Okuma Süresi:2 Dakika, 6 Saniye

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ve British Council arasında, Birleşik Krallık ve Türkiye’de yükseköğretim kalite güvencesi alanında iş birliğine dayalı stratejik bir ortaklık kurulmasını amaçlayan mutabakat beyanı, 20 Ekim 2021 tarihinde imzalandı. YÖKAK’ta düzenlenen imza törenine, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, British Council Ülke Direktörü Cherry Gough ve British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven katıldı.

Mutabakat beyanı, iki kurumun yükseköğretimde kalite güvencesi alanında uzmanlık paylaşımı, iyi uygulamaların yaygınlaştırılması ve kalite güvencesi projeleri konusunda iş birliği yapmalarını; araştırma, eğitim ve uzmanlık paylaşımını sağlamak için katılım ve iş birliği geliştirmelerini, Birleşik Krallık ve Türkiye arasında yükseköğretimde kalite güvencesi kapsamında bilgi paylaşımı yapılmasını hedefliyor.

Yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile idari hizmetlerinin kalite düzeylerine ilişkin ulusal ve uluslararası kalite standartlarına göre değerlendirmeler yapan, iç ve dış kalite güvencesi, akreditasyon süreçleri ve bağımsız dış değerlendirme kurumlarının yetkilendirilmesi süreçlerini yürüten Yükseköğretim Kalite Kurulu ile Birleşik Krallık’ın eğitim fırsatları ve kültürel ilişkilerden sorumlu uluslararası kuruluşu olan British Council arasında yapılan bu iki yıllık anlaşma, kurumlara ortak yarar sağlayan diğer faaliyet alanlarında iş birlikleri yapılmasını da kapsıyor.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, imza töreninde yaptığı konuşmada, dünyadaki hızlı değişimin eğitim alanında çok etkili olduğunu dile getirerek, bunun sonucunda çok önem kazanan iki konuda eğitim ve iş birliğini artırmak istediklerini söyledi. Elmas, “Üniversitelerdeki öğretme ve öğrenme mükemmeliyet merkezlerinin sayısını artırmak istiyoruz. Bu kapsamda binden fazla akademisyenimize özellikle eğitim ve öğretimde değişim konularında eğitimler vereceğiz. British Council ile yaptığımız bu iş birliğinin çıktılarını da bu kurumlarımıza yaymayı hedefliyoruz. Mikroyeterlilikler, dünyada yaşanan değişimin doğrudan etkileri sonucunda artık büyük önem kazanmış durumda. Eskiden üniversiteler dışında yeterlilik veren çok fazla kurum bulunmazken, yakın zamanda bu durum tamamen değişti ve bu yeterliliklerin kalite güvencesi de önem kazandı” ifadelerini kullandı.

British Council Ülke Direktörü Cherry Gough, “British Council, İngiltere ve diğer ülkeler arasında eğitim, İngilizce, sanat ve kültür alanlarında olumlu uzun vadeli ilişkiler kurmayı amaçlamaktadır. Yükseköğretim Kalite Kurulu ile ortaklığımız, kalite güvencesi, öğretim gibi yüksek kaliteli, başarılı yükseköğretim sistemlerinin oluşturulması için gerekli olan alanlarda uzmanlık ve iyi uygulama alışverişi yoluyla her iki ülkeye de fayda sağlayan bir ilişkinin harika bir örneği olmuştur. 2018’de İngilizce kalite güvencesine yönelik ortak bir projeyle başlayarak, iş birliğimizi İngilizcenin ötesinde, öğretimde mükemmellik ve akreditasyon gibi kilit alanlarda geliştirdik. İki kurum arasında devam eden bu yakın ilişkinin, şimdi Birleşik Krallık ve Yükseköğretim Kalite Kurulu arasında daha güçlü ilişkilere, daha fazla katılıma ve daha da yakın iş birliğine yol açacak bir Mutabakat Beyanında yer almasından memnunum” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

Previous post Küresel otomotiv topluluğu Twitter’da buluşuyor, elektrikli araçlara ilgi artıyor
Next post Fado’nun Divası “Mariza” 19 Aralık’ta Zorlu PSM’ye Geliyor