklitepe’nin anlatıldığı ve katılımcıların sorularıyla devam eden konferansın ardından kazı alanı ve anıtların detaylı resimlerinden oluşan bir fotoğraf sergisi de açıldı.

Bilinenin ötesinde tarihteki en eski anıt unvanını alan Göbeklitepe, insanlığın gelişmesindeki rolüyle tarihin sıfır noktasını teşkil ediyor. Bereketli Hilal’in içerisinde yer alan, tarihteki ilk kentlerin, bürokrasinin, yazının ve devletin ortaya çıktığı Göbeklitepe’nin tarih yolculuğundan ilham alarak Anadolu coğrafyasının insan ve hayat hikayesi Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Türkiye Haftası” aracılığıyla 2019 yılında dünyayla paylaşılıyor.

Anadolu Desenleri Bükreş’te

“Göbeklitepe: İnsan ve Hayat” temasıyla gerçekleştirilen Türkiye Haftası’nda Anadolu seramik sanatı da Bükreşli sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyesi sanatçılar Prof. Dr. Sıdıka Sevim ve Dr. Cemalettin Sevim’in kişisel eserlerinden oluşan “Anadolu Medeniyetleri Seramik Sergisi” Romanya Tarih Müzesi’nde 04 Nisan 2019 tarihinde Romanya Kültür Bakanlığı Devlet Sekreteri Irina Caja ve Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz tarafından açıldı.

Sanatçıların uzun süreden bu yana Anadolu medeniyetleri üzerine yaptıkları desen ve seramik çalışmalarının yer aldığı sergide aynı zamanda müzenin envanterinde yer alan ve ilk defa görücüye çıkan tarihi İznik çinileri de sergileniyor. Türkiye Haftası kapsamında ayrıca Bükreş Üniversitesi Tarih Fakültesi’nde Anadolu Seramikleri çalıştayı ve atölye çalışması da gerçekleştirildi.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından 03-07 Nisan 2019 tarihlerinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen “Türkiye Haftası” etkinlikleri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçiliği, Türk İş Adamları Derneği, Romanya Kültür Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Türk Hava Yolları gibi kurum ve kuruluşların destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Previous post Dupont Ve Renault Motor Sporları Stratejik Ve Teknik Ortaklığa İmza Attı
Next post Çocuklar Dijital Mikroskop İle Bilim Dünyasını Keşfe Çıkıyor