Okuma Süresi:2 Dakika, 2 Saniye

“Günümüz Sanatı // Bir Muamma” başlıklı seminer dizisi Akbank Sanat’ta devam ediyor. Ebru Yetişkin’in kürasyonu ve moderatörlüğünde gerçekleşen seminerler, alanlarında uzman konuşmacıların sunumlarıyla günümüz sanatı izleyicisine yeni bakış açıları sunuyor.

 

“Günümüz Sanatı // Bir Muamma” seminer dizisi, günümüz sanatının Türkiye’de pek bilinmeyen yönlerini farklı perspektiflerle paylaşmaya, birlikte öğrenmeye ve tartışmaya açıyor. Biyo-sanat, hibrit sanat, yapay zeka, medya arkeolojisi ve adli mimarlık gibi konulara örnek sanat çalışmaları ile birlikte odaklanacak program, günümüz sanatının deneysel ve güncel yönelimlerini merak edenlerle buluşmaları ve sunumları içeriyor. Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek olan seminer dizisi toplam altı seminerden oluşuyor.

Kasım ayında Bager Akbay’ın konuk olacağı seminerin başlığı “Öğrenen Makinalar ve Makinalarla Birlikte Öğrenen Sanatçılar”.  

 “Öğrenmek nasıl gerçekleşir? Makinalar nasıl öğrenir? Sanatçılar makinalarla birlikte yaparken nasıl ve neler öğrenir? Günümüz sanatında yapay zeka ile ilgili güncel örnekler neler?” gibi sorular seminerin temel çerçevesini oluşturuyor.

Spekülatif yöntemler kullanarak makine öğrenmesi hakkında düşünen ve üreten sanatçı Bager Akbay’ın araştırmaları, gazetedeki şiir köşesine çıkmaya çalışıp başarısız olan robot şair “Deniz Yılmaz” (2015), küratöryel ve idari bir sistem olarak kendi! başına sergi açan “Çoban” (2016) ve henüz yapım aşamasında olan merkezsiz kolektif sanat üretimi arayüzü “Mahlas” işlerinin gelişim ve üretim süreçlerini inceler. Eserlerin odağında makine – öğretici ilişkisi yer alıyor.

 Bager Akbay, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İletişim Tasarımı ve Linz Sanat Üniversitesi’nde Interface Cultures bölümünde eğitim aldı. Kara Tiyatro’da aktör ve kuklacı olarak yaptığı çalışmaların ardından 10 yıldır kendi alanında çeşitli üniversitelerde ders vermektedir. Şu anda eğitim ve tasarım sektöründeki kurumlara danışmanlık vermekte ve iskele47 adlı atölyede sanat çalışmaları yapmaktadır.

Seminer Genel Programı:

Günümüz Sanatı // Bir Muamma

Ekim 2019 – Nisan 2020

Kürasyon: Ebru Yetişkin          

 

27 Kasım 2019, Çarşamba, 18:30-20:00

Konuşmacı: Bager Akbay

“Öğrenen Makinalar ve Makinalarla Birlikte Öğrenen Sanatçılar”

 

13 Aralık 2019, Cuma, 18:30-20:00

Konuşmacı: Beryl Graham

“Günümüz Sanatı Koleksiyonerliği ve Kürasyonu”    

 

19 Şubat 2020, Çarşamba, 18:30-20:00

Konuşmacı: Sidar Bayram

“Adli Mimarlık ile Günümüz Sanatı”        

 

18 Mart 2020, Çarşamba 18:30-20:00

Konuşmac: Ege Berensel

“Medya Arkeolojisi, Buluntu ve Arşiv Filmi”              

 

8 Nisan 2020, Çarşamba, 18:30-20:00

Konuşmacı: Ebru Yetişkin

“Günümüz Sanatı // Bir Muamma”              

 

 

Etkinlikler ücretsizdir. Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup etkinlik davetiyesi

1 saat öncesinde Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilir.

Previous post Dilara Koçak’tan Starbucks Mutfak’a İki Yeni Lezzet Daha!
Next post Mimarlıkta Robotik Tasarımlar ve 3D baskı dönemi