Okuma Süresi:2 Dakika, 27 Saniye

Türkiye İş Bankası, MIR markalı kartları tüm Bankamatiklerinde ve üye işyerlerinde kabul eden Türkiye’deki ilk banka; bu işbirliği ile Türkiye de Rusça konuşulmayan ülkeler arasında MIR markalı kartların kullanılabildiği ilk ülke oldu. Böylece İş Bankası, turizm sezonu başlamadan 10 binden fazla e-ticaret noktasında, 400 bini aşkın fiziki işyerinde ve 6 bin 500’den fazla Bankamatikte 56 milyon MIR markalı kartı kabul edecek.

Sezen: “MIR, Rusya – Türkiye arasındaki ticareti kolaylaştırıyor”

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, MIR kartlarının bankamız tarafından kabulüyle ulaşım, turizm ve perakende gibi birçok alanda hizmet veren üye işyerlerimizde ülkemize gelen Rus misafirlerimizden kredi kartı ile tahsilat kolaylaşıyor. Rus misafirlerimize uçak bileti alımı, otel rezervasyonu, alışveriş ve ülkemizdeyken yaygın Bankamatik ağımız ile 7/24 nakit ihtiyaçlarının karşılanması imkanı da sağlıyoruz.

İş Bankası olarak, fiziki ve elektronik ticarete bakışımızda sınır ötesi ödemelere özel bir önem atfediyoruz. Üye işyerlerimizi küresel sisteme entegre edebilmek için yurtdışına fiziki ve elektronik kanallar üzerinden gerek hizmet gerekse mal satışıyla ilgili olarak sunduğumuz ödeme çözümleriyle destekleme yönünde özel bir gayret sarf ediyoruz.

Üye işyerlerimiz ile Rus tüketicileri yakınlaştırdığımız Bankamız ile Mir arasındaki bu işbirliğinin ticareti geliştirmemize ve yerel ödeme sistemleri üzerinden yerel para birimleri kullanılarak, Rusya ile ülkemiz arasındaki e-ihracat hacmini artırmamıza katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Komlev: “Rus kart sahipleri Türkiye’de tüm işlemlerini yapabilecek”

MIR Ödeme Sistemi operatörü NSPK (National Payment Card System) Genel Müdürü Vladimir Komlev, “Uzun yıllar boyunca, Türkiye, Ruslar için en popüler turistik yerlerden biri oldu. Yalnızca 2018’de 5,8 milyondan fazla Rus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye İş Bankası, bu tatil sezonu başladığında tüm ağı ile MIR kartlarını kabul etmeye hazır olacak ve böylece Rus kart sahiplerinin tüm işlemleri yapabilmelerini sağlayacak” dedi.

Mir Ödeme Sistemi Nedir?

Aralık 2015’teki ilk lansmanından bu yana, 56 milyondan fazla MIR kartı çıkartılmıştır. Sistem 312 katılımcı bankadan oluşur ve bunlardan 160’ı kart basmaktadır.

Mir Rusya genelinde kabul edilmektedir.

MIR temassız kartlar çıkarmanın yanı sıra, çok sayıda banka, mobil servis Mir Pay’e MIR kart ekleme seçeneği sunmaktadır. Mir aynı zamanda finansal olmayan hizmetler yelpazesini hızla genişletiyor: sosyal kartlar, kampüs kartları vb.

MIR kartlarının uluslararası kabulünü artırmak için çalışmalar sürdürülmektedir:

  • Uluslararası ödeme sistemleriyle birlikte ortak kartlar çıkarılması (UnionPay, JCB, Maestro). Bu kartlar, yurtdışında ilgili bir ödeme sisteminin tüm ağında kabul edilir.
  • Bir kısmı doğrudan MIR kartlarını kabul eden EAEU ülkelerinde, tek bir perakende ödeme ortamı yaratma projesi yürütülmektedir. Proje aynı zamanda Rus turistler arasında popüler olan destinasyonları da hedeflemektedir. Bu anlamda doğrudan Mir’i kabul etmeye başlayan ilk ülke Türkiye’dir.

Türkiye İş Bankası A.Ş Ödeme Çözümleri

İş Bankası fiziki ve sanal POS’ları işletmelere Visa, Mastercard, American Express, UnionPay ve JCB gibi dünyanın en büyük kartlı işlem kuruluşlarının yanı sıra 50’nin üzerinde ülkede geçerli 25 farklı ödeme yöntemiyle ödeme yapılmasına imkân sağlamaktadır. Böylece, İş Bankası fiziki ve sanal POS üye işyerleri, dünyada geçerli hemen hemen tüm uluslararası kartları ve özellikle Avrupa’da, Rusya’da ve Çin’de çok yaygın olarak kullanılan alternatif ödeme yöntemlerini de kabul edebilmektedir.

Previous post Volkswagen’den Yeni Elektrikli SUV Konsepti: ID. ROOMZZ
Next post N11.Com’dan En Çok Tercih Edilen Uçuş Rotaları