Okuma Süresi:1 Dakika, 57 Saniye

Özellikle son dönemlerde adını sürekli duyduğumuz bir beslenme ve aslında yaşam biçimi olan veganlık, Twitter’da da ses getiriyor.

Son dönemde iyice yükselen veganlık, hayvansal gıdaların, giyeceklerin ve diğer tüm yan ürünlerin kullanılmasına karşı duran bir yaşam biçimi. Özellikle son dönemlerde Türkiye’de bu kadar konuşulmasının nedeni de yeni yeni filizlenen vegan girişimcilerin ve diyetislerin varlığı. Girişimcilerin kimisi vegan yiyeceklere olan talebi artması kimisi de veganlık anlayışını benimsediği için bu furyaya dahil oluyor. Doktorlardan diyetisyenlere, derneklerden restoranlara kadar birçok destekçisi olan veganlığın yaygınlaşmasıyla iletişim alanı da genişliyor.

Sesini duyurmak isteyen lokal vegan girişimciler ve vegan diyetisyenler, Twitter’ın gücünü arkasına alıyor. Fikirlerini milyonların duymasını sağlayan Twitter’a her gün yeni bir vegan hesabı katılıyor. Ocak verilerine baktığımızda 200 binin üzerinde global kullanıcı biyografilerinde veganlıktan bahsederken konuyla ilgili 20 milyona yakın da tweet atıldığını görüyoruz.

Bu tweet’lerin sahiplerini, vegan hesapların öne çıkanlarını sizler için derledik.

İşte Twitter’daki etkin vegan diyetisyenler ve girişimciler:

1. Kevser Başkara @Vegan Diyetisyen

Vegan diyetisyen, sağlık programcısı ve danışman olan Kevser Başkara, vegan beslenmeyle ilgili içerikler paylaşıyor. Açık Radyo’daki ‘Vegan Sağlık’ programı ve Youtube’daki ‘Vegitisyen TV’ kanalıyla ilgili duyuruları Twitter üzerinden yapıyor.

2. Murat Kınıkoğlu @Dr_Kinikoglu

Vegan doktor Murat Kınıkoğlu, kalp ve iç hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda vegan beslenme ve vegan sağlık kitaplarının yazarı. Kendisi, Twitter hesabında vegan beslenme ve yaşam şekliyle ilgili bilgiler veriyor.

3. Vegan Türkiye @VeganTurkiye

Genel olarak hayvanları koruma ve hayvan hakları ile ilgili içerikler paylaşıyor.

4. Vegan Derneği Türkiye @TvdOrgTr

Hayvanları korumak ve onların insanlardan farksız olduğunu anlatmak amaçlı paylaşımları bulunuyor. ‘Aynı dili konuşmasalar da bütün türlerin dili ortaktır’ mesajı ve #türsüzsözlük hashtagiyle hayvanların insanlarla aynı duygulara sahip olduğu anlatılıyor.

5. Vegan Dünyası @vegandunyasi

Gıdadan kozmetiğe, hiyjen ürünlerinden tekstile, günlük yaşantıda ihtiyaç duyulan her ürünün bulunduğu bir e-ticaret sitesinin Twitter hesabı. Vegan ürünleriyle ilgili içerik içeriyor.

6. Dilara Koçak @dilarakocak

Diyetisyen Dilara Koçak, direkt vegan yaşam biçimini benimsememiş olsa da, DilaraKoçakİyiYaşam mottosuyla sağlıklı içerikler paylaşıyor ve bu içeriklerden bazıları da vegan beslenmeyle ilgili oluyor.

7. Vegan Rehber @veganrehber

Vegan bilgi rehberi, isminden de anlaşılacağı üzere veganlıkla ilgili pratik bilgiler paylaşıyor. Paylaşımlarının bazılarında takipçiyi internet sitesine yönlendirerek vegan rehbere kaydolmalarını sağlıyor.

8. Vegan Bakkal @veganbakkalmoda

Vegan, organik, glutensiz ürünler satan bir e-ticaret sitesi olan Vegan Bakkal, Twitter hesabında ürünleriyle ilgili içerikler giriyor.

9. Trakya Çiftliği @trakya_ciftligi

Trakya Çiftliği, Trakya’dan vegan lezzetler sunan bir girişim.

Previous post Çevre Teknolojilerinin Nabzı İstanbul’da Atıyor
Next post Pirelli’den Yaz Mevsimi Öncesi Kaçırılmayacak Kampanya