Okuma Süresi:1 Dakika, 40 Saniye

1. Medya türünüzü dikkatli seçin. Statik görüntüler, NFT’ler için kullanılan en yaygın medya formatı olsa da aslında sanatsal ifade biçiminin tek sınırının kendi hayal gücünüz olduğunu unutmayın. NFT’yi mintlediğiniz yani eserinizi blok zincirlerde kayıtlı dijital varlığa dönüştürdüğünüz platform izin veriyorsa videoların veya şarkıların NFT’lerini yaratmamanız için hiçbir neden yok.

2. Yaratacağınız temel faydayı iyi düşünün. NFT’nizi nasıl fiyatlandıracağınızı düşünmeden önce, benzersiz tokeninizin değerinin altında neyin yattığını göz önünde bulundurmak daha önemli. Örneğin koleksiyonluk bir NFT’nin değeri, uzun süre güncel kalması beklenebilecek kültürel bir fenomene bağlıysa daha büyük ve daha kalıcı olabilir. Kulüp üyeliği veya özel etkinliklere erişim sağlama gibi yardımcı ya da faydalı olarak belirlenen ve benzersiz avantajlarla birlikte gelen Utility NFT’ler güçlü topluluklar yaratarak daha uzun vadeli değere sahip olabiliyor.

3. Kendi alanızdaki benzer düşüncelere sahip kişilerle bağlantı kurun. Hangi sektörde olursanız olun, Web 3.0 dünyasında adınızı duyurmak istiyorsanız network kurmanın önemini göz ardı etmeyin. NFT alanında Twitter, Discord ve Telegram gibi sosyal medya kanallarında sizlerle benzer işleri gerçekleştirenlerle iletişime geçmeniz gerekiyor. Ayrıca içerik oluşturucuların sosyal bir network oluşturabildiği ve NFT’lerini birçok kitleye ulaştırabildiği Orderinbox’ın sosyal pazar yeri olma özelliğinden de faydalanması içerik üreticilerin topluluklarını hızlıca oluşturmalarında önemli bir destek olabiliyor.

4. Topluluğunuzu geliştirin. Web 3.0 genellikle insanları dijital ortamda bir araya getirmekle ilgilidir. Bir NFT topluluğu oluşturmak için online etkinlikler, hediyeler ve yardımcı unsurlar aracılığıyla topluluk üyelerinizle bağlantıda kalmanız gerekir. Tıpkı diğer sanatçılarla network kurmak gibi, bir topluluk oluşturmak da Web 3.0 dünyasında içerik oluşturucusu olarak çalışmalarınızı tanıtmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu aynı zamanda NFT’lerinizi başarılı bir şekilde pazarlamanın da anahtarıdır çünkü insanlara benzer düşünen bir grubun parçası olduklarını hissettirmenin yakınlık kurmanın harika bir yolu olduğunu unutmayın.

5. Marka yaratın. Kişisel markanız, NFT’lerinizin arkasındaki amaç ve hikaye kadar önemli olabilir. Güçlü bir kişisel marka aynı zamanda başarılı bir pazarlama kampanyasının da bir parçasıdır. Kişiliğiniz ne kadar çok insanın ilgisini çekerse, çalışmalarınızı destekleme olasılıkları da o kadar artar. Günün sonunda itibarınız, NFT’lerinizin algılanan değerini ve insanların çalışmalarınızın arkasında durmaya ne kadar istekli olduklarını etkileyebilecek bir başka faktördür.

Previous post Umberto Arte ile Sanat 4
Next post X Files<br><b>Prof. Dr. Mustafa Zihni Tunca</b>