Okuma Süresi:2 Dakika, 51 Saniye

Ticari gayrimenkul alanında yurt içi ve yurt dışı projeleriyle faaliyetlerini sürdüren Fiba Commercial Properties, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği tarafından 11. kez düzenlenen ve ana sponsorluğunu üstlendiği AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi’ne katıldı.

Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin’in katımıyla gerçekleşen ve JLL Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın sorularını yanıtladığı “Gündem, AVM Yatırımları, Gelecek” temalı söyleşide Murat Özyeğin, gündemi ve olası piyasa beklentilerini değerlendirerek AVM yatırımlarının bugünü ve geleceği ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Murat Özyeğin, “Fiba Grubu olarak iş yaşamındaki yolculuğumuzda önemli tecrübeler kazandık. Bu edinimlerden en önemlisi; ‘en kötü sandığımız günün aslında o kadar kötü olmadığı, kendimizi en yukarda gördüğümüz gün ise düşündüğümüz gibi dünyanın tepesinde olmadığımız’ gerçeği idi. İş yaşamında en kritik nokta; gerçekçi elle tutulur ve her kesin kabul edeceği seviyelere gelmek. Biz, ne olmadığımızı biliyorduk bence en önemlisi bu” dedi.

“Ticari gayrimenkul özgünlük gerektiren bir alan”

Yeni nesil AVM anlayışıyla ilgili konuşan Özyeğin; “En kritik konu kiracıların performansını, müşteri profilini, ihtiyaçlarını ve yaptıkları ticareti yakından takip etmek. Bu dataları toplamak, analizler yaparak karar mekanizmaları oluşturmak. Kiracılardan uzak durmak değil, birlikte değer yaratmak gerekiyor. Bu nedenle yeni nesil AVM’lerin kiracısıyla çok yakın ilişki içinde olması gerektiği kanaatindeyim. Gelişen yeni teknolojileri takip etmek büyük önem taşıyor. Ülkemizde ticari gayrimenkul alanı daha komplike, farklı teknolojilerle, taktiklerle yönetilmesi gereken bir sektör oldu. Ancak sektörümüz ne yazık ki herkesin her işi yapabileceğini sandığı bir alan. Yeni düzende bu mantığın işleyemeyeceği kadar rekabet halindeyiz. Özgün olmak ve işi ehline bırakmak gerekiyor” dedi.

Yatırım yaparken çok dikkatli incelemek gerektiğine de değinen Özyeğin, “ ‘O yapmış bende yaparım’ dememek lazım. İhtiyacı, piyasayı çok dikkatli incelemek gerek. Yeni trendler yatırım kararlarını etkiliyor. İnsanların artık ‘ben neyi farklı yaparım’ diye sorgulaması gerekiyor” dedi.

“Amacımız sektörümüzü ileriye taşımak”

Zirvenin açılış oturumu ise Fiba Commercial Properties CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman tarafından yapıldı. Kurumunun güncel yatırımları ve gelecek planlarını aktardı. Fiba CP’nin yeni iştiraki Fiba Commercial Property Management (Fiba CPM) hakkında bilgi verdi.

Fiba CPM’in kurumunun yıllara dayanan tecrübesinin bir yansıması olduğuna değinen Kahraman, “Hali hazırda Türkiye’de ve global arenada AVM yönetimi yapıyoruz. Bu tecrübelerin sektör paydaşlarımıza değer katacağını fark ettik. Bu değeri hem kendi ticari gayrimenkullerimize hem de diğer kurumlara aktarmak için Fiba CPM’i kurduk” dedi.

Fiba CPM çatısı altında kiralama, varlık yönetimi, proje yönetimi, mimari tasarım ve inşaat yönetimi, finans ve mali işler, AVM yönetimi ve operasyonu, pazarlama gibi alanlarda 360 derece yönetim anlayışı ile hizmet verdiklerini belirten Kahraman, “Müşteri, kiracı ve yatırımcı taleplerini en verimli koşullarda bir araya getireceğiz. Yönetilecek tüm projelere maksimum fayda sağlamak için çalışacağız. Daha önce de sahiplendiğimiz prensiplerimizi bu çatı altında da devam ettirerek projelerin sürdürebilir olması, bölgesine artı değer katmasına odaklanacağız” dedi.

Şu an yönetimini üstlendikleri mevcut projelerden de bahseden Kahraman, “Hali hazırda Çin’de Star Mall Shenyang, Romanya’da Plaza Romania ve Bucuresti Mall, Moldova – Shopping Malldova Türkiye’de ise İnegöl AVM’yi yönetiyoruz. M1 Adana AVM, M1 Gaziantep AVM, M1 Konya AVM, M1 Kartal AVM projelerinin kiralama yönetimini yürütüyoruz. Ocak 2019 itibariyle Gebze Center AVM’nin yönetimini ve kiralamasını da üstlenmiş bulunuyoruz. Hedefimiz, yönetim ve kiralamasını üstlendiğimiz merkezlerin ticari başarısını ve müşteri memnuniyetini arttırmak, ziyaretçiler için yüksek kalite standartlarını oluşturmak” dedi.

Konuşmasında meslektaşlarına seslenerek 2019’a dair dileklerini de dile getiren Kahraman; “2019’a baktığımda; geçmişten aldığımız ders ve tecrübelerle hep beraber samimi, doğru ve sürdürebilir bir şekilde güçlerimizi birleştirirsek sektörümüz adına hem yurt içi hem de yurt dışında daha çok ilerleyeceğimize kesin gözüyle bakıyorum, yürekten inanıyorum” dedi.

Previous post Twitter’da en etkin 8 sporcu Türk kadını
Next post Cüneyt Özdemir Youtuberlara Ne Dedi?