Okuma Süresi:3 Dakika, 10 Saniye

Geçtiğimiz yıl yayına başlayan ve konusunda uzman kişilerle, bu kişilerden fikir, tavsiye, danışmanlık almak, soru sormak isteyenleri anında görüştüren online platform Eksperin’de müşteriler en çok teknoloji, dijital dönüşüm, yapay zeka, finans ve kariyer alanlarında sorular sordu. Sitenin amacı, girişimci ve KOBİ’lerin, işlerini büyütebilmek veya yanlış giden şeyleri görerek önlem alabilmeleri için ne zaman isterlerse konusunda uzman kişilere kolayca ulaşabilmelerini sağlayarak online ortamda bire bir görüştürmek.

 

 

Girişimci ve Kobi’lere Fikir, Uzmanlara Gelir

 

Eksperin platformu, çoğu firma sahibi ve girişimcinin en başta gelen sorunlarından olan, “Bir bilene ulaşıp ondan fikir ve tavsiye alabilme” konusunda profesyonel hizmet sunuyor. Tamamen kendi gerçekleştirdikleri yazılımla, uzmanı TL/dk üzerinden müşteri ile telefon yoluyla görüştüren girişimin amacı, ihtiyacı olan kişilerin istedikleri zaman, oturdukları yerden konusunda deneyimli bu kişilere rahatça ulaşıp sorunlarını çözebilmelerini sağlamak. Bu sayede uzman da profesyonel gelir elde etmiş oluyor.

Eksperin platformu kurucusu Ersin Mete Ertürk “Eksperin’in amacı iş insanlarının, işlerinde ve özel hayatlarında yaşadıkları sorunları çözebilecek kişilere ulaşarak anında görüşebilmelerini sağlamak. Teknolojik altyapımız sayesinde iki taraf birbirlerinin iletişim bilgilerine sahip olmadan, güvenle bu görüşmeleri gerçekleştirebiliyor. Henüz yeni bir platform olmamıza rağmen 1 yılda binbeşyüze yakın görüşme gerçekleşti. Çünkü özellikle girişimci ve Kobi’lerin sektörde yaşadıkları en önemli sorunlardan birinin, işleriyle ilgili özel olarak soru sorup fikir alabilecekleri uzman kişileri bulmak ve onlarla kolay yoldan görüşebilecekleri bir ortam bulunmadığını biliyoruz.” dedi.

 

En Çok Sorular Dijital Dönüşüm ve Teknoloji’den

Ertürk’ün verdiği bilgiye göre, sorulan sorular en çok dijital dönüşüm, endüstri 4.0, finans, sanal para, girişimcilik alanlarından. Platformda halen çeşitli alanlarda 300’den fazla uzmanın hizmet verdiğini belirten Ertürk, bugüne kadar yapılan görüşmelerin ortalama süresinin 23 dakika, uzmanların dakika ücretlerinin ise 10 TL olduğunu belirtti. “Platformda yer alan uzmanlar dakika ücretlerini online başvuru sırasında kendileri belirliyorlar. Ücret talep etmeyen, gönüllü olarak hizmet veren bazı mentor ve danışmanlar da var. Bu kişiler platformda ücretsiz olarak deneyimlerini paylaşıyor” dedi. Teknolojiden, kariyere, insan kaynaklarından, ekonomiye, finansa, girişimcilikten, genel sağlık alanlarına kadar birçok farklı başlıkta yer alan uzmanlar için platformda hizmet verebilmeleri konusunda istenen birkaç temel konu var.

 

“Bizim için önemli olan, uzmanların geçmişinde başarılı veya başarısız olmasından ziyade, ihtiyacı olan kişilerin sorunlarını gerçek anlamda çözebilecek kitleyi barındırmak ve deneyimlerinden faydalandırmak” diyen Ertürk,“Sadece başarılı olanların görüş belirttiği bir komünütede fayda yaratamayacağımızı düşündük. Başarısızlık da başarı kadar önemli. Hatta bu devirde başarısız olmak, başarıya giden yolda en önemli kaldıraçlardan biri diyebiliriz. Dolayısıyla uzman seçimlerinde her türlü deneyimi yaşamış kişilerin hizmet vermesine dikkat ediyoruz.

 

Dijital dönüşüm özellikle KOBİ’lerin en çok merak ettiği konu başlığı oldu. Bunu biraz daha açtığımızda, “endüstri 4.0 nedir, dijital pazarlamaya nereden başlarız, sosyal medyada verimli reklam nasıl oluştururuz, hangi sektörler dijitalden en çok etkilenecek, yapay zeka bizlerin iş yükünü azaltır mı, dijital dönüşüme ilk adımı nasıl atabiliriz?” soruları uzmanlara en çok sorulan sorular oldu.

 

Dijital dönüşüm ve teknoloji dışında, ekonomi, kariyer planlama, işe başvuruda dikkat edilecek hususlar, cv hazırlama, finansal teknolojiler ve blockchain’in hayatımızda ne gibi değişiklikler yaratabileceği ile ilgili de uzmanlarla görüşüldü. Bununla birlikte girişimcilik, yatırım alma, melek yatırımcılık, dijital pazarlama, iş başvurusu hazırlama gibi alanlar da en çok soru gelen ve uzmanların görüşme aldığı alanlar arasındaydı.” diye belirtti.

 

Müşterilerden gelen geri dönüşlere de önem verdiklerini belirten Ertürk “Platform müşterilerinden, uzmanların yer almadığı bazı kategorilerle ilgili de öneriler aldık. En çok talep edilenler astroloji ve sağlıklı beslenme konu başlıkları oldu. Bu ikisini de yeni kategori olarak ekledik. Bu alanlardan uzmanlar da yakında hizmet vermeye başlayacak.”dedi.

 

Tanınmış Uzman Kişiler ve Bağış Butonu 

Firma yetkilileri, yakında platformda özellikle ekonomi, iş hayatı, teknoloji, internet ve girişimcilik alanlarında yer alacak, konusunda uzman tanınmış kişilerin de hizmet vermeye başlayacağını bildirdi. İsteyenlerin, görüşme gelirini diledikleri yere bağışlayabilmelerine olanak sağlayan bir yapı da kuracaklarını belirten Ertürk “Burada da amacımız görüşmeden elde ettiği gelire ihtiyacı olmayan veya bir kısmını bağışlamak isteyenler için bir sosyal sorumluluk gerçekleştirmelerine yardımcı olmak.”dedi.

Previous post Yılın İlk Süper Kanlı Ay Anını 5 Adımda Yakala
Next post Kış Sporlarında Yalnızlık Tehlikesi!