Okuma Süresi:2 Dakika, 24 Saniye

Milano, 23 Mayıs 2019 – Formula 1 takviminin en farklı ve en ünlü yarışı Monaco’da koşuluyor. Geçmişi 1920’lere uzanan yavaş ve dar pist, prensliğin merkezinden geçerken ünlü bariyerleri hiçbir hatayı affetmiyor. Pirelli, her zaman olduğu gibi Monaco’ya C3, P Zero Beyaz, C4, P Zero Sarı orta ve C5, P Zero Kırmızı yumuşak olmak üzere en yumuşak hamurlu lastiklerini getiriyor.

Pist özellikleri

  • Monaco, en yavaş ortalama tur hızı ve en yavaş viraj gibi pek çok ‘en’ ile tanımlanıyor. En başta ve öncelikle maksimum mekanik tutuş gerektirdiği için en yumuşak hamurlar öneriliyor.
  • Bu yıl pistin bazı bölümlerinde yüzey yenilendi ama önceki haline çok benzeyen bir yol asfaltı olduğu için fazla bir fark yaratmayacağı söylenebilir.
  • Monaco’da normal olarak tek pit stop stratejisi uygulanır ve olağan dışı bir durum olmadıkça bu sene de aynı olacağı öngörülebilir. Diğer araçları geçmek son derece zor olduğu için pit stop zamanlaması önem kazanıyor.
  • Yol tutuşunun düşük olduğu Monaco pistinde nispeten fazla değişim oluşmuyor (pistin her akşam ve Cuma gün boyu trafiğe açık olacağı da dikkate alınmalı). Yolların dar olmasının getirdiği sınırlamalar da düşünüldüğünde güvenlik aracı büyük olasılıkla devreye girecektir.
  • Bir önceki sokak pisti olan Bakü’den farklı olarak Monaco’da lastikler sürekli hareket ediyor çünkü bir viraj hemen bir başkası takip ediyor. Dolayısıyla, hamurun ısınması da oldukça kolay oluyor.

Mario Isola – F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı:

Beklendiği gibi Monaco’ya en yumuşak lastiklerimizi getiriyoruz. C5, geçen yılın hiper yumuşak hamuruna büyük ölçüde benzemekle birlikte daha serin havalarda daha az topaklanma yaratacak ve pilotlara her turun başından sonuna kadar zorlamaları için daha çok olanak sunacak şekilde tasarlandı. Bu durum, 2018 hiper yumuşak kadar lastik yönetimi gerektirmemesi ama bir yandan da mükemmel performansın korunması anlamına geliyor. Dolayısıyla, özellikle geçen seneye kıyasla daha hızlı bir yarış bekleyebiliriz. Monaco, başka hiçbir yarışa benzemez ama özellikle güvenlik aracı devreye girerse her stratejik fırsatın değerlendirilmesi gereken bir Grand Prix’dir. Geçen sene Daniel Ricardo’nun ilk sırada başlayıp ciddi bir teknik arızaya rağmen kazanarak kanıtladığı gibi sollamanın neredeyse imkansız olduğu bu pistte, pit stoplarda kazanılan ve kaybedilen süreler kritik önem taşıyor.”

Diğer Pirelli haberleri

  • Daha yumuşak hamurların güçlü bir şekilde vurgulandığı Monaco’da çok sayıda pilot maksimum 11 set yumuşak lastiği tercih etti.
  • Geçen haftaki yarışın ardından tüm araçlar Barcelona’da iki günlük testleri tamamladı ve Mercedes pilotu Valtteri Bottas, en hızlı dereceleri elde etti. Ayrıca, her iki gün, Ferrari ve Racing Point, ikinci bir araçla Pirelli’nin 2020 prototip lastiklerini test etti.
  • Gelecek yıl yarışacak yeni 18 inç Formula 2 lastiklerinin testleri başladı. Mugello’da (İtalya) tamamlanan ‘shakedown’ oturumunun ardından önümüzdeki haftalar için ilave testler planlanıyor.
  • Pirelli’nin 2020 ıslak zemin lastik prototiplerinin ilk özel testi, Monaco Grand Prix’nin ardından gerçekleştirilecek. Gelecek sene için potansiyel orta ve tam ıslak zemin lastikleri, 28-29 Mayısta Ferrari ve Red Bull tarafından Fransa’daki Paul Ricard pistinde denenecek. Ferrari, sadece ilk gün, Red Bull ise her iki gün sürüşlerde yer alacak.
Previous post 1 Gb Mobil İnternet İçin 2,25 Dolar Ödüyoruz
Next post Bahar Yeniliği, Yaz Şıklığı