Okuma Süresi:1 Dakika, 32 Saniye

1. Yazılımlarınızı güncel tutun. Özellikle fidye yazılımı gibi saldırılar kurumlar için önemli bir saldırı vektörü olarak biliniyor. Güncel olmayan yazılımlar, fidye saldırılarına kapı araladığı için teknolojik cihazları otomatik sistem güncellemelerine açmak gerekiyor.

2. Etkili virüs koruması ve güvenlik duvarı kullanın. Antivirüs yazılımları, kötü niyetli saldırılarla mücadelede en etkili bir çözümlerden biri. Bu tür yazılımlar kötü amaçlı yazılımların ve diğer kötü amaçlı virüslerin cihazınıza girmesini engelliyor ve verileri tehlikelerden koruyor. Verilerini kötü niyetli saldırılara karşı korurken bir güvenlik duvarı kullanmak da önem taşıyor. Ağınıza yapılan saldırıları önlemek adına yerleşik bir güvenlik duvarına sahip olmalısınız.

3. Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulayın. Çok faktörlü kimlik doğrulama yönteminde kullanıcı adı ve şifreye ek olarak sisteme girdikten sonra ikiden fazla ek kimlik doğrulama yöntemi girmeniz isteniyor. Bu yöntem sayesinde sisteminize ek güvenlik katmanları eklemiş oluyorsunuz.

4. Güçlü parolalar ve parola yönetim araçları kullanın. Güçlü parolalar dijital ortamlarda güvende kalmayı sağlasa da pek çok kurum bu aşamayı gözden kaçırabiliyor. Oysa ki parolalarınızı belirlerken büyük harfler, semboller ve sayılar kullanmak önemli ölçüde koruma sağlıyor.

5. Kurum çalışanlarınızı siber güvenlik konusunda eğitin. Siber güvenlik ile ilgili tüm önlemlerin kusursuz olarak işlemesi için kurum çalışanlarının siber güvenlik konusunda eğitilmesi gerekiyor. Bazen, uygun olmayan şekilde eğitilmiş bir çalışanın hatası tüm güvenlik sisteminin çökmesine sebep olabiliyor. Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayı ise bu eğitimlerin gerçekleşmesi için kusursuz bir zamanlama olarak göze çarpıyor.

 

Bireysel Kullanıcıların Kişisel Veri Güvenliği İçin Alması Gereken 5 Önlem

1. Cihazlarınızda ve hesaplarınızda doğum tarihinizi ya da banka şifrenizi içermeyen zor bir şifre oluşturun.

2. Güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirmekten kaçının. Bu uygulamalar ihtiyaç duymadıkları verilere erişmek isteyebilir.

3. Hackerlar, eski işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını kullandığı için kişisel verilerinizin sızmasını önlemek adına mobil cihazlarınızı daima güncel tutun.

4. Kısa mesaj veya e-posta yoluyla, gelen bağlantıları ve ekleri açarken temkinli olun.

5. Olası kayıpları veya hırsızlığı önlemek için cihazımı bul gibi uygulamalardan yararlanın.

Previous post Yapay Zeka Konusunda Birleşmiş Milletler Liderliğinde 7 kritik adım
Next post Audi, ilk tam elektrikli otomobilinin tanıtım Çekimini Sony Venice’e Emanet Etti