Okuma Süresi:3 Dakika, 7 Saniye

Sony Profesyonel Avrupa ile ders çekimi çözümü sağlayıcısı UbiCast Miris Netcaptureçözümünün lansmanını yaptı. Bu yeni ağ tabanlı ders çekimi çözümü, Sony’nin öncü aktif öğretim / interaktif ders çözümü Vision Exchange ile sorunsuzca entegre olarak öğretim amaçlı daha ilgi çekici ve interaktif video içerikleri oluşturuyor.

Modern eğitim felsefelerinin temel taşı olarak, interaktif dersler, öğrencileri ve öğretmenleri bir araya getirerek birbirleriyle etkileşim kurmalarını, iş birliği ve beyin fırtınası yapmaları ile aynı zamanda ilgiyi, bilgilerin kalıcılığını ve öğretilen konunun genel olarak anlaşılmasını sağlıyor. Yeni Miris Netcapture, Vision Exchange ile birlikte eğitim kurumlarına hem interaktif dersler hem de ders çekimi imkanı veren, uygun maliyetli, esnek ve ölçeklenebilir bir AV çözümü sunuyor.

UbiCast’ten Jean-Marie Cognet konuyla ilgili şunları söyledi: “İnteraktif ders teknolojisinde bir başka öncü çözüm olan Sony Vision Exchange, Miris Netcapture’ı mükemmel şekilde tamamlıyor. Bir araya gelen bu iki çözümün, üniversitelere, öğretmenlere ve öğrencilere son teknoloji ürünü, interaktif ve dinamik içeriklere erişim sağlaması gerçekten muhteşem. Beraber geliştirdiğimiz çözümün yeni nesil öğrencilere nasıl yardımcı olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Sony Vision Exchange, öğrencilerin ve öğretmenlerin dizüstü bilgisayarlarından, akıllı telefonlarından veya tablet cihazlarından kablosuz olarak içerikleri sınıfın önünde paylaşmasını ve not almasını sağlarken, Miris Netcapture da Vision Exchange’den akışı yapılan içerikleri kaydediyor ve düzenlenmek, yönetilmek ve dağıtılmak üzere, sosyal öğretime özel bir video oynatıcı üzerinden UbiCast’in MediaServer video platformuna aktarıyor. Bu ağ tabanlı içerik çekimi çözümü, her odanın veya amfinin kendine özel kayıt cihazlarıyla donatılması ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bunun yerine Miris Netcapture, sürekli sunucu odasında duruyor ve dinamik olarak gereken sınıfta çekim yapıyor.

İçerik çekimine merkezi yaklaşım

Üniversiteler, içerik çekimini merkezileştirerek ve Miris Netcapture’ı kullanarak, öncekine göre çok daha düşük bütçelerle daha yüksek ölçeklenebilirlik sağlayacak ve öğrencilere son teknoloji ürünü ders çekimi özelliği sunan sınıf sayısını büyük ölçüde artırabilecek. Bu arada AV yöneticileri açısından, çekim çözümünün merkezileştirilmesi, binadaki zaman alan donanım kontrolleri ihtiyacını azaltıyor ve donanım arızası riskini de düşürüyor. Çözüm, sürekli olarak sunulan yazılım güncellemeleri sayesinde zamanla daha da güçlü ve özellik bakımından zengin hale gelecek.

Sony Profesyonel Stratejik Pazarlama Müdürü Kenji Izu konu üzerine şu açıklamayı yaptı: “Son yıllarda, öğrencilerin ve öğretmenlerin teknoloji destekli öğretim ortamlarını giderek daha fazla talep ettiğini gördük. Bu, hem üniversitelerin verebilecekleri eğitimin kalitesini artırarak kendilerini öne çıkarması için muhteşem bir fırsat sunuyor hem de eski sistemlerin yükseltilmesinin getirdiği zorlukları ortaya çıkarıyor. Yenilikçi Miris Netcapture için UbiCast ile iş ortaklığı kurarak, üniversitelere geleneksel amfileri interaktif, ‘ders çekimine hazır’ ortamlara dönüştüren, esnek, ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir çözüm sunabileceğimiz için çok heyecanlıyız.”

Dinamik Zengin Medya İçeriklerini Çekme ve Paylaşma

 

Miris Netcapture, altı farklı video/ses kaynağından aynı anda yüksek çözünürlüklü kayıt yapma özelliğiyle son derece esnek ve geleceğe dönük bir çözüm de sunuyor. Öğretmenler, yaptıkları sunumu kaydetmekle kalmayıp aynı zamanda ders verirken kendilerini ve öğrencilerin soru ve tepkilerini de aynı anda çekebiliyor. Pratik bir eğitim ortamının tam anlamıyla bütünsel bir temsilini kaydeden Miris Netcapture, ders çekiminin geleceğe dönük değerini hem öğrenciler hem de öğretmenler açısından geleneksel tek kameralı video çekimine kıyasla büyük ölçüde artırıyor.

Çekilen içerikler daha sonra bir kayda interaktif öğeler ekleme özelliği sunan, UbiCast’in güçlü MediaServer video platformu üzerinden düzenlenip yayınlanıyor. Örneğin, öğretmen, öğrenci katılımını teşvik etmek için videoya bir oylama dahil edebiliyor veya öğrencinin konuyu anlayıp anlamadığını denetlemek için bir test ekleyebiliyor. Ayrıca slayt içeriğindeki tüm karakterler, arama işlevine uygun olarak dizinlenebiliyor; böylece öğrenciler, kaçırdıkları veya tekrar bakmak istedikleri bir şeyi çabucak bulabiliyor. Öğrenciler de yorum ekleyerek, soru sorarak ve bağlantı ya da dosya paylaşarak sohbeti daha da zenginleştirip diğer öğrencilerle olan iş birliğini geliştirebiliyor.

Birden çok çekim akışının aynı anda görülebilmesini sağlayan Dinamik Zengin Medya özelliği sayesinde bireyler, bir akışı diğerine göre büyüterek çekimin hangi bölümüne odaklanacaklarını seçebiliyor. Ödev yapan öğrenciler, bir sunumun ayrıntılarına odaklanmak isterken; öğretmen, zorlandıkları yerleri daha iyi anlamak ve bu çıkarımları sonraki derslerde uygulamak için öğrencilerin tepkilerine ve sorularına odaklanmak isteyebilir.

Previous post Aynı Ayakkabı Üst Üste Giyilmemeli
Next post Subaru E-Boxer Ile Elektrikleniyor