Okuma Süresi:1 Dakika, 45 Saniye

Apple açıklama yaptı. Yapay zeka konusundaki gelişmeleri anlamışlar ve iOS 18’i yapay zeka ile dolduracaklarmış.
Günaydın güneş derdi annem!
Günaydın Apple. Tim Cook geldi geleli donanımla oynadı durdu. Halbuki Apple’ın güçlü yönü yazılık, işletim sistemi ve servislerdi.
Bununla ilgili 5-10 yıl önce bir yazı yazmıştım. Anlaşılmayınca İngilizce ve Fransızca’ya çevirdim. Academia.edu’ya koydum. Her gün üç beş araştırma görevlisi, akademisyen bakıyor.  Birisi de dönüp Tim Cook’a söylemiyor. Yada söylüyorda beyim renkli konulara ilgisini bırakıp bu konularla yani Apple’da asıl yapması gereken şeyle uğraşmıyor.
iOS 16 çıktı. Hepimiz koştuk ekran başına Apple TV’lerimizi açtık seyrettik. En büyük yenilik BOK emojisi.
iOS 17 çıktı. Yine koştuk ekranlara. Apple Tv’mizi açtık. Beyim Apple TV’den yayını kesmiş Youtube’e almış. Yine fasafiso yenilikler.
Halbuki ilk geldiğinde böyle miydi? Bir yığın iddiası vardı. UX UI’ı tamamen değiştirecekti.
Değiştirdi de. Gün geçtikçe Android’e benzedi. Yahu Android istesek 3-5 kuruşa envai çeşidi var. Ne işim var Android özentisi bir Apple’la.
Biz buluttu, şirfreydi, Safari’ydi ekosistemi seviyoruz diyoruz, Tim abi hiç oralarda değil. Onların alternatifleri var, onları kullan diyor. Uzaklaştıkça uzaklaştı. Son iOS17’de bir atılım yaptı ama artık çok geç kaldı. Donanımda da Samsung özentisi bir hal aldı.
Halbuki ekosistem diyoruz. Biz buna para veriyoruz diyoruz. Yapsana birbiriyle iletişimde cihazlar. Saatimle her şeyi kontrol edeyim filan…
YOK! YOK! YOK!
Şimdi Apple yapay zeka çıkaracakmış. PEH!
Adama sormazlar mı, Siri nasıl diye? Daha bir randevu eklemekte zorlandığımız Siri, o köşede duruyor, yapay zeka diyor.
Allahtan diğerleri de yerinde sayıyor da Apple’ın geriye gittiği belli olmuyor.
Geçenlerde Marques Brownlee’nin bir videosuna denk geldim. Google Pixel 7 yıl garanti için söz vermiş. Diyor ki; Marques, daha önce benzer bir servisini almıştım Google’ın daha ilk servisi vermeden hizmeti kapattı. Zaten ortalık Google servis mezarlığı ile dolu. Keşke gerçek olsa ama ben inanmıyorum Google’a, inşallah yanılıyorumdur diyor.
Ben de umarım inşallah ben de yanılıyorumdur. Ama bunlar böyle işte: Google servis kapatır, Apple donanım “yeniler”, Microsoft satın alır öldürür (explorer, hotmail, messenger derken şimdi linkedin’le uğraşıyorlar). Hiçbiri kullanıcıyı önemsemez!
Keşke yanılsak Marques, keşke yanılsak!

Previous post Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamak için 100 Balon yolculuğu Uber kullanıcılarına hediye
Next post UPS, yapay zekâ destekli yeni çözümü ile Avrupa gönderi işlemlerini kolaylaştırıyor