Okuma Süresi:1 Dakika, 5 Saniye

1. Kod yazma süreçlerini anlamaları gerekiyor. IT profesyonellerinden işlerini verimli yapabilmeleri için kod yazma süreçlerine hakim olmaları bekleniyor. IT profesyonellerinin çok fazla kod yazmasa bile HTML ve C++ gibi temel dillere aşina olmaları her zaman işlerine yarayacaktır.

2. Metodoloji üzerinde deneyim sahibi olmalı. İşe alım süreçlerinde işe alınacak IT uzmanlarının işinizin çalışma şekline bir aşinalık veya buna uyum sağlayabileceklerine dair kanıtlar aranmalı. Öyle ki bilgi teknoloji işleviniz DevOps üzerinde çalışıyorsa, geliştirme hızına ve “sprint” çalışma tarzına ayak uydurabilecek birine ihtiyacınız olacaktır.

3. Analitik düşünebilmeli ve problem çözebilmeli. Sistem tabanlı bilişim sorunlarını teşhis ederken ve çözerken analitik düşünme becerisi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki analitik düşünme ve problem çözme becerisi, kod yazarken veya hata ayıklarken de büyük önem taşıyor.

4. Zamana ve yeni çalışma biçimlerine ayak uydurabilmeli. Artırılmış gerçeklik, makine öğrenimi, bulut teknolojisi ve daha fazlası gibi ufukta görünen teknolojiler, şirketler için giderek daha çekici hale geliyor. Günümüzde IT çalışanlarının bu gelişmelere ayak uydurması büyük önem taşıyor. Bu bağlamda IT uzmanlarından yeni çalışma biçimlerine uyum sağlamaları ve yeni becerileri hızla kazanabilmeleri gerekiyor.

5. Siber güvenlik hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalı. Artan siber saldırılar karşısında IT uzmanlarının en son siber güvenlik sorunları, yazılımları ve en iyi uygulamalar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olması bekleniyor. IT uzmanları, siber güvenlik açıklarını anlamalı ve bu durumla mücadele edebilecek çözümler üretmelidir.

Previous post Netizenlist’in Radarındaki Ürünler
Next post Halide Edib Adıvar’dan Bir Kısa Roman Denemesi: İstanbul’da Bir Yabancı.