Loading...

Bu beladan kim karlı çıkar?

Son yeni Koronavirüs pandemisi konusunda “grand komplo” terörlerinin sonu gelmiyor. Sürekli sorulmakta: Bunun arkasında aslında kim var? Hangi hınzır üst-akıl, habis emellerini gerçekleştirmek için bu kötülüğü insanlığın başına bela etti? Suç ortakları kimler?

Bunlara benzeyen yüzlerce ve belki de binlerce soru havalarda uçuşuyor… Gerçekten “uçuşuyor” çünkü çoğu “uçuk” sorular bunların.

KİME YARAR?

“Bu işten en fazla kim yararlandı?” şeklinde formüle edilen “saik” ya da “motif” ipucundan yola çıkacak olursak yanıt oldukça kolay

Kim karlı çıktı? Kim kazandı? Dijital teknolojiciye dayanan yeni üretim ve toplumsal ilişkiler döneminin kesin egemenliğini ilan etmek isteyenler! 0nu finanse edenler, üretenler, pazarlayalar, özel olarak örneğin silah olarak kullananlar….

SÜPER TEKONOJİ KAPİTALİZMİ deyin istersen, General Electricler, Apple’lar, Zoomlar, Sony’ler, Boschlar, Facebook’lar vb. vb. ve onların birbirine eklemlendiği dev küresel sermaye ağı.

Evet, artık ilan edildi ki, yeni bir çağ başlamıştır, geriye dönüşü yoktur! Dijital düzen kayıtsız şartsız egemenliğini ilan etmiştir. Artık maçlar onun sahasında, onun koyduğu ve istedikçe değiştirdiği kurallara göre oynanacaktır.

Üretimin, ticaretin eğitimin, turizmin, sağlığın,ve daha nicelerinin tek kanun koyucusu odur. Denetleyisi ve yaptırımcısı da.

SÜPER GÖZETİM

Yani: Süper Gözetim dönemine hoş geldiniz! Rubikon nehri geçilmiştir.

Orwell’in Büyük Birader’inde olduğu gibi yalnızca düşüncelerininiz değil, kanınızın ve idrarınızın bileşimindeki değişimler de gözetim altında tutulacaktır. Don renginizi değiştirip değiştirmediğinizi, gece kaç kez tuvale kalktığınızı buna katmıyorum. Onları zaten bir süredir biliyorlardı!

Dijitalleşme ile birlikte böyle muazzam bir teknolojik kapasite gelişti; bu bilgiye acilen ihtiyaç duyulabileceği ve bunun toplum yararına da olabileceği COVID 19 ile kesinleşti.

Ancaak… Bu madalyonun bir de arka yüzü var.

Bu, bir yandan da, müthiş bir totaliter kapasitedir. Kötü niyetlilere, diktatörlere, otokratlara, despotlara, yutturmadılarsa, sahtekarlara, yalancılara gün doğmuştur.

Belki de bu komplodan asıl yararlanacak olanlar onlardır.

Ne belkisi, mutlaka onlardır! Fırsatı hiç kaçırmazlar!

Komplo olsun olmasın, pandemiden sonra da insanlığın hali zordur!

Netizenlist.com

İnternet vatandaşlarının buluşma noktası