Okuma Süresi:2 Dakika, 32 Saniye

Telaşı haftalar önce başlayan, sevgiyle dolup taşan o gün geldi, çattı. Sevgililer Günü’nü sevgilinizin kendini iyi hissetmesini sağlayacak, uzun süre kullanabileceği ya da kullanım sonrası doğaya geri dönebilen sürdürülebilir hediyeler ile daha anlamlı kılabilirsiniz. Sürdürülebilir modadan kozmetiğe, dekorasyondan hobiye hemen her alanda doğaya duyarlılığı gözeten tercihlerle, dünyaya olan sevgimizi de göstermek mümkün.
Sevgililer Günü, tüketim odaklı bir gün olarak algılansa da bu özel günü sürdürülebilir ve doğa dostu hediye seçimleriyle farklı ve anlamlı kılmak mümkün. Botanik kökenli elyaf üretimi ile sürdürülebilir modaya yön veren Lenzing Grubu’nun, 2020’de 9 ülkede 9 bin tüketiciyle gerçekleştirdiği “Moda ve Ev Tekstillerinde Sürdürülebilir Ham maddeler” araştırması, giyim ve ev tekstilinde tüketicilerin şeffaflık istediğini; çevre dostu ve doğada çözünür ürünleri tercih ettiğini ortaya koyuyor. Ankete katılanların yüzde 80’i sürdürülebilir ham maddelerden oluşan ürünlere sahip, yüzde 77’si ise geri dönüşümlü malzemeler kullanmayı taahhüt eden markaların ürünlerini satın alıyor. Sevgililer Günü’nde hediye seçimini bilinçli yaparak hem sevdiğine manevi bir mutluluk yaşatmak hem de dünyamız için de iyi bir adım atmak isteyenler için işte sürdürülebilir hediye önerileri…

Havasına sağlık katın
Evlerde soluduğumuz havanın temiz olması ve daha fazla oksijen içermesi sağlığımız açısından çok önemli. NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre bazı bitkiler özellikle iç mekânlarda havayı temizleme özelliğine sahip. Bu bitkiler arasında yer alan kaktüsler harika bir sevgililer günü hediyesi olabilir. Bulunduğu ortama hareket katan kaktüsler havadaki karbondioksiti emerek, havayı temizler. Ayrıca az suya ihtiyaç duyması da büyük bir avantaj sağlar. Bir buket kesme çiçek yerine yıllar boyu dayanacak canlı bir bitki ile sevgilinizi mutlu edebilirsiniz.

Doğadan eve
El yapımı, organik veya vegan içerikli kozmetik ve bakım ürünleri ile ona kendini her anlamda iyi hissettirebilirsiniz. Sürdürülebilir yöntemlerle üretilen, doğa dostu sabundan parfüme, doğal mumlardan kremlere pek çok alternatif arasından seçim yapabilir, kendi elinizle bir set hazırlayarak sunumu kişiselleştirebilirsiniz.

Dikili bir ağacınız olsun
Biraz ellerinizi kirletmek kaydıyla doğada baş başa bir gün geçirebilirsiniz. Birlikte bir fidan dikebilir, bu konuda faaliyet gösteren STK ya da derneklerle iletişime geçerek gönüllü ağaç dikim etkinliklerine katılabilirsiniz. Birlikte diktiğiniz ağacı sulamak, yaşamı birlikte yeşertmek ilişkinize de ayrı bir boyut katacaktır. Eğer hayvan sever bir sevgiliniz varsa ilgili STK’larla iletişime geçerek soyu tükenme tehlikesi altında olan bir yaban hayvanını da evlat edinebilirsiniz.

Etikette TENCEL™’i arayın
Ona alacağınız giysi veya ayakkabının sürdürülebilir olmasına özen gösterebilirsiniz. Yenilenebilir ağaçlardan çevreye duyarlı bir şekilde üretilen TENCEL™ markalı elyaflar; şık giyimden günlük giyime, denimden spor kıyafetlere, ayakkabıdan ev tekstiline kadar çok çeşitli moda ve tekstil ürünlerinde kullanılıyor. Sürdürülebilir üretiminin yanı sıra TENCEL™ elyaflar içerisinde bulunduğu ürünlere yumuşaklık, nazik dokunuş, nefes alabilirlik, dayanıklılık gibi iyi hissettiren özellikler de katıyor. TENCEL™ markalı elyaflar kullanım ömrünü tamamladığında ise %100 doğada çözünerek tamamen doğaya geri dönebiliyor. Etiketlerinde TENCEL™ markasını görebildiğiniz her ürün, sürdürülebilir bir hediye aldığınızın en önemli göstergesi olacaktır.

Sürdürülebilir moda ürünleriyle hem şık hem de iyi hissetsin
Tekstil sektörü ve moda hızlı bir dönüşüm içinde. Artık sevdiğimiz, kullandığımız pek çok marka koleksiyonlarında sürdürülebilir ürünlere daha fazla yer veriyor. Bu konuda öncülük ederek TENCEL™ elyafları koleksiyonlarında kullanan markaları TENCEL™ Turkey Instagram hesabından inceleyebilir, ona kendisini hem şık hem de iyi hissettirecek bir hediye tercih edebilirsiniz.

Previous post Acer, oyun portföyünü yeni ve daha güçlü Predator masaüstü bilgisayarlar ve monitörlerle genişletti Predator X32 oyun monitörü CES İnovasyon Ödülü kazandı
Next post FLO Dijital ile inovatif alışveriş deneyimi!