Okuma Süresi:1 Dakika, 51 Saniye

Singapur merkezli küresel kripto para borsası Phemex, kripto piyasasında yaşanan krizler ardından hızlı adımlar atarak kullanıcılarının varlıklarını ve borsanın Rezerv kanıtlarını kontrol edebilecekleri teknolojiyi hayata geçirdi. Diğer borsaların aksine canlı bir ekran olan Proof of Reserve Kanıtı sistemi ile kullanıcılar diledikleri zaman hem kendi varlıklarını hem de Phemex in varlıklarını anlık olarak kontrol edebiliyor. Phemex, bu şeffaflık sürecini web sitelerindeki soğuk cüzdan adreslerini sergilemek ve üçüncü taraf bir denetçiye güvenmek yerine kodlar üzerine kurdu. Phemex’in bu yaklaşımı, kullanıcıların tüm detayları kontrol edebilmesine ve kendi tanımlanmış Hashed Client ID’leriyle birlikte Proof of Reserve araçlarını kullanmalarına olanak tanıyor.

Borsa, BTC, ETH, USDT, USDC ve USD dahil olmak üzere 5 temel kullanıcı varlığı için endeks dengesini sağlamak için ilk fırsatı değerlendirdi. Yakın gelecekte de platforma çok daha fazla token bakiyesinin eklenmesi bekleniyor. Kullanıcılar ilk token bakiyelerini onayladıktan sonra, Merkle-tree kanıtını görüntülemeye devam edebiliyor, gözden geçirebiliyor ve varlıklarının sistemdeki kaydını onaylayabiliyor.

Proof of Reserve kullanıcıların piyasalara duyduğu güvene katkı sağlayabilir

Phemex, Merkle-tree yayınlamasının dışında geçtiğimiz haftalarda tartışılan proof of solvency koşulunu da yerine getirdi. Bunlara kullanıcıların sahip olduğu beş varlığın toplam bakiyelerini sağlayan yükümlülük verileri indirilerek kolaylıkla erişilebiliyor. Öte yandan borsa, ödenmemiş kurumsal borcunun olmadığını da kamuoyuna açıkladı. Ayrıca, soğuk cüzdan adreslerinin bir kısmı da proof of reserve sayfasından yayınlanırken, rezerv kanıtlarının tüm piyasalar genelinde kullanıcıların güvende hissetmesine yardımcı olması bekleniyor.

2019 yılında sadece 3 sözleşme çifti ile piyasaya çıkan Phemex, ürün portföyünü her geçen gün geliştirerek piyasa içerisindeki konumunu güçlendiriyor. Borsanın türev tradingi üzerine kurulu risk yönetimi ve stratejileriyle, son zamanlarda daha fazla önem gösterilen geleneksel spot ticarete kıyasla, genel büyüme modellemelerinin yanı sıra yönetim altındaki varlıkları nasıl kısıtladıkları, ancak riski nasıl daha iyi yönetmelerine izin verdikleri ise zamanla anlaşılacak.

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ışığında ocak ayında 841 milyar dolar olan kripto ekosistemi hacminin Ekim ayında 544 milyar dolara düşmesi kullanıcıların güven odaklı hareket ettiğinin bir göstergesi olarak değerlendirmek mümkün. Bu sebeple kullanıcılara varlıklarının güvende olduğunu anlık olarak gösterebilmek büyük bir güç. Tüm yaşanan olumsuzlukların topluluğu bir bütün olarak güçlendirdiği de görülüyor. Topluluğun ortak inancı, endüstrideki standartlarının temelini oluşturmak için borsalar arasında daha fazla iş birliğine ek olarak daha fazla şeffaflığa da ihtiyaç duyulduğuna dair şüphe bırakmıyor. Bu anlamda Phemex sahip olduğu bakış açısıyla değişim sürecinde ekosisteme liderlik edebilir.

Previous post Ubisoft Ve Riot Games, Oyun İçi Sohbetlerde Zararlı İçerikleri Tespit İçin “Zararsız İletişim” Projesini Duyurdu
Next post Vergi Dünyasında Kodlama; Muhasebe ve Vergi Bilgisinden Daha Önemli Hale Geldi