Okuma Süresi:3 Dakika, 15 Saniye

Bilkent Müzik Günleri’nin beşincisi 5 Şubat – 25 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri sekiz konserden oluşuyor. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor.

Bilkent Müzik Günleri iki ay boyunca her Çarşamba günü gerçekleştirilecek 8 konserden oluşuyor. Bilkent Konser Salonundaki konserlere 14 oda müziği topluluğu ve Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası katılacak. Konserlerde Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencileri, hocaları, mezunları ve profesyonel sanatçılar aynı sahnede buluşacak.

Bilkent Müzik Günleri 5 Şubat’ta Onur Türkeş (flüt), Poyraz Baltacıgil (viyolonsel) ve Başar Can Kıvrak’dan (piyano) oluşan Nero Trio ile Hüseynali Hüseynaliyev (keman), Süleyman Babakişizade (keman), Üzeyir Mahmudbeyli (viyola), Katryna Klymenko (viyolonsel) ve Tofiq Şıhıyev’den (piyano) oluşan Quintet Bakü’nün konseri ile başlayacak. Konserde C.M. von Weber ve N. Kapustin’in Trioları ile Shostakovich’in Piyanolu Beşlisi seslendirilecek.

12 Şubat tarihindeki ikinci konserde Yağızcan Keskin (klarnet), Ferec Necef (viyolonsel) ve Tayfun İlhan’dan (piyano) oluşan Aden Trio, Mozart’ın “Kegelstatt” başlıklı Triosu ile Beethoven’in Op.11, Triosunu seslendirecek. Konsere katılacak diğer grup Hande Dalkılıç ile Nemeth Quartet. Gülen Ege Serter (keman), Şeniz Aybulus (keman), Elena Ünaldı (viyola) ve Mutlu Varlık Kocaili’den (viyolonsel) oluşan topluluk, piyanist Hande Dalkılıç ile birlikte Dvorak’ın Op.81, Piyanolu Beşlisini yorumlayacak.

19 Şubat tarihindeki konser “Barok Şan Gecesi” başlığını taşıyor. Bariton Umut Kosman, Ayşe Özge Erdem (keman), Çise Korkmaz (keman), Yeliz Özkaya (viyola), Zeynep Aslı Gültekin (viyolonsel) ve Malahat İsmayilova’dan (piyano) oluşan grup Con Fuoco ile birlikte Handel, Vivaldi, Lully, Stradella ve Nardini’nin opera aryalarını seslendirecek. Konserin ikinci yarısında Ometis, Pergolesi’nin Stabat Mater’ını yorumlayacak. Omenis, İrem Kırgız (soprano), Elif Canbazoğlu (alto), Esra Gökoğlu (keman), Tangör Ertaş (keman), Murat Cangal (viyola), Onur Şenler (viyolonsel) ve Seçil İrem Keskin’den (kontrbas) oluşuyor.

29 Şubat tarihindeki konser Bilkent Üniversitesinin kurucusu İhsan Doğramacı anısına gerçekleştirilecek. “Hoca Bey’e Saygı” başlıklı konserde Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrasını Işın Metin yönetecek. Konserde Beethoven’in Leonore Uvertürü No.3 ile Mozart’ın “Haffner” başlıklı 35. Senfonisi seslendirilecek. Konserin solisti seçmeleri kazanan Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerinden belirlenecek.

4 Mart’ta Onur Türkeş (flüt), Orhan Çelebi (viyola) ve Merve Kocabeyler’den (arp) oluşan Trio Echo, Debussy’nin Flüt, Arp ve Viyola için Sonatı ile İbert’in Deux Interludes başlıklı yapıtını seslendirecek. Bilkent Senfoni Orkestrası üyeleri Eren Kuştan (keman), Nazik Rahmedova (keman), Elif Kuştan (viyola) ve Yiğit Ülgen’den (viyolonsel) oluşan Bir Quartet, Ravel’in Fa majör Dörtlüsünü icra edecek.

11 Mart konseri “250 Yılın Ardından Beethoven” başlığıyla, tüm dünyada 250. doğum yılı kutlanan büyük besteciye adanıyor. Konserde İlhan & Karataş & Dizmen Trio Beethoven’in “Hayalet” başlıklı Re majör Piyanolu Triosunu (Op.70 No.1); Szczecin Philharmonic Wind Sextett, Beethoven ve Krommer’in altılılarını seslendirecek. Grup Piotr Wybraniec (klarnet), Krzysztof Krzyżewski (klarnet), Cyprian Święch (fagot), Gül Gizem Birçek Święch (fagot), Dawid Kostrzewa (korno) ve Radosław Zamojski’den (korno) oluşuyor.

18 Mart’ta gerçekleştirilecek “Genç Yıldızlar” konserinde Bilkent seçmelerini kazanan grup ve AGSO Nefesli Beşlisi ile piyanist Tuna Bilgin yer alacak. Ada Dinçer (flüt), Ogün Koyunoğlu (obua), Efil Özdemir (klarnet), Melisa Büyükyörük (fagot) ve Tuğçe Divrik’ten (korno) oluşan AGSO Nefesli Beşlisi Poulenc ve Thuille’nin eserlerini seslendirecek.

25 Mart tarihinde “Andalucia’dan Beatles’a” başlıklı konser ile Bilkent Müzik Günleri sona erecek. Konserde yer alan ilk grup Q-Art ile gitar sanatçısı Kağan Korad. Esra Gökoğlu (keman), Emel Özer (keman), Murat Cangal (viyola), Demet Gökalp (viyolonsel), Hacer Özlü (kontrbas) ve Soner Özer’den (perküsyon) oluşan topluluk Kağan Korad ile birlikte Albeniz’in Tres Piezas Espanolas, de Falla’nın Danza Del Molinero, Bizet’nin Carmen Suite eserlerini seslendirecek.

Konserin ikinci yarısında gitarist Cem Çeliksırt ile Bilkent Senfoni Orkestrası üyeleri Irina Nikotina (keman), Feruza Abdullayeva (keman), Emre Akman (viyola) ve Serdar Rasul’dan (viyolonsel) oluşan Bilkent Pro, Leo Brouwer’in Beatles “From Yesterdayto Penny Lane” isimli eserini yorumlayacak.

Previous post Profilo’dan Yepyeni Doğal Kurutmalı Bulaşık Makinesi
Next post Serdar Uzuntaş 2020 Milano Erkek Moda Haftası’ndaki Tek Türk Tasarımcı Oldu..