Okuma Süresi:2 Dakika, 0 Saniye

Spotify, en popüler müzik türleri ve İstanbul, Ankara gibi dünyanın birçok şehrinde öne çıkan şarkılar da dahil olmak üzere Spotify içerisindeki tüm chart’ları tek bir çatı altında toplayan yepyeni web sitesini kullanıcılarla buluşturdu. Spotify Charts kapsamındaki yeni web sitesine dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar ve dinleyiciler tarafından erişilebilecek. Yeni web sitesi aynı zamanda sanatçılara müzikal yolculuklarının dönüm noktalarını kutlamaları için birçok veri ve araç da sunacak.

İşte Spotify Charts’taki yenilikler:

Müzik Türü Chart’ları: Müzik türü chart’ları, hem müzik dünyasında müzik türlerinde yaşanan değişimi gözler önüne seriyor hem de müzikseverlerin favorilerini takip edebilmelerine yardımcı oluyor. Spotify’ın müzik türü chart’larında her hafta 17 farklı müzik türünde en çok dinlenen 200 şarkı yer alacak ve bu şarkılar, kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listeleri ile editoryal geri bildirimler sonrası yapılan analizlere göre kategorilere ayrılacak.

Sanatçı Chart’ları: Sanatçı chart’ları, sanatçıların kendi kataloglarındaki tüm dinlenmelerine dayalı olarak kimin zirveye oynadığını ortaya koyuyor. Her Cuma, en çok dinlenen 200 sanatçı dünya genelinde ve 65 pazarda güncellenerek dinleyicilere en sevdikleri sanatçıların yükselişlerini izleme fırsatı sunacak.

Şehir & Yerel Nabız (Lokal Pulse) Chart’ları: Dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar ve müzikseverler, kendi şehirlerinin müziğini belirliyor. Spotify’ın şehir chart’ları, bundan böyle Türkiye’den Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir gibi şehirlerin de dahil olduğu dünyadan 200’den fazla şehirde dinleyiciler arasında popüler olan müzikleri gözler önüne serecek. Her hafta Cuma günü dinleyici verileriyle güncellenecek şehir listeleri ile Spotify, kullanıcıların yaşadıkları ya da merak ettikleri şehirlerde kimlerin trend olduğunu görmeleri için yeni bir kaynak oluştururken, sanatçılara da tüm verileri detaylarını inceleme ve dünyanın dört bir yanındaki dinleyicileri daha çok hangi müziğin harekete geçirdiğini görme fırsatı sağlayacak.

Şehir listelerine ek olarak Spotify, ilgili şehirlerde yaşayan dinleyicilerin müzikal anlamda sahip oldukları farklı zevkleri göstermek için her hafta, o şehre özgü en popüler şarkıları dünya genelindeki popülaritesine göre sıralayan “yerel nabız” (local pulse) listelerini de müzikseverlerle buluşturacak.

Liste Verileri ve Söz Yazarı Bilgileri: Yeni listelerle birlikte yeni veriler de geliyor. Artık sanatçılar, genişletilmiş görünüm sayesinde liste giriş tarihlerini, zirve anlarını ve yolculuklarını görebilecek. Ayrıca, şarkı yazarları ve prodüktörler sevdiğimiz müziklerin ayrılmaz bir parçası oldukları için her şarkı için eklenen “daha fazla” sekmesiyle kullanıcılar o şarkıya ait hak sahipliği bilgilerini de görebilecek.

Tanıtım Kartları: Spotify Charts deneyimi sadece daha fazlasını bilmekle ilgili değil, aynı zamanda sanatçıların başarılarını kutlamakla da ilgili. Bu nedenle sitede sanatçılara veya müzikseverlere açık olan herhangi bir liste verisine eşlik etmesi için yepyeni paylaşılabilir Tanıtım Kartları yer alıyor.

Previous post İşte dünyanın en çok kitap okuyan ülkeleri
Next post Instagram, Facebook ve WhatsApp üzerinden sosyal ticaret yapılmasını sağlayan İlk Sosyal Medya Ticaret Platformu HeloRobo oldu.