Okuma Süresi:1 Dakika, 52 Saniye

Son derece gerçekçi yarış pilotluğu simülatörü Gran Turismo Sport üzerinde karmaşık bir spor olan yarış otomobili sürüşünde ustalaşmak, yapay zekâ alanında yeni bir dönemin başladığını ortaya koyuyor. Nature dergisinde yayınlanan Derin Pekiştirmeli Öğrenme ile Gran Turismo Pilotlarını Geride Bırakmak (Outracing Champion Gran Turismo Drivers with Deep Reinforcement Learning )başlıklı makalede de bu yaklaşım dile getiriliyor.

Oyun ve Eğlence için Yapay Zekâ

PlayStation Studios oyun geliştirme stüdyosu olan PDI ve yapay zekâ geliştirme ekibine sahip Sony AI arasındaki güçlü iş birliği, YZ’nin oyuncularına yeni oyun deneyimleri vadediyor. İlerleyen dönem çalışmalarında da Sony AI ve PDI, GT Sophy’i Gran Turismo serisinin gelecekteki sürümlerine nasıl entegre edileceğini araştıracak.

Sony Group Corporation Yönetim Kurulu Başkanı, Başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida şunları söyledi: “Oyunseverler için bir oyun yapay zekâsı yaratmamızı sağlayan bu iş birliği, yaratıcı bir eğlence şirketi olarak gerçekten de Sony’e özgü bir çalışma oldu. Elde ettiğimiz sonuç bir yandan yapay zekânın ilerleyişinde kayda değer bir sıçramanın sinyalini verirken, bir yandan da dünyanın dört bir yanındaki GT severlere zenginleştirilmiş deneyimler sunulmasını sağlıyor.”

Sony AI CEO’su Hiroaki Kitano, “Gran Turismo Sophy, YZ alanında kayda değer bir gelişme. Amacı da sadece oyunculardan daha iyi olmak değil oyunculara kendi tekniklerini ve yaratıcılıklarını geliştirip bir üst seviyeye yükseltebilecek teşvik edici bir rakip sunmak. Bu çığır açan gelişmenin oyun camiasına katkıda bulunmasının yanı sıra otonom yarış, otonom sürüş, yüksek hızlı robotik ve kontrol gibi alanlarda da yeni fırsatlar sunacağına inanıyoruz.”

Plyphony Digital Başkanı Kazunori Yamauchi ise “Yapay zekâ araştırmaları, teknoloji ile toplumun hep birlikte kendi var oluş sürecini keşfetmesi için önemli bir fırsat. Gran Turismo serisi, 1997 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünden bu yana ve teknolojiye olan merakıyla inovasyonun sınırlarını daima zorladı. Gran Turismo Sophy’de bu felsefeyi ortaya koyan yeni bir örnek ve ben, bu yapay zekâ konseptinin hem oyunların hem de otomobillerin geleceğine katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Kazanan Hem YZ hem Oyuncular

Sony AI, 2 Temmuz 2021 ve 21 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenen iki Race Together 2021 Challenge etkinliğinde dünyanın en iyi dört Gran Turismo sürücüsüne karşı yarışarak GT Sophy’nin yeteneklerini test etti. İlk yarışın sonuçlarına göre ajanda iyileştirmeler yapıldı ve GT Sophy, Ekim ayındaki ikinci etkinlikte hem zamana karşı yarışlarda hem de FIA Sertifikalı Gran Turismo Şampiyonası format yarışında en iyi insan GT sürücülerini geride bıraktı.

Previous post Alışverişte kripto para ile ödeme talebi artıyor
Next post Sürdürülebilir gelecek için enerji tasarruflu üretim şart