Okuma Süresi:1 Dakika, 49 Saniye

Nadia Murad, Kuzey Irak’ta küçük bir kasaba olan Koço’da doğup büyümüştü. Çobanlık ve çiftçilikle yaşamını sürdüren sıradan bir Ezidi ailesine mensuptu. Okula gidiyor, tarlada çalışıyor, tarih öğretmeni olmak ya da bir kuaför salonu açmak gibi hayaller kuruyordu.

Nadia henüz yirmi bir yaşındayken, 15 Ağustos 2014 günü bu kendi halindeki yaşamı bir anda sona erdi. IŞİD militanları köyünde yaşayan halkı katletti: Erkekleri ve seks kölesi olamayacak kadar yaşlı olan kadınları öldürdü. Nadia’nın annesi ve altı ağabeyi de öldürülenler arasındaydı ve bedenleri toplu mezarlara atıldı. Nadia, Musul’a götürülerek binlerce Ezidi kızı ile birlikte IŞİD’in köle pazarlarında satıldı. Birçok militan tarafından tutsak edildi, defalarca tecavüze uğradı ve dövüldü. Nihayet Musul sokaklarında kıl payı kaçmayı başardı ve en büyük oğullarının Nadia’yı kurtarmak uğruna hayatını tehlikeye atacağı Sünni Arap bir ailenin yanına sığındı.

Nadia’nın hikâyesi tüm dünyanın dikkatini süregelen soykırıma çekti. Bir hikâyeden çok daha fazlası; insanın hayatta kalma dirayetinin bir kanıtı, kayıp bir ülkeye ve savaşla paramparça edilen bir halka serenat, tüm dünya için bir harekete geçme çağrısı ve soykırım mağdurları için umut ışığı oldu. Son Kız dünyada başka hiçbir kız aynı acıları yaşamasın diye yazıldı.

İnsan hakları avukatı olarak çoğunlukla işim susturulanların sesi olmaktır; örneğin hapisteki gazetecilerin ya da mahkemede mücadele veren savaş suçu kurbanlarının… Onu kaçırıp köle yap­tıklarında, ona tecavüz ve işkence ettiklerinde ve bir gün içinde ailesinin yedi ferdini birden öldürdüklerinde de şüphe yok ki IŞİD, Nadia’yı susturmayı denemişti. Ama Nadia susturulmayı reddetti. Hayatın ona verdiği bütün etiketlere karşı çıktı: Yetim. Tecavüz mağduru. Köle. Mülteci. Bun­ların yerine yenilerini yarattı: Sağ kalan.”

– Amal Clooney

NADIA MURAD, Václav Havel İnsan Hakları Ödülü ile Sakharov Ödülü’nü kazanmış bir insan hakları akti­vistidir ve Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Ticare­tinden Kurtulanların Onuru İçin İyi Niyet Elçisi ilan edilen ilk kişidir. Soykırımdan ve insan ticaretinden kurtulanların iyileşmesine ve hayatlarını yeniden kur­malarına yardımcı olmak için Nadia Initiative adlı or­ganizasyonu kurmuştur. IŞİD’i soykırım ve insan hak­ları suçlarından yargılanmak üzere adaletin karşısına çıkarmak amacıyla Ezidi hakları organizasyonu Yazda ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.

SON KIZ / ESARETİMİN HİKÂYESİ VE IŞİD’LE MÜCADELEM

Yazar: Nadia Murad

Çeviren: Peren Gülmez

Tür: Kurgu dışı / Anı

Yayım Tarihi: Şubat, 2019

Sayfa Sayısı: 304

Fiyat: 30 TL

Previous post İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Yağcı’ya Almanya’dan Ödül
Next post Fortune’s 100 Listesi Açıklandı